Przesunięty przez: Kaszubski
25 Luty 2016, 11:25
Skrzynia biegów - Corsa A GSI
Autor Wiadomość
 bartolomeo


Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Dołączył: 08 Lis 2012
Posty: 2
Skąd: Lębork
Wysłany: 8 Listopad 2012, 22:41   Skrzynia biegów - Corsa A GSI

Cześć,

mam pytanie natury technicznej. W mojej Corsie siedzi silnik C16NE, w którym zamierzam trochę zwiększyć moc. Niestety skrzynia biegów była taka sama do silników 1.2 1.4 i 1.6 no i raczej nie wytrzyma wiele. Czy jest na to jakieś lekarstwo? Może swap z innego modelu?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
 
     
 dzyna2000



Informacje
malopolskie

Imię: Michał
Pomógł: 7 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 93
Skąd: ZAKOPANE
Wysłany: 8 Listopad 2012, 22:49   
   Moje auto: Corsa A 20SEH


Kolego wytłumacz mi jaki to jest silnik C16NE bo w życiu na oczy takiego nie widziałem?
Drugie moje pytanie jakim cudem spoiłeś silnik 1.6 ze skrzynią z 1.2?
 
 
     
 pokemon
E16SE



Informacje
LPG: Nie
Klub: Astra Club
Pomógł: 4 razy
Wiek: 34
Dołączył: 23 Sie 2011
Posty: 169
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 8 Listopad 2012, 23:28   

Posiadam Corsę B ale silnik zaadaptowany od Corsy A GSi E16SE i to wszystko mam zespolone z najkrótszą skrzynią F13 co daje przyśpieszenie ale traci prędkość maksymalną.
 
 
     
 dzyna2000



Informacje
malopolskie

Imię: Michał
Pomógł: 7 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 93
Skąd: ZAKOPANE
Wysłany: 9 Listopad 2012, 08:20   
   Moje auto: Corsa A 20SEH


pokemon, co ty swoją wypowiedzią wnosiłeś do tego tematu?
A tak dla twojej wiedzy, jak chcesz szybciej pojeździć to załóż sobie skrzynie f13 WR
 
 
     
 bartolomeo


Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Dołączył: 08 Lis 2012
Posty: 2
Skąd: Lębork
Wysłany: 9 Listopad 2012, 12:10   

dzyna2000 napisał/a:
Kolego wytłumacz mi jaki to jest silnik C16NE bo w życiu na oczy takiego nie widziałem?
Drugie moje pytanie jakim cudem spoiłeś silnik 1.6 ze skrzynią z 1.2?


Taki symbol podał mi poprzedni właściciel auta, i rzeczywiście były takie silniki (google). A skrzynia wg niego nie różniła się... Gdzie mam szukać symbolu skrzyni i silnika?
 
 
     
 Milion
elektronik


Informacje
malopolskie

LPG: Nie
Klub: Astra Club
Imię: Emil
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 20 Sie 2011
Posty: 546
Skąd: Mrągowo/KRAKÓW
Wysłany: 9 Listopad 2012, 12:44   
   Moje auto: AG Z14XEP


jeśli CA, to najszybciej C16SE. No chyba że jakaś egzotyczna wersja. Możesz sprawdzić podłączając pod kompa.
Google różne rzeczy mówi, jak np silnik 1.2 12V w CB z którym się nigdy nie spotkałem, więc nie wiem czy taki istnieje.
 
 
     
 yosh


Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: yosh
Pomógł: 42 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 529
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 9 Listopad 2012, 14:34   
   Moje auto: Corsa B 2.5 V6 , Corsa B 1,2 16V


dzyna2000 napisał/a:
Drugie moje pytanie jakim cudem spoiłeś silnik 1.6 ze skrzynią z 1.2?

Jednostki napędowe opla można podzielić na dwie kategorie "small-block" i "big-block".
Do small-blocka zaliczają się wszystkie jednostki począwszy od 1.0 do 1.6 z tego co pamiętam również i jakiś 1,8 , każdy z tych silników pasuje plug & play do skrzyni F13 ,
również do f13CR bo zdaje mi się taka właśnie jest przy 1,2 , do skrzyń small-blocka zaliczają się również F10 , F12 , F13+ i F15.

bartolomeo napisał/a:

Niestety skrzynia biegów była taka sama do silników 1.2 1.4 i 1.6 no i raczej nie wytrzyma wiele.

Wytrzyma wytrzyma , nie rzadko skrzynia F13 przy swap-owaniu była zespalana z silnikiem c20ne na sprzęgle od 1,7 isuzu i wszystko działało bez zarzutu.

bartolomeo napisał/a:
dzyna2000 napisał/a:
Kolego wytłumacz mi jaki to jest silnik C16NE bo w życiu na oczy takiego nie widziałem?


Taki symbol podał mi poprzedni właściciel auta, i rzeczywiście były takie silniki (google).

C16NE nie istnieje, a google potwierdza jedynie fakt że ktoś jeszcze źle odczytał nazwę silnika.
 
 
     
 dzyna2000



Informacje
malopolskie

Imię: Michał
Pomógł: 7 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 93
Skąd: ZAKOPANE
Wysłany: 9 Listopad 2012, 19:34   
   Moje auto: Corsa A 20SEH


yosh, nie chce być upierdliwy ale głupoty wypisujesz

Liźnij trochę historii CORSY A bądź starszego opla i dowiesz się,że były takie silniki jak 1.0 i 1.2 z wałkiem rozrządu w bloku OHV spięte ze skrzynią f10 i żadnej innej nie zapniesz.
Skrzynie f10 do OHC zapniesz tylko do 1.2 i 1.4 w Corsach A bardzo często występowały 4 biegowe.
Skrzyni f12 niema i nie było
Skrzynie f13 były dwa rodzaje na małe i duże koło zamachowe czyli do 1.4 a druga występowała do 1,6
skrzynia f15 to już trochę nowsza bajka.
 
