Demontaż podsufitki / plastików wnętrza Opel Corsa B [3d]
Autor Wiadomość
 Kaszubski



Informacje
lodzkie

LPG: Nie
Imię: Bartek
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 207
Skąd: Kutno / Łódź
Wysłany: 27 Maj 2016, 16:13   Demontaż podsufitki / plastików wnętrza Opel Corsa B [3d]
   Moje auto: Opel Corsa B 1.7TD


OPEL CORSA B DEMONTAŻ PODSUFITKI - KROK PO KROKU


Zbierałem się już od jakiegoś czasu do demontażu podsufitki (demontaż ze względów estetycznych- po prostu chciałem zmienić jej, jak i plastików bocznych kolor na czarny). Szukałem na forum pomocnych wskazówek, znalazłem temat DAMIAN1991 (link: http://klubcorsa.pl/forum/viewtopic.php?t=5390 ), który nie ukrywam w dość dużym stopniu mi pomógł. Damian zapowiadał "kontynuację":
DAMIAN1991 napisał/a:
Tutorial jak zdejmować tylną część Podsufitki.. O przedniej trochę później bo tam też mam coś do zrobienia ;P

ale pewnie zapomniał, albo nie miał czasu także postanowiłem pociągnąć ten temat haha

Okej, no to zaczynamy.

1. Na pierwszy ogień idzie demontaż trójkątnych zaślepek znajdujących się na pasach. Chwilę się z nimi pomęczyłem, bo nie chciałem uszkodzić żadnego zaczepu, ale... o dziwo nie uszkodziłem, ale po 5 minutach zabawy z jednym postanowiłem mocno szarpnąć na zasadzie "a niech to już wyjdzie". Tak zrobiłem również z trzema kolejnymi i wszystko ładnie wyskoczyło, bez żadnych uszkodzeń także chyba można szarpać :)
Palcami delikatnie odpinamy dwa górne zaczepy (kolor czerwony na zdjęciu), a następnie ciągniemy do siebie, na wprost/pod lekkim kątem, aby odskoczyły dwa dolne zaczepy (kolor zielony na zdjęciu):


A tak wygląda ten plasticzek (a dokładnie zaczepy) od środka:



2. Kolejny krok to... niespodzianka, która czeka nas pod trójkątnym plastikiem opisanym w pierwszym podpunkcie:

Śrubę wystarczy delikatnie ruszyć, a potem normalnie odkręcić ją palcami (jest tam troszkę mało miejsca).
Po odkręceniu tak to dokładnie wygląda:

No i zostaje taka "dziura" w bocznych plastikach słupków:

Czynności te wykonujemy oczywiście czterokrotnie- dwa razy przednie słupki, dwa razy tylne słupki za kanapą.

3. Teraz zabieramy się za demontaż plastików bocznych słupków przy kierowcy i przy pasażerze. Będziemy mieli do odkręcenia dwie śruby (torx)- jedna znajduje się na górze (musimy zdemontować ten plastik "wieszak na ubrania" pociągając delikatnie do góry i do siebie), a druga zakrywała nam pas przez wykonaniem podpunktu 2:

Uwaga! Możemy mieć problem z odkręceniem dolnej śruby przez boczek tapicerki. Wystarczy go złapać i delikatnie szarpnąć do siebie (odskoczy on z mocowań co bardzo ułatwi nam wykręcenie śruby):


Po wykonaniu powyższych czynności cały plastik słupków bocznych powinniśmy mieć już w rękach. I jest zdemontowany:


4. Przechodzimy do demontażu plastików tylnych słupków. Zapomniałem zrobić zdjęcia, także posłużę się fotką "archiwalną", którą kiedyś zrobiłem. Tutaj zaczynamy od zdjęcia nakładki i odkręcenia śruby zaznaczonej na zdjęciu:

