Przesunięty przez: Kaszubski
15 Lipiec 2016, 13:37
Pompa wody w Z12XE
Autor Wiadomość
 slawek7


Informacje
zachodniopomorskie

LPG: Nie
Imię: Sławek
Wiek: 46
Dołączył: 14 Paź 2012
Posty: 140
Skąd: Szczecin
Wysłany: 20 Listopad 2013, 16:56   Pompa wody w Z12XE
   Moje auto: Corsa B X10XE


Czy pompa wody może się popsuć?
Wymieniałem płyn z chłodzący, po zalaniu do zbiorniczka i uruchomieniu z pompy słychać było dźwięk jaki wydają uszkodzone łożyska w alternatorze. Dodatkowo rusza się koło pasowe pompy, nie mocno ale wyczuwalnie.
I teraz nie wiem, czy to wina że układ ma problem aby się odpowietrzyć, czy popa siadła? Naciskając na wężyki po chwili ten dźwięk pompy uspokoił się. Na początku węże chodnicy zwłaszcza dolny były zimne, ale po takim naciskaniu na węże zaczęły robić się ciepłe wraz z chłodnicą.

Spotkaliście się z czymś podobnym?
Ostatnio zmieniony przez 16 Styczeń 2014, 17:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
 Bania26



Informacje
LPG: Nie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 27 Maj 2009
Posty: 433
Skąd: Białystok
Wysłany: 16 Styczeń 2014, 13:36   

Witam, Tak pompa wody może się zepsuć. Kiedyś u mnie się zepsuła, a wyglądało to tak, że uszczelnieniem łożyska wyrzuciło cały płyn na zewnątrz. Podczas jazdy kontroluj temperaturę silnika. Jeśli temperatura jest w normie to znaczy, że pompa wprowadza w obieg płyn chłodzący i działa tak jak trzeba. Pozdrawiam.
 
 
     
 Milion
elektronik


Informacje
malopolskie

LPG: Nie
Klub: Astra Club
Imię: Emil
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 20 Sie 2011
Posty: 546
Skąd: Mrągowo/KRAKÓW
Wysłany: 16 Styczeń 2014, 18:51   
   Moje auto: AG Z14XEP


Sławek, moja też wydawała dziwne dźwięki i też koło miało luz na łożysku. Od razu do wmiany pompa. Kupiłem Dolz'a za ok 150zł z gwarancją na 2 lata. Przy okazji wymieniłem pasek na nowy - tak zapobiegawczo. teraz cisza i spokój z wyciekami :)
nie wiem czy z Z12XE będzie na pewno taka sama jak w X10XE, ale wydaje mi się że tak, a więc: Dolz O-260
 
 
     
 CJ


Informacje
lodzkie

LPG: Nie
Imię: Bartek
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 123
Skąd: Brzeziny/Łódź
Wysłany: 24 Styczeń 2014, 21:50   
   Moje auto: Corsa B 1.0


Tak jak mówi Milion, pompa powinna być taka sama jak w X10XE. U mnie zaczęło się od "szurania", które narastało z czasem, aż zamieniło się w niemiłosierne gruchotanie... Szybka diagnoza i też wpadła pompa firmy Dolz- raczej pewny wybór, robią chyba tylko pompy :piwo:
 
 
     
 slawek7


Informacje
zachodniopomorskie

LPG: Nie
Imię: Sławek
Wiek: 46
Dołączył: 14 Paź 2012
Posty: 140
Skąd: Szczecin
Wysłany: 30 Styczeń 2014, 07:37   
   Moje auto: Corsa B X10XE


To się tearz u mnie zaczęło.
Wczoraj podjeżdżając do do mu słyszę jakieś gruchotanie, szorowanie czyi to co Wy mieliście.
Zastanawiam sie teraz ile mogę jeszcze tak pojeździć bo jest dość zimno i nie za bardzo mam ochotę marznąć.
Czy w ten otwór w pompie o który ostatnio pytałem można wlać olej i trochę to nasmarować?
 