 
     
 yosh


Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: yosh
Pomógł: 42 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 529
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 9 Listopad 2012, 21:23   
   Moje auto: Corsa B 2.5 V6 , Corsa B 1,2 16V


Pięcio biegowa F10 w CA była spinana z następującymi silnikami: C12NZ , 10S, 12NC, 12NV, 12SC, 12ST,A12ST, S12ST, 13NB, 13SB,C13N,14NV,C14NZ, C14SE ,10S, 12NC, 12NV, 12ST, A12ST, E12GV, E12N, S12ST,C12NZ, 13SB, 13SH, 14NV,C14NZ
Być może F10 występowała w jakiejś innej wersji, tego niestety nie wiem.
F12 występowała w oplu agilla i niestety istnieje, nie twierdzę że pasuje do CA ale na pewno pasuje do każdego smal-blocka po 1990.
W CB f13 była spinana z wszystkimi jednostkami benzynowymi , począwszy od 1.0 skończywszy na 1,4
F13 występowała w trzech wersjach CR , WR i + , wszystkie te wersje różniły się tylko przełożeniami, zamach w obydwu wersjach miał ten sam wymiar i odsadzenie.
W 1.6 n.p. e16se powierzchnia cierna zamachu była większa a co za tym idzie tarcza i docisk też były większe ale odsadzenie to samo tak więc F13WR pasuje do 1.6 bez żadnych przeszkód.
Mam dwie CB , w tej którą jeżdżę na co dzień jest e16se spięte z F13WR
A tak na marginesie w CA F13WR było spięte z C12NZ
F15 pasuje na mocowania tak samo jak F13 i była stosowana choćby w CB z jednostkami x16xe lub x14xe
Nie chcę wymieniać tu wszystkich konfiguracji bo było by tego za dużo, a pod poprzednim postem podpisuję się obiema rękami.
Jeśli masz wątpliwości odwiedź : Opel-Infos.de
 
 
     
 dzyna2000



Informacje
malopolskie

Imię: Michał
Pomógł: 7 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Sty 2011
Posty: 93
Skąd: ZAKOPANE
Wysłany: 9 Listopad 2012, 21:49   
   Moje auto: Corsa A 20SEH


yosh, z tą F12 zwracam honor.
Z doświadczenia ci powiem że w astrach właśnie występowały dwa rodzaje f13 jedna miała mniejszy kosz i pasowała do 1.4 ,a druga miała większy kosz i pasowała do wszystkiego.
Jeśli chodzi o CB to faktycznie f13 tam przoduje, o f15 nie chciałem się rozpisywać bo nie ta epoka ale też pasuje do wszystkiego ,oprócz silników OHV. 10s i E12GV

yosh napisał/a:
F13WR pasuje do 1.6 bez żadnych przeszkód.

jakbyś czytał ze zrozumieniem, to byś wiedział że tego nie zaprzeczałem

Cytat:
A tak na marginesie w CA F13WR było spięte z C12NZ

Może katalogowo jest tak napisane ale nikt się z tym fabrycznie nie spotkał,być może jakaś seria wyszła
 
 
     
 yosh


Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: yosh
Pomógł: 42 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 529
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 10 Listopad 2012, 00:37   
   Moje auto: Corsa B 2.5 V6 , Corsa B 1,2 16V


dzyna2000 napisał/a:

Z doświadczenia ci powiem że w astrach właśnie występowały dwa rodzaje f13 jedna miała mniejszy kosz i pasowała do 1.4 ,a druga miała większy kosz i pasowała do wszystkiego.

Dziwne to trochę , aż trudno uwierzyć żeby opel zadawał sobie trud z produkcją trochę innej skrzyni , może i tak jest, namacalnie nie miałem okazji sprawdzić.

dzyna2000 napisał/a:
yosh napisał/a:

F13WR pasuje do 1.6 bez żadnych przeszkód.

jakbyś czytał ze zrozumieniem, to byś wiedział że tego nie zaprzeczałem

No tak ale pisałeś że:
dzyna2000 napisał/a:

Skrzynie f13 były dwa rodzaje na małe i duże koło zamachowe czyli do 1.4 a druga występowała do 1,6

Co jednak zasugerowało że WR nie jest wymienne za CR bo jest większy zamach,
większy jest docisk i tarcza oczywiście zamach też jest inny choć wieniec i odsadzenie jest takie samo.

dzyna2000 napisał/a:
yosh napisał/a:
A tak na marginesie w CA F13WR było spięte z C12NZ

Może katalogowo jest tak napisane ale nikt się z tym fabrycznie nie spotkał,być może jakaś seria wyszła
Miałem okazję naprawiać zapłon w CA z takim silnikiem, szkoda że spojrzałem na skrzynkę, zazwyczaj zboczenie zawodowe powoduje że zwracam uwagę na takie szczegóły. ;p
Wydaje mi się że ta konfiguracja szła pod koniec serii CA.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Corsa A - strona techniczna - Pytania i odpowiedzi » Problematyka - Corsa A » Silnik i osprzęt » Skrzynia biegów - Corsa A GSI
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.