Corsa D 1.2 16V - dźwięk przy odpalaniu - napinacz?
Autor Wiadomość
 tombecks


Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Imię: Tomek
Dołączył: 13 Sie 2016
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13 Sierpień 2016, 17:46   Corsa D 1.2 16V - dźwięk przy odpalaniu - napinacz?
   Moje auto: Corsa D 1.2 16V


Witam wszystich,

mam pytanie, odnośnie dosyć dziwnego dźwięku przy odpalaniu samochodu. Chodzi o Corsę D 1.2 16V (Z12XEP).

Wrzucam poniżej link do filmiku na który słychać ten dźwięk?

Link

Pytanie, czy to może być dźwięk napinacza?

Jeżeli tak, to czy wystarczy go wymienić, czy również należy zmieniać łańcuch? Jaki może być orientacyjny koszt takiej roboty?
 
     
 Natan



Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: Tomasz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 48
Dołączył: 12 Paź 2012
Posty: 149
Skąd: Słupsk
Wysłany: 14 Sierpień 2016, 14:08   
   Moje auto: CD1,4 90 KM 2008r


Witam.

To nie jest dźwięk napinacza ani też samego łańcucha rozrządu.Wyciągnięty łańcuch z racji przejechanych już kilometrów albo niedomagający hydrauliczny napinacz "łyżwy"(z różnych powodów np.zbyt niskiego ciśnienia oleju) łańcucha rozrządu powoduje zupełnie inny dźwięk.W takim przypadku zbyt luźny łańcuch rozrządu wydaje z siebie,że tak powiem "rzępolenie" przypominające garść podkładek,nakrętek itp. potrząśniętych w jakimś pudle.U Ciebie słyszę wyraźnie stukanie.Bardzo głośne na początku i uciszające się po kilku sekundach gdy hydrauliczne popychacze uzyskają odpowiednie ciśnienie oleju.Ale i tak uważam,że po tych kilku sekundach po odpaleniu i uzyskania ciśnienia oleju przez silnik zbyt głośno klekocze/stuka.Trzeba się przyjrzeć kondycji hydro-popychaczy (kompensatory luzu zaworowego).Być może zawalone kanaliki olejowe (jeżeli robisz bardzo krótkie przebiegi jesienią,zimą oraz w lecie) albo odma tkz. masłem powodują mniejszą wydajność smarowania magistrali olejowej.To są bardzo wrażliwe silniki na jakość oleju oraz zbyt późną ich wymianę (choroba wieku dziecięcego).Zalecam wymianę oleju nie co 30 tyś. jak zaleca producent tylko co 10 tyś. i tylko na w pełni syntetyczny olej np.5W30 pod warunkiem,że silnik nie wybiegał już kilkaset tyś. kilometrów.Zaniedbanie wymian albo kiepski olej może spowodować w późniejszym czasie niedomagania hydraulicznych kompensatorów luzu zaworowego a co za tym idzie zużyciem krzywek wałka rozrządu a nawet samych zaworów i gniazd zaworowych.Wiem coś na ten temat.
 
 
     
 steraf


Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Rafał
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sie 2016
Posty: 51
Skąd: Poznań
Wysłany: 14 Sierpień 2016, 15:48   
   Moje auto: CORSA D Z12XEP


Cześć!

Też mam D Z12XEP i ten sam dźwięk po odpaleniu. Dźwięk jest tym głośniejszy i dłuższy im dłużej auto "stoi". Np auto jeżdżone wieczorem, następnego dnia rano dźwięk jest minimalny. Kiedy stoi kilka dni to jest jak na dołączonym filmie. Przebieg 160k km, co roku lany GM 5W30 DEXOS 2. Znajomy mechanik twierdzi że to łańcuch rozrządu się rozciąga, wydaje taki dzwięk kiedy napinacz jeszcze nie dostanie ciśnienia oleju. Swoją drogą na forum wjechałem dowiedzieć się kiedy czas na wymianę łańcucha :D
 
     
 sakowpr


Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Imię: Michał
Wiek: 29
Dołączył: 26 Lip 2013
Posty: 28
Skąd: Pruszków
Wysłany: 25 Sierpień 2016, 21:42   cykanie i dziwny dzwięk przy odpalaniu
   Moje auto: corsa d 1.4