 
     
 yosh


Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: yosh
Pomógł: 42 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 529
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 30 Styczeń 2014, 13:57   
   Moje auto: Corsa B 2.5 V6 , Corsa B 1,2 16V


slawek7 napisał/a:

Czy w ten otwór w pompie o który ostatnio pytałem można wlać olej i trochę to nasmarować?

Nie ma to najmniejszego sensu bo olej i tak zostanie zaraz wypłukany przez wyciekającą ciecz .
Usterka łożyska pompy jest poprzedzona zużyciem uszczelniacza który oddziela płyn chłodzący od łożyska .
 
 
     
 slawek7


Informacje
zachodniopomorskie

LPG: Nie
Imię: Sławek
Wiek: 46
Dołączył: 14 Paź 2012
Posty: 140
Skąd: Szczecin
Wysłany: 30 Styczeń 2014, 14:05   
   Moje auto: Corsa B X10XE


Z tego otworu mi nie cieknie. Mokre jest jakby od dołu osi pompy. Jak patrzyłem w ten otwór to jest sucho.
 
 
     
 topiq


Informacje
lubelskie

LPG: Tak
Imię: Grzesiek
Wiek: 46
Dołączył: 12 Lut 2011
Posty: 8
Skąd: Puławy
Wysłany: 18 Marzec 2014, 07:56   
   Moje auto: Corsa C Z12XE 1.2 16V 2002 r.


Doczepię się do tematu. Problem identyczny. Chrobotanie przy kole pasowym pompy wody. Nie cieknie jeszcze ale chrobotanie narasta wraz z obrotami silnika. Pompa DOLZ montowana w grudniu 2012 roku. Teoretycznie na gwarancji, ale znajomy mechanik polecony na innym forum, zgubił/nie posiada/kombinuje coś z fakturą/paragonem. Tak czy siak nawet oddać na gwarancję, trzeba ją wpierw wyjąć. Miałem nadzieję na podmianę pompy od CD, ale dowiedziałem się, że może być problem ze względu na inną obudowę rozrządu w Z12XE w stosunku do Z12XEP. Trochę szybko ta pompa padła chyba że koleś mnie zrobił z tą pompą i oddał tylko pudełko od DOLZa a wstawił jakąś najtańszą chińszczyznę. Jak zakupię nową to porównam i przy ewentualnych różnicach skopie porządnie tyłek. Niestety używki z CC w większości wyglądają jak truposze. Co z tym otworkiem właśnie przy łożysku u góry? Jest suchy, czy można tam kapnąć oleju choćby na sprawdzenie, czy na chwilę chrobotanie ucichnie? Raczej mam 99% pewności że to pompa, bo poprzednio dźwięk był podobny, do tego koło pasowe ma lekki luz, szczególnie przy poruszaniu na przemian góra-dół.
 
 
     
 west
Zasłużeni
widoczni.org



Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Bartek
Pomógł: 43 razy
Wiek: 41
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 1485
Skąd: Księstwo Poznańskie
Wysłany: 18 Marzec 2014, 08:13   
   Moje auto: Porshe 911


W pompach siadają wirniczki. W szczególności od kamienia, który osiada się i psuję całość. Nie ważne czy pompa ma rok czy dwa. Wszystko zależy od płynow. Jak zaczyna szumieć to jest to objaw początku końca. Pompy
 
     
 topiq


Informacje
lubelskie

LPG: Tak
Imię: Grzesiek
Wiek: 46
Dołączył: 12 Lut 2011
Posty: 8
Skąd: Puławy
Wysłany: 18 Marzec 2014, 08:50   
   Moje auto: Corsa C Z12XE 1.2 16V 2002 r.