I teraz pojawia się mały problem- pozostaje jeszcze jedna śruba do odkręcenia. Nie uda nam się jej odkręcić bez przynajmniej częściowego demontażu plastików bagażnika. Także wychodzimy z samochodu i lecimy do bagażnika :)
Tutaj znów dałem ciała i nie zrobiłem zdjęcia, ale ta śruba znajduje się mniej więcej w tym miejscu:


Demontujemy plastik bagażnika. Najpierw zabieramy się za odkręcenie śrub znajdujących się w tych miejscach:

Okej, teraz plastik bagażnika powinien już się lekko ruszać.
Warto jeszcze odkręcić te śruby od blokady tylnej kanapy:

Z tego co pamiętam więcej śrub nie ma- są jeszcze trzy zatrzaski (zaznaczone na kolor zielony), które powinny odskoczyć przy delikatnym, ale energicznym szarpnięciu:


I teraz spokojnie odkręcimy śrubę plastiku tylnego słupka. Można powiedzieć, że przy okazji powstał tutorial na dostanie się do tylnych głośników :)

Więcej śrub już nie ma, ale na środku tego plastiku znajdują się trzy kołki. Postarajmy się delikatnie pociągnąć do siebie ten plastik aby one odskoczyły. Tutaj chyba jest największe prawdopodobieństwo uszkodzenia wewnętrznych mocowań... choć ja szarpałem dość mocno i nic nie uszkodziłem- może miałem szczęście ;p
Znajdują się one w tych miejscach:

I mamy zdemontowane tylne plastiki słupków :)

5. Przyszedł czas na słupki przy przedniej szybie. Tutaj będzie najmniej roboty, pójdzie bardzo sprawnie i szybko.
Tutaj musimy odkręcić tylko jedną śrubę znajdującą się pod zaślepką na górze:

I potem znów musimy delikatnie szarpnąć plastikiem do siebie, aby dwa kołki odskoczyły:

I w ten oto sposób zdemontowaliśmy wszystkie plastiki słupków :okk:

6. Tym razem bez zdjęć, bo w zasadzie nie ma sensu- z demontażem uchwytu pasażera (dwie śrubki do odkręcenia śrubokrętem) i zdjęciu dwóch zaślepek od strony kierowcy chyba nikt nie powinien mieć najmniejszych problemów :)

7. W kolejnym kroku demontujemy słoneczniki (daszki) kierowcy i pasażera (po trzy śrubki do odkręcenia na każdy słonecznik):


8. Zabieramy się do demontażu plastiku "szybki"/lampki oświetlenia kabiny. W sumie pięć "zaczepów":


9. Przechodzimy na tył samochodu. Na końcu podsufitki, na samym środku są trzy małe zaślepki:


Wyciągamy je i podsufitka w tylnej części powinna już lekko opadać.
UWAGA! Podsufitka wykonana jest z celulozy, jest bardzo delikatna i podatna na łamanie (ale bez przesady ;p ). Najlepiej gdybyśmy znaleźli pomocnika, który pomoże nam wydostać ją z samochodu bez uszkodzeń.

Podtrzymują ją już tylko uszczelki przednich drzwi:

Naszego pomocnika pozostawiały z tyłu do podtrzymywania podsufitki, a my zdejmujemy uszczelkę i wyciągamy podsufitkę.

I to by było na tyle-podsufitka zdemontowana: :)



Zaznaczam, że projekt demontażu podsufitki, który wykonałem jest tylko propozycją do samodzielnego wykonania. Starałem się opisać wszystko jak najdokładniej, być może o czymś zapomniałem- wszystko robisz na własne ryzyko :)

Zgadzam się na kopiowanie treści na inne fora dysuksyjne, ale pod warunkiem podania źródła tutoriala (link do tego tematu).
Nie wyrażam zgody na jakiekolwiek modyfikacje zdjęć poprzez usuwanie stopki zdjęcia (informacja o autorze i forum klubcorsa.pl)
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Corsa B - strona techniczna - Pytania i odpowiedzi » Poradniki - manuale Corsa B
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.