Przesunięty przez: Kaszubski
6 Lipiec 2016, 09:36
Błędne wskazania termometru
Autor Wiadomość
 Zakrzewka


Informacje
LPG: Nie
Wiek: 39
Dołączył: 10 Paź 2010
Posty: 1