Przesunięty przez: Kaszubski
1 Marzec 2016, 11:11
Problemy z TIDem w Corsie B
Autor Wiadomość
 Finos
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 11 Listopad 2009, 17:31   

Termistor wygląda tak:

Do jego dwóch nóżek musisz sobie przylutować kable a potem całość zabezpieczyć przed wilgocią, najlepiej zanurzając w butaprenie. i przyczepić (np za pomocą plastikowej opaski) z przodu za zderzakiem. W takim miejscu by nie oddziaływało na niego bezpośrednio powietrze wpadające przez zderzak w czasie jazdy.

PS. w elenktycznym to nie kupisz, musi być raczej elektroniczny :piwo:
 
     
 piotrek16kb


Informacje
dolnoslaskie

Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 18
Skąd: Głogów
Wysłany: 11 Listopad 2009, 20:16   

No teraz mi bardzo rozjaśniliście sprawe z tym TID-em. Jeszcze małe pytanko gdzie przeciągnąc kable z wnętrza auto do silnika żeby zamontowac ten czujnik??
 
 
     
 Finos
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 11 Listopad 2009, 20:21   

Od TIDa w prawo. Demontujesz schowek, półkę pod schowkiem i tam po prawej stronie samochodu masz takie gumowe przejście, dla kabli, z wewnątrz pojazdu do komory silnika, w drugiej strony wychodzą koło akumulatora, potem przy nadkolu do świateł i stamtąd już na środek zderzaka, uważając by zamontować je tak by nie dotykały chłodnicy i nie zaplątały się w wentylator.
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 11 Listopad 2009, 22:09   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


Finos pięknie ci wszystko wyjaśnił. Mogę tylko dodać, że wepnij sie w kable od radia: tu masz opisane jak:
http://img377.imageshack.us/img377/5489/21or.png

Jeśli chodzi o czujnik, to kup ten termistor. Po co przepłacać.
Dla ciekawości powiem, że termistor NTC, to rezystor o nieliniowej ch-ce rezystancji o ujemnym współczynniku temperaturowym ( prostym językiem rezystor, który zmienia rezystancje pod wpływem temperatury - rezystancja spada wraz ze temperaturą o tyle, że nie liniowo)

Aha i dodam jeszcze, że termistory wyglądają jak kondensatory suche, nie wszystkie tak samo, czyli jak pan w sklepie elektronicznym da ci inny niż na zdjęciu Finosa, to również będzie dobry, byle miał 15K przy 0 stopni.
Tu masz termistory NTC:
http://images.google.pl/i...q=f&oq=&start=0
 
 
     
 piotrek16kb


Informacje
dolnoslaskie

Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 18
Skąd: Głogów
Wysłany: 12 Listopad 2009, 14:16   

Ja już tak myślałem i się nie będe podpinał pod kable od radia bozabradzo nie wiem jak, a i tak nie będzie połączenia RDS także nie ma sensu. Jeden kabel ze stałym 12v wepne pod zapalniczke drugie 12v te po przekreceniu stacyjki wepne tam gdzie jest wentylator bo on się włącza jak się przekreci stacyjke i mase to tam wiadomo obojętnie. Mam nadzieje że bedzie dobrze. Bo z tego co rozumiem z tym kablem po przekręceniu stacyjki to ten wyświetlacz będzie działał jak się przekręci stacyjke ??
 
 
     
 Finos
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 12 Listopad 2009, 14:42   

piotrek16kb napisał/a:
Bo z tego co rozumiem z tym kablem po przekręceniu stacyjki to ten wyświetlacz będzie działał jak się przekręci stacyjke ??


dokładnie
 
     
 Andi



Informacje
LPG: Nie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 43
Dołączył: 13 Wrz 2009
Posty: 154
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 13 Listopad 2009, 00:40   

dudu napisał/a:
w moim podpisie jest mowa o przerobieniu tida pod nieseryjne radio. Poprostu robisz przeciwnie ( musisz spiąć te kable)
Przedost. linijka

Temat juz ogarnięty. Wszystko działa jak należy.
 
