Przesunięty przez: Kaszubski
19 Marzec 2016, 13:19
Olej SAE
Autor Wiadomość
 Yogi97037



Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 02 Wrz 2012
Posty: 197
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Ostrzeżenia: ( 2/3 )
Wysłany: 6 Kwiecień 2013, 12:52   Olej SAE

Witam jeździł ktoś corsą na 5W-30 ? ? ?

Takowy mam takowy mam zamiar zalać zawsze lałem 10W-40
 
 
     
 west
Zasłużeni
widoczni.org



Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Bartek
Pomógł: 43 razy
Wiek: 41
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 1485
Skąd: Księstwo Poznańskie
Wysłany: 6 Kwiecień 2013, 13:08   
   Moje auto: Porshe 911


nigdy się nie leje oleji o mniejszej wartości czyli z 10 na 5.. czy z 15 na 10 lub 5W.
gdy to zrobisz możesz się spodziewać kłopotów.
 
     
 Yogi97037



Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 02 Wrz 2012
Posty: 197
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Ostrzeżenia: ( 2/3 )
Wysłany: 6 Kwiecień 2013, 14:53   

po czym tak wnioskujesz?
 
 
     
 spidan
Zasłużeni
Beatka + 29.10.2010



Informacje
dolnoslaskie

LPG: Tak
Klub: Astra Club
Pomógł: 29 razy
Wiek: 46
Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 993
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: 6 Kwiecień 2013, 15:08   
   Moje auto: ASTRA G


Olej dobiera się do przebiegu i stopnia zużycia silnika. Jeżeli był lany 10w40 to był ku temu jakiś powód - prawdopodobnie zużycie np. hydropopychaczy. Osobiście w astrze miałem 10 ale po remoncie kapitalnym (pierścienie, szlif, głowica) był sens zalać 5W. Jeżeli silnik nie jest o remoncie to po co wracać do rzadszego oleju?
Jak masz za dużo kasy to lej 5W30 a potem zdaj relację.
 
 
     
 Yogi97037



Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 02 Wrz 2012
Posty: 197
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Ostrzeżenia: ( 2/3 )
Wysłany: 6 Kwiecień 2013, 15:17   

Po prostu mam za free 5W 30 i dlatego chce go wlać gdybym miał kupić to jak już 2 lata z rzędu kupiłbym 10. Nie wymądrzając się ale w związku z tym że jestem technikiem to nieco orientuję się na temat olei i wiem troch ponad więcej niż to że nie można zmieniać bo nie bo się rozszczelni bo stary itd orientuję się na czym konkretnie polega różnica miedzy syntetykiem pól syntetykiem i minerałem a poza tym to jest przejście z pól syntetyka na syntetyk to też jest inna sprawa niżeli przejście z minerału na syntetyk chodź nie do końca.

Dlatego i tylko dlatego pytam czy ktoś śmigał na 5W 30 w Corsie? A nie czy można go zalać bo można i w razie gdyby któryś z tych ''mitów'' okazał się prawdą przejdę na połówkę

Na dowód warto posłuchać wypowiedzi specjalistów na temat syntetyków na podstawie Mobila:

http://f1.interia.pl/mobi...0127,vAId,44532
 
 
     
 spidan
Zasłużeni
Beatka + 29.10.2010



Informacje
dolnoslaskie

LPG: Tak
Klub: Astra Club
Pomógł: 29 razy
Wiek: 46
Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 993
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: 6 Kwiecień 2013, 20:32   
   Moje auto: ASTRA G


Yogi97037 napisał/a:
Po prostu mam za free 5W 30


no to marne kryterium doboru oleju do silnika. Równie dobrze możesz jeździć bez oleju - bo kto Ci tego zabroni????
Olej dobiera się do stanu silnika jak już wcześniej napisałem. Ponadto temat co do samej zmiany typu oleju jest już taki temat na forum .



Cytat:
jestem technikiem to nieco orientuję się na temat olei i wiem troch ponad więcej niż to że nie można zmieniać bo nie bo się rozszczelni bo stary itd orientuję się na czym konkretnie polega różnica miedzy syntetykiem pól syntetykiem i minerałem a poza tym to jest przejście z pól syntetyka na syntetyk


no to skoro tak sprawy wyglądają to dziwię się że założyłeś i dalej ciągniesz ten temat :ojj:
 
 
     
 Yogi97037



Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 02 Wrz 2012
Posty: 197
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Ostrzeżenia: ( 2/3 )
Wysłany: 7 Kwiecień 2013, 13:13   

ty gdybyś miał za free to napewno byś wywalał kasę na drugi :)

Zawsze warto zapytać czy ktoś jeździł na takim nie zaszkodzi pytanie i tyle. Dlatego nie pytam czy można tylko czy ktoś jeździł.
 