Witam posiadam także Opla corse D 1.4 16V i taki sam dzwięk mam przy odpalaniu i jeszcze mi strasznie cyka. Czy to są napewno te popychacze ? Jaki to koszt jest mniej więcej ? Pozdrawiam
 
 
     
 Natan



Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: Tomasz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 48
Dołączył: 12 Paź 2012
Posty: 149
Skąd: Słupsk
Wysłany: 26 Sierpień 2016, 09:44   
   Moje auto: CD1,4 90 KM 2008r


Witam

Jeden popychacz to koszt ok. 40 Pln.Są też i za 20 Pln (mówię o nówkach).Jaka jest ich jakość i producent ?.Nie wiem.Masz ich w silniku 16 co absolutnie nie oznacza,że wszystkie nie domagają.Być może,że jeden/kilka nie domaga nie dając sobie rady z prawidłowym ustawieniem luzu zaworowego wydaje charakterystyczny dźwięk nadmiernego luzu na zaworze (stukanie jak w starym dieslu).Tylko wprawne ucho ogarniętego mechanika,który nie chce Cie naciągnąć na wymianę rozrządu postawi prawidłową diagnozę.
 
 
     
 sakowpr


Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Imię: Michał
Wiek: 29
Dołączył: 26 Lip 2013
Posty: 28
Skąd: Pruszków
Wysłany: 26 Sierpień 2016, 10:03   
   Moje auto: corsa d 1.4


Ok dzieki bardzo :)
 
 
     
 steraf


Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Rafał
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sie 2016
Posty: 51
Skąd: Poznań
Wysłany: 4 Wrzesień 2016, 21:01   
   Moje auto: CORSA D Z12XEP


tombecks, sakowpr podziałaliście w temacie?
 
     
 sakowpr


Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Imię: Michał
Wiek: 29
Dołączył: 26 Lip 2013
Posty: 28
Skąd: Pruszków
Wysłany: 9 Wrzesień 2016, 22:29   
   Moje auto: corsa d 1.4


Witam ponownie wymieniłem w swojej corsie popychacze 16 sztuk oraz rozrząd nowy kompletny oraz wymieniłem olej na mobil 5w30. Nie mam już problemu z tym dzwiekiem przy odpalaniu, silnik nie klekocze jak diesel ale cyka sobie i nie wiem czy powinien czy nie. Wydaje mi się że nie powinien cykac wcale. Jutro postaram się nagrać filmik jak chodzi. Znalazłem też w internecie filmik i na tym filmiku silnik wogóle nie cyka może olej jesy zły ?? przebieg auta 134 000. Proszę o pomoc.
link do filmiku :
https://www.youtube.com/watch?v=iznNT6MNols
 
 
     
 Natan



Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: Tomasz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 48
Dołączył: 12 Paź 2012
Posty: 149
Skąd: Słupsk
Wysłany: 12 Wrzesień 2016, 06:03   
   Moje auto: CD1,4 90 KM 2008r


sakowpr napisał/a:
Witam ponownie wymieniłem w swojej corsie popychacze 16 sztuk oraz rozrząd nowy kompletny oraz wymieniłem olej na mobil 5w30. Nie mam już problemu z tym dzwiekiem przy odpalaniu, silnik nie klekocze jak diesel ale cyka sobie i nie wiem czy powinien czy nie. Wydaje mi się że nie powinien cykac wcale. Jutro postaram się nagrać filmik jak chodzi. Znalazłem też w internecie filmik i na tym filmiku silnik wogóle nie cyka może olej jesy zły ?? przebieg auta 134 000. Proszę o pomoc.
link do filmiku :
https://www.youtube.com/watch?v=iznNT6MNols


Czy aby nie jesteś przewrażliwiony w temacie ?.Olej to pełny syntetyk dobrej jakości.Zapodajesz obcy link.I co mamy z nim zrobić.Potraktować jako pracę Twojego silnika ?.
 