 
     
 piotrek16kb


Informacje
dolnoslaskie

Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 18
Skąd: Głogów
Wysłany: 13 Listopad 2009, 22:32   

Naczytałem się znalazłem, czas wolny i poszedłem robic i już TID podłączony tzn data i godz. juz ładnie chodzi. Wieczorem sobie polutowałem kable do tego termistora i jutro jeszcze to ide podłączyc i ciekawi mnie to czy takie małe coś będzie dobrze wskazywac temperature :)

[ Dodano: 14 Listopad 2009, 15:26 ]
Pojawił sie problem z temp. podłączyłem dwa termistory połączone szeregowo jeden 10 kilo-ohm drugi 4,7 kilo-ohm przylutowałem kable i podłaczyłem do TID i pokazuje mi temp poniżej zera a u mnie jest 10 stopni na plusie i po jakimś czasie zaczeła temp. mrugac. Mam jeszcze jedno pytanie z związku z tym oryginalnym czujnikiem oplowskim zew. temp. bo zastanawiam sie czy czasami tego nie kupic tylko wtedy kable przylutowac tam gdzie jest wejście na wtyczke i wystają dwa druciki??
Ostatnio zmieniony przez piotrek16kb 15 Listopad 2009, 14:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
 Finos
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 14 Listopad 2009, 17:08   

Skoro źle pokazują temperaturę to znaczy ze termistory są złe. To ze miga to normalne, w Corsie B jak temperatura jest poniżej 3 stopni to zaczyna migać, taka sygnalizacja o możliwości wystąpienia oblodzenia na drodze. Jak kupisz oryginalny to właśnie tak przylutujesz jak piszesz.
 
     
 piotrek16kb


Informacje
dolnoslaskie

Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 18
Skąd: Głogów
Wysłany: 14 Listopad 2009, 21:19   

Jeszcze jedno takie pytanko czy jeśli ktoś nie miał seryjnie tego TID-a to może nie miec tego miejsca na wetknięcie tego czujnika w tym zderzaku?? bo szukałem i nie mogłem znaleśc gdzie to przymocowac.
 
 
     
 Finos
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 14 Listopad 2009, 21:24   

Raczej jest bo blachy są tłoczone jednakowe. Miejsce nie jest w zderzaku tylko właśnie za nim w blaszce, taki kwadratowy otwór, miedzy chłodnicą, a zderzakiem, ciężko tam sięgnąć od góry ręka, bo wąsko, pamiętam ze demontowałem grill żeby się do niego dostać. Może ktoś cyknie Ci fotkę, bo ja już nie mam Corsy.
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 15 Listopad 2009, 12:33   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


piotrek16kb napisał/a:
ojawił sie problem z temp. podłączyłem dwa termistory połączone szeregowo jeden 10 kmol drugi 4,7 kmol przylutowałem kable i podłaczyłem do TID i pokazuje mi temp poniżej zera a u mnie jest 10 stopni


hmm... bo powinieneś jeden, a nie dwa szeregowo. Oba mogą mieć różną charakterystyke temperaturową, która nie nakłada się z ch-ką jednego, który powinien tam być. (np. termistor 15k przy 0 stopni może mieć 10k przy 10 stopniach, a jak ty masz jeden 10k i drugi 4,7k, to one przy 10stopniach mogą mieć całkiem inną rezystancję wypadkową, bo każdy ma inną zależność rezystancji od temperatury - to tylko taki przykład)

Zastąp te dwa jednym a napewno będzie działać. Z resztą co ci szkodzi, skoro koszt termistora to 2-3 złote.

Aha i jednostka to kilo-ohm ( czyta się kilo-om).
 
 
     
 piotrek16kb


Informacje
dolnoslaskie

Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 18
Skąd: Głogów
Wysłany: 15 Listopad 2009, 13:59   

Aha no też tak właśnie myślałem że to przez to że połączyłem te dwa razem jutro pojade poszukac to a jak nie to kupie ten czujnik oplowski najwyżej strace. Jak by ktoś miał czas to proszę o zrobienia zdjecia gdzie się znajduje te miejsce na ten czujnik :)

[ Dodano: 15 Listopad 2009, 14:32 ]
dudu napisał/a:
hmm... bo powinieneś jeden, a nie dwa szeregowo. Oba mogą mieć różną charakterystyke temperaturową

Wiem że powinienem ale niestety nie mieli takiego w sklepie więc pomyślałem żeby tak zrobic ale nie działa
 
 
     
 Cichy18



Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Wiek: 33
Dołączył: 01 Gru 2009
Posty: 96
Skąd: Warszawa-Ursus
Wysłany: 3 Styczeń 2010, 21:53   

Czy jest możliwość żeby na TID-ie wyświetlało mi stacje lub tytuł piosenki?(nie seryjne radio)
 
 
     
 C'Mon!



Informacje
dolnoslaskie

LPG: Nie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 27
Skąd: Wrocław-Grabiszynek
Wysłany: 3 Styczeń 2010, 22:57   
   Moje auto: ale co inne ?!


Cichy18 napisał/a:
Czy jest możliwość żeby na TID-ie wyświetlało mi stacje lub tytuł piosenki?(nie seryjne radio)

raczej nie, trzeba mieć jakiś interfejs dodatkowy, który wysyłałby informacje na TIDa przy nieseryjnym radiu. A to pewnie trochę kosztuje :/
 
 
     
 Cichy18



Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Wiek: 33
Dołączył: 01 Gru 2009
Posty: 96
Skąd: Warszawa-Ursus
Wysłany: 3 Styczeń 2010, 23:28   

Kurde szkoda. A może da rade jakoś ustawić datę żeby była na stale bo tam tak pusto jest na tym Tidzie;/
 
 
     
 C'Mon!



Informacje
dolnoslaskie

LPG: Nie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 27
Skąd: Wrocław-Grabiszynek
Wysłany: 3 Styczeń 2010, 23:32   
   Moje auto: ale co inne ?!


Cytat:
Kurde szkoda. A może da rade jakoś ustawić datę żeby była na stale bo tam tak pusto jest na tym Tidzie;/

da radę, ja tak mam i każdy kto nie ma seryjnego radia pewnie też. Wystarczy przeciąć przy wtyczce jeden kabelek, który odpowiada ze przesyłanie informacji o radiu na TIDa. Niestety nie pamiętam koloru. Musisz na schemacie jakim zobaczyć, albo może ktoś wie i powie. ;)
 
 
     
 lukbud
Luk "Tatra" Łoker



Informacje
opolskie

LPG: Nie
Klub: Astra Club
Pomógł: 17 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 511
Skąd: Ozimek / OPO
Wysłany: 3 Styczeń 2010, 23:40   
   Moje auto: Opel Astra G


dudu ma na swoim profilu taką informację:
"nie masz seryjnego radia i nie wyświetla ci daty na TID'dzie? odetnij czerwono-biały kabel z pinu nr. 5"
 
 
     
 C'Mon!



Informacje
dolnoslaskie

LPG: Nie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 27
Skąd: Wrocław-Grabiszynek
Wysłany: 3 Styczeń 2010, 23:47   
   Moje auto: ale co inne ?!


lukbud napisał/a:
odetnij czerwono-biały kabel z pinu nr. 5

złącza A , oczywiście ;)
 
 
     
 PiotrK65
i Beatka na zawsze



Informacje
pomorskie

Pomógł: 9 razy
Wiek: 58
Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 386
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 3 Styczeń 2010, 23:49   

A odpowiedź można było znaleźć używając "szukajki" Tak jak zrobił to Lukbud :złyy:
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu Strona 4 z 6 
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Corsa B - strona techniczna - Pytania i odpowiedzi » Problematyka - Corsa B » Układ elektryczny, zapłon » Problemy z TIDem w Corsie B
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.