 
     
 spidan
Zasłużeni
Beatka + 29.10.2010



Informacje
dolnoslaskie

LPG: Tak
Klub: Astra Club
Pomógł: 29 razy
Wiek: 46
Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 993
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: 7 Kwiecień 2013, 13:29   
   Moje auto: ASTRA G


Yogi97037 napisał/a:
ty gdybyś miał za free to napewno byś wywalał kasę na drugi :)

.


Widzisz i tu dalej się nie rozumiemy. Kupując auto wiedziałem z jakimi wiąże się to wydatkami, gdyby tak nie było to jeździłbym hulajnogą :cham:

Jaki jest rachunek prawdopodobieństwa że zaoszczędzisz 100 zł na darmowym oleju a później wydasz więcej kasy na ewentulane naprawy po rozszczelnieniu silnika.

Ostatni raz Ci napiszę olej dobiera się do stopnia zużycia silnika i tylko takim kryterium należy się kierować na nie tylko ceną i co mogę mieć za darmo.
 
 
     
 Yogi97037



Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 02 Wrz 2012
Posty: 197
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Ostrzeżenia: ( 2/3 )
Wysłany: 7 Kwiecień 2013, 15:42   

dobra człowieku nikt nie patrzy kategoriami że jak mam za darmo to zaleję coś czego nie można i nie bądź taki cwany i nie przeinaczaj. Rozkmiń sobie lepiej to że przejście z półsyntetyku na syntetyk nie jest niczym złym i można to zrobić więc wiadome jest to że każdy mając coś za darmo i mogąc to użyć zastosowałby to i tyle. Poza tym nikt nie chce lać do kopcącego trupa który jeździ na minerale i pali go więcej niż benzyny syntetyku.

A jak nie masz pojęcia czym różnią się te oleje i jakie mają własności co to są klasyfikacje co oznacza w ogóle 5W-30 czy 10W-40 to się nie wypowiadaj.
Kończę wywody bo nie ma sensu pisać na ten temat skoro ktoś usilnie chce się kłócić a nie ewentualnie podyskutować to po co to, sprawa jest dość oczywista.
 
 
     
 west
Zasłużeni
widoczni.org



Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Bartek
Pomógł: 43 razy
Wiek: 41
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 1485
Skąd: Księstwo Poznańskie
Wysłany: 7 Kwiecień 2013, 15:53   
   Moje auto: Porshe 911


Yogi to w.g Ciebie jak zalejesz 5W na 30, jeżdżąc zalanym 10W na 40 , nic się nie stanie?> uświadom mnie proszę... :plff:
 
     
 Yogi97037



Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 02 Wrz 2012
Posty: 197
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Ostrzeżenia: ( 2/3 )
Wysłany: 7 Kwiecień 2013, 16:41   

może ty mi powiedz co się stanie to będzie łatwiej bo ja nie potrafię ci odp na takie pytanie.

W czym mam cię uświadomić? W tym że klasyfikacja SAE jest to określenie lepkości oleju w danej temperaturze?

W tym że profesjonalne programy dla warsztatów samochodowych typu etech czy inne podają w przypadku CB bo o niej mówimy chodź i większości aut możliwość stosowania oleju o wybranych przez mechanika właściwościach (w przypadku lekkości od temperatur otoczenia) a nie nakazują zalewanie np minerału bo silnik jest stary czy inne brednie?

W tym że przejście z półsyntetyku na syntetyk to nie jest śmierć dla silnika jeśli jest w dobrym stanie i nie nastąpi żadne rozszczelnienie i że syntetyki chronią lepiej uszczelki?

W tym że oleje syntetyczne w porównaniu z półsyntetykami czy minerałami są lepiej dopracowane mają lepsze właściwości ponieważ wytwarzane są drogą syntezy chemicznej w pełni ''sztucznie'' w laboratoriach nie jak w przypadku minerału z przerobu ropy naftowej?

Że oleje minerlane wykazują dużo większą wrażliwość lepkości oleju na temperaturę zatem nasuwa się odp że są gorsze?