 
     
 mietrusz


Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: sigi
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 23 Wrz 2014
Posty: 515
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 12 Wrzesień 2016, 08:46   
   Moje auto: Corsa E 1,4 75 KM


Każdy cyka.
 
     
 sakowpr


Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Imię: Michał
Wiek: 29
Dołączył: 26 Lip 2013
Posty: 28
Skąd: Pruszków
Wysłany: 22 Wrzesień 2016, 21:34   cyaknie
   Moje auto: corsa d 1.4


Proszę nagrałem specjalnie filmik. tak chodzi mój samochód po wymianie rozrządu oraz 16 popychaczy.
Olej 5w30 mobil.
https://www.youtube.com/watch?v=_CHXRrpvbtU

Wydaje mi się że coś jest nie tak.
Natan proszę pomóż . "help" "help"
 
 
     
 Natan



Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: Tomasz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 48
Dołączył: 12 Paź 2012
Posty: 149
Skąd: Słupsk
Wysłany: 23 Wrzesień 2016, 09:39   
   Moje auto: CD1,4 90 KM 2008r


Witam ponownie

Jesteś na 100% pewien,że rozrząd i popychacze zostały wymienione?.Praca Twojego silnika jest niepokojąca.Ogarnięty mechanik powinien wiedzieć,że przy wymianie rozrządu powinien najpierw zrobić rozeznanie w jakim stanie są poszczególne elementy rozrządu a w szczególności te dwie plastikowe łyżwy (czy nie są wytarte-wyżłobione oraz hydrauliczny napinacz jednej z tkz. łyżew).To są te trzy elementy z prawej strony ze zdjęcia.Biała łyżwa,czarna oraz jej napinacz pod spodem.

http://allegro.pl/rozrzad...1.html#imglayer

Wymiana samego łańcucha nie zawsze daje pożądane efekty.
Powiem Ci szczerze,że jestem mocno zaskoczony pracą Twojego silnika po rzekomej wymianie rozrządu oraz popychaczy.Druga sprawa.W jakim stanie są krzywki wałka rozrządu?.Czy nie mają krawędzi na swoich brzegach.Miałem właśnie taki problem.Miały taką krawędź,że można było sobie paznokcie na nich połamać.Dlatego wymieniłem obydwa wałki.Ssący oraz wydechowy.No ale to są rzadkie przypadki.Ciśnienie oleju jest u Ciebie ok rozumiem ?.Bo w dużej mierze ono decyduje o pracy hydraulicznego napinacza rozrządu oraz kompensatorów luzu zaworowego (tkz. szklanek)

Wymieniałem kiedyś olej,filtry itp. w samochodzie.Jadę do mechanika,zostawiam mu piątkę oleju,którą sam kupiłem.Mechanior mi mówi przyjedź pan za 2 godziny.Przyjeżdżam sprawdzam bagnet a tam olej tak samo czarny jak przed wymianą.A mechanior w zaparte,że wymieniał,że silnik trochę pracował i inne dyrdymały mi pociska.Taka aluzja.

Powiem Ci tak.Mój silnik pracował identycznie (nawet znajoma,która nie jest w temacie pytała się co on tak chodzi jak diesel).Wymieniłem kilka podejrzanych szklanek (kompensatorów luzu zaworowego),sam łańcuch bez łyżew (ślizgów,nie były wytarte),bez napinacza łyżwy bo był ok,bez kół rozrządu.Tylko,że ja wymieniłem jeszcze obydwa wałki rozrządu.I silnik zaczął pracować jak pszczółka.
 
 
     
 sakowpr


Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Imię: Michał
Wiek: 29
Dołączył: 26 Lip 2013
Posty: 28
Skąd: Pruszków
Wysłany: 23 Wrzesień 2016, 14:03   
   Moje auto: corsa d 1.4


Wiesz co rozrząd wymieniałem taki mam komletny :
http://e-katalog.intercar...O1-rozrzad-kpl- kolo---lancuch.html

i popychacze 16 sztuk.
Nie wiem czy cisnienie jest ok nie mam pojęcia.
Nie wiem co mam robic szczerze.
Czy mógłbyś nagrać jak twój silnik pracuje abym miał podkładkę jak pojadę do tego mechanika?
Bo jak widzisz nie chodzi on ok. Powinno byc cicho wkoncu to benzyna a nie diesel.
 