Płyn to koncentrat GM czerwony z wodą demineralizowaną, więc kamienia raczej tam nie ma. Chociaż wszystko się okaże jak zdemontuję, może mechanik nie miał destylowanej i kranówki wlał :/
Może z innej beczki, prócz DOLZa, jakie inne pompy są warte polecenia prócz SKF do którego sporo ludzi ma wątpliwości, bo też spory odsetek jest padających? Na portalu aukcyjnym przewijają się MAXGEAR, KRAFT, STATIM, HEPU, noname'ów nie biorę pod uwagę. Na zdjęciach nie chwalą się za bardzo stroną od wirnika, czy metal czy plastik. Z zawodu jestem mechanikiem, ale nie praktykuję zawodu od przeszło 15 lat, obecnie nawet garażu nie mam, korzystam jedynie u teścia, w znacznej odległości od miasta. 25 km do najbliższego sklepu z częściami. Z oplami mam do czynienia od 3 lat dopiero. Ale dorobiłem się już trochę tych kluczy i pozostałych narzędzi, więc czas zaprzestać napychania kieszeni nieuczciwym mechanikom. Niestety moje doświadczenie skończyło się na FSO 1500 i Polonezie. Nowoczesne silniki opla to już inna bajka ;)
Zaproponowano mi również firmę THERMOTEC.
 
 
     
 Milion
elektronik


Informacje
malopolskie

LPG: Nie
Klub: Astra Club
Imię: Emil
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 20 Sie 2011
Posty: 546
Skąd: Mrągowo/KRAKÓW
Wysłany: 18 Marzec 2014, 21:31   
   Moje auto: AG Z14XEP


jeśli dobrze pamiętam, to termotec ma 3 lata gwarancji - a cenowo podobnie do dolza (może troszke droższe).
dolz ma plastikowy wirnik, więc sam nie wiem czy metalowy wirnik jest dziś wyznacznikiem dobrej jakości...
 
 
     
 topiq


Informacje
lubelskie

LPG: Tak
Imię: Grzesiek
Wiek: 46
Dołączył: 12 Lut 2011
Posty: 8
Skąd: Puławy
Wysłany: 19 Marzec 2014, 09:12   
   Moje auto: Corsa C Z12XE 1.2 16V 2002 r.


W intercarsie powiedzieli mi że rok. 3 lata pod warunkiem, że montaż w warsztacie z nimi współpracującym.
DOLZa chwalą, ja nie bardzo, chyba że mnie mechanik okpił i wstawił chińszczyzne a oddał pudło od DOLZa.
Zaproponowano mi jeszcze w sklepie Magnetti-Marelli ale... mam wątpliwości. W necie znalazłem jakby jej dwie wersje, za 150 zł i za 270 zł. Może być tak, że za 150 zł jest chińszczyzna z wypalonym laserem logiem, która nijak się nie ma do tej za 270 zł, która chyba ma logo odlane na obudowie. Ciężko to stwierdzić, bo nie mogę znaleźć dobrej jakości zdjęć. A w sklepach sprzedających też informacje ciężko wyciągnąć.
Niby 2 lata gwarancji jak DOLZ i metalowy wirnik. Poszukam dziś jeszcze coś konkretnego, żeby do piątku max przyszła. W sobotę rekwiruję garaż teścia. Miał okazję go ogarnąć. Dostęp do tej pompy to tragedia, pół przodu samochodu trzeba rozbierać :/

Zamówiłem DOLZa w dobrej cenie 185 zł na miejscu. Teraz nawet mechanikom z polecenia na forum (nie tym) nie do końca można ufać. A mi się nowe doświadczenie przyda, w przyszłości do wymiany rozrządu, bo benzyna a jakby człowiek miał diesla :/
 
 
     
 Bania26



Informacje
LPG: Nie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 27 Maj 2009
Posty: 433
Skąd: Białystok
Wysłany: 19 Marzec 2014, 18:33   

Witam, ponad 2 lata temu również siadła mi pompa wody, kupiłem pompę firmy SKF, ale dałem za nią coś koło 340zł. Do tej pory zrobiłem chyba ze 40tys. km. póki co pompa pracuje tak jak trzeba. Dodam jeszcze, że na takich częściach jak pompa wody nie ma co oszczędzać, gdyż awaria w trakcie jazdy może być bardzo dotkliwa. Ps. żeby wymienić pompę nie trzeba rozbierać całego przodu, odkręcamy łapę silnika, zdejmujemy pasek klinowy, odkręcamy koło pasowe, pompę, potem przekładamy czujnik temp., termostat i składamy. Pozdrawiam.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Corsa C - strona techniczna - Pytania i odpowiedzi » Problematyka - Corsa C » Układ chłodzenia, ogrzewanie, klimatyzacja » Pompa wody w Z12XE
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.