Że tym razem cytuję z książki mojego byłego nauczyciela mgr. inż P. Zająca ''Silniki pojazdów samochodowych cz.2 ''

Dobór oleju do silnika zależy od kliku czynników i oparty jest na dwóch podstawowych kryteriach:
-Lepkości-dobór uzależniony od przewidywalnych CIEPLNYCH warunków pracy silnika strefy klimatycznej użytkowania oraz ogólnego stanu technicznego silnika
-Jakości-dobór uzależniony od konstrukcji silnika, wysilenia, obciążeń cieplnych oraz rodzaju stosowanego paliwa
 
 
     
 spidan
Zasłużeni
Beatka + 29.10.2010



Informacje
dolnoslaskie

LPG: Tak
Klub: Astra Club
Pomógł: 29 razy
Wiek: 46
Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 993
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: 7 Kwiecień 2013, 17:01   
   Moje auto: ASTRA G


Yogi97037 napisał/a:

A jak nie masz pojęcia czym różnią się te oleje i jakie mają własności co to są klasyfikacje co oznacza w ogóle 5W-30 czy 10W-40 to się nie wypowiadaj..


A po co ta wrogość? Na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Podeślę ciekawszy artykuł o olejach niż ten propagandowy film Mobila , który podałeś wcześniej.
http://moto.wp.pl/kat,123...,wiadomosc.html


A teraz jako administrator - jeszcze raz takie zachowanie to nagrodzę w odpowiedni sposób. Już raz dostałeś ostrzeżenie,ale widać masz problem z konstruktywną krytyką.
 
 
     
 Yogi97037



Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 02 Wrz 2012
Posty: 197
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Ostrzeżenia: ( 2/3 )
Wysłany: 7 Kwiecień 2013, 17:15   

Dobra ja nie będę się w wami kłócił bo z wami rozmowy kończą się tak że wyskakujecie w kilku na jedną osobę a jak ktoś się broni to zaraz idą ostrzeżenia :)

Taką wrogość ty zacząłeś sam docinkami typu masz samochód nie stać cię na olej to nie jeździj ja jak kupowałem to wiedziałem jakie są koszta itd itd a nie o to mi zupełnie chodziło tylko jak pisałem mam coś czego mogę użyć to użyję bezsensu kupić coś innego.


Co do oleju wypowiedziałem swoje zdanie i chyba dość wyczerpująco przedstawiłem argumenty i różnice między syntetykami a innym olejami podpierając się firmą mobil i ich zdaniem, programem etech, książką. nie wiem w jaki sposób jeszcze mam jeszcze wam to tłumaczyć by nie było docinek typu:

west napisał/a:
uświadom mnie proszę... :plff:


spidan napisał/a:
gdyby tak nie było to jeździłbym hulajnogą :cham:


...a nie tylko ceną i co mogę mieć za darmo.


spidan napisał/a:


Równie dobrze możesz jeździć bez oleju - :ojj:



Więc skoro tak uczciwie podchodząc do sprawy to może najpierw sami zobaczcie że wy też nie do końca się ok zachowujecie a nie od razu ostrzeżeniami straszycie wiedząc że dostanę jedno i polecę mnie jakoś super na tym nie zależy więcej informacji udzielam niż dostaję sam jak napisałem kilka razy temat mało kto odp więc wiesz...

Przyznam być może nie powinienem pisać że nie masz pojęcia ale gdyby nie wasze zachowanie i najazd na mnie tak by nie było nie pozwolę sobie na takie coś i tyle
 
 
     
 west
Zasłużeni
widoczni.org



Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Bartek
Pomógł: 43 razy
Wiek: 41
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 1485
Skąd: Księstwo Poznańskie
Wysłany: 7 Kwiecień 2013, 17:29   
   Moje auto: Porshe 911


Yogi Ty masz gorączkę?
pytam grzecznie, co się stanie jak zalejesz 5W zamiast 10W który masz zalany!

Yogi97037 napisał/a:
Nie wymądrzając się ale w związku z tym że jestem technikiem to nieco orientuję się na temat olei


więc mnie uświadom co się stanie to TY jesteś tu specem technikiem od oleju! Już to nie pierwszy temat / post gdzie wiesz lepiej! proszę więc o odpowiedź uświadomienie mnie!

CO SIĘ STANIE JAK ZALEJĘ SILNIK BARDZIEJ RZADKIM OLEJEM NIŻ BYŁ DOTYCHCZAS ZALANY!
 