 
     
 Natan



Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: Tomasz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 48
Dołączył: 12 Paź 2012
Posty: 149
Skąd: Słupsk
Wysłany: 23 Wrzesień 2016, 15:01   
   Moje auto: CD1,4 90 KM 2008r


Dzisiaj ok 19 podeślę filmik.Trochę przepłaciłeś za kompletny rozrząd.Dobrej firmy np. Swag,Rouvill można wyrwać za ok 700 stówek.
 
 
     
 sakowpr


Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Imię: Michał
Wiek: 29
Dołączył: 26 Lip 2013
Posty: 28
Skąd: Pruszków
Wysłany: 23 Wrzesień 2016, 15:23   
   Moje auto: corsa d 1.4


Ok dzieki zaplacilem za wszystko 2000 zl rozrzad popychacze olej i filtr oleju
 
 
     
 Natan



Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: Tomasz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 48
Dołączył: 12 Paź 2012
Posty: 149
Skąd: Słupsk
Wysłany: 23 Wrzesień 2016, 18:53   
   Moje auto: CD1,4 90 KM 2008r


Proszę

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be
 
 
     
 sakowpr


Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Imię: Michał
Wiek: 29
Dołączył: 26 Lip 2013
Posty: 28
Skąd: Pruszków
Wysłany: 23 Wrzesień 2016, 22:13   
   Moje auto: corsa d 1.4


No twoj chodzi ciszej. Wiesz zobaczylem dzis ze on chodzi raz ciszej a raz glosniej tak jak na tym filmiku. Wiec sam juz nie wiem co zrobic ...
co bys radzil ?
Slyszalem tez ze olej ma znaczenie ogromne na prace silnika. Koledze ktekotalo cos zmienil olej i przestalo. Jaki ty olej uzywasz?
 
 
     
 Natan



Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: Tomasz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 48
Dołączył: 12 Paź 2012
Posty: 149
Skąd: Słupsk
Wysłany: 24 Wrzesień 2016, 09:51   
   Moje auto: CD1,4 90 KM 2008r


Olej to Castrol 5W40.Być może to jest przyczyną,że mój pracuje trochę ciszej.Wsłuchując się w swoje nagranie uważam,że te mikrofony w telefonach przy nagrywaniu bardzo mocno uwypuklają średnie i wysokie tony wzmacniając mocno wszelkiego rodzaju szumy,stuki itp.I zapewne jest tak samo w Twoim przypadku.W realu praca silnika jest,że tak powiem bardziej miękka,nie tak surowa jak w nagraniach.Nie zauważyłem aby silnik chodził raz ciszej a raz głośniej.Owszem,olej ma znaczenie zwłaszcza jak jest zimny podczas rozruchu.Ale biorąc pod uwagę dobre markowe oleje o zbliżonej gęstości i lepkości np 5W40 albo 5W30 na rozgrzanym już silniku to mam mieszane uczucia.Uważam,że więcej jest w tym marketingu niż zalet o których zapewnia nas jego producent.Inaczej wygląda sytuacja jeżeli ktoś używa syntetyka na mocno wybieganym już silniku.Nie będę gadać na ten temat bo zapewne wiesz o co chodzi.Także nic się nie przejmuj (wcześniej napisałem,że praca Twojego silnika jest niepokojąca).Analizując obydwa nagrania naszych silników widzę,że taka jest uroda mikrofonów w telefonach,które mocno potęgują pewien zakres dźwięków.
 
 
     
 sakowpr


Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Imię: Michał
Wiek: 29
Dołączył: 26 Lip 2013
Posty: 28
Skąd: Pruszków
Wysłany: 24 Wrzesień 2016, 11:09   
   Moje auto: corsa d 1.4


Ok zrobilem sie spokojniejszy. Dzieki Natan za pomoc 🙂🙂 :ok:
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Corsa D - strona techniczna - Pytania i odpowiedzi » Problematyka - Corsa D » Silnik i osprzęt » Corsa D 1.2 16V - dźwięk przy odpalaniu - napinacz?
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.