     
 Yogi97037



Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 02 Wrz 2012
Posty: 197
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Ostrzeżenia: ( 2/3 )
Wysłany: 7 Kwiecień 2013, 17:34   

no chyba masz wiele odp powyżej mało ich? Z tego raczej łatwo wywnioskować że niewiele się stanie. Owszem jak każdy z nas słyszałem o mitach typu rozszczelnienie ale taka sytuacja raczej może się zdarzyć w przypadku zalania syntetyku do silnika który jeździł na minerale i jest w słabej kondycji
 
 
     
 spidan
Zasłużeni
Beatka + 29.10.2010



Informacje
dolnoslaskie

LPG: Tak
Klub: Astra Club
Pomógł: 29 razy
Wiek: 46
Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 993
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: 7 Kwiecień 2013, 17:38   
   Moje auto: ASTRA G


Cytat:
od razu ostrzeżeniami straszycie wiedząc że dostanę jedno i polecę


Mój powyższy komentarz miał Ci tylko przypomnieć że kolejny raz Twoje komentarze zaczynają być niestosowne. Natomiast na każde z wcześniej otrzymanych ostrzeżeń sumiennie zapracowałeś.


Cytat:
jak pisałem mam coś czego mogę użyć to użyję bezsensu kupić coś innego


I tutaj użyłem skrótu myślowego aby uniknąć wywodów o typach olejów (poniekąd temat poruszany już na forum) - napisałem "olej dobiera się do stopnia zużycia silnika". Nawet napisałem kiedy zmienia się olej w górę (po remoncie głównym). a nie bo mam taką ochotę.
 
 
     
 Yogi97037



Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 02 Wrz 2012
Posty: 197
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Ostrzeżenia: ( 2/3 )
Wysłany: 7 Kwiecień 2013, 18:46   

należy zakończyć tą dyskusję proponuję nawet usunąć ten temat by nie zaśmiecać forum po prostu nie dojdziemy do porozumienia ile osób tyle zdań
 
 
     
 yosh


Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: yosh
Pomógł: 42 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 529
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 7 Kwiecień 2013, 23:05   
   Moje auto: Corsa B 2.5 V6 , Corsa B 1,2 16V


W swojej pracy mam styczność z olejem jedno sezonowym mineralnym o parametrach 5w30 ,
zorientuj się co to jest za olej , bo ten z którym się spotykam w pracy może pracować tylko i wyłącznie w silnikach chłodzonych powietrzem i przy temperaturach od -20 do 0 stopni .
Ja raczej myślę o wymianie na gęstszy syntetyk o parametrach 10W50 lub 5W50, w przypadku cięższej nogi taka wymiana wpływa korzystnie na silnik, a film jak by nie patrzeć jednak jest grubszy.
Syntetyk 5W30 z tego co pamiętam był dedykowanym przez opla , niektóre jednostki 1,6 16V szamały go na potęgę nie zostawiając przy tym zapachu oleju za sobą.
Nie będę się za bardzo rozpisywał na temat tego oleju, bez wątpienia jest rzadszy , opory toczenia mniejsze a silnik przynajmniej w teorii na tym oleju powinien być oszczędniejszy.
W praktyce olej tworzy cieńszy film więc w przypadku silnika mającego na koncie więcej niż 100000 km. może powodować głośniejszą pracę silnika, moim zdaniem ten olej raczej nadaje się do nowych silników.

Co do porównania np. oleju mineralnego 15W40 i syntetyku np. 5W40 , oleje te w warunkach normalnej pracy silnika mają tą samą gęstość, no chyba że u kogoś silnik rozgrzewa się do temperatury pokojowej np. 20stu stopni , to wtedy owszem minerał będzie gęstszy.
 
 
     
 Yogi97037



Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 02 Wrz 2012
Posty: 197
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Ostrzeżenia: ( 2/3 )
Wysłany: 8 Kwiecień 2013, 18:21   

Nie no ten bez wątpienia przeznaczony jest do normalnych silników ''ciecz''

Co do filmu itd zgadzam się masz rację i właśnie o taką odp mi chodziło czy ktoś jeździł na tym oleju lub wie coś na temat jego pracy przy tych silnikach lub podobnych :)

pozdro yosh
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Corsa B - strona techniczna - Pytania i odpowiedzi » Problematyka - Corsa B » Silnik i osprzęt » Olej SAE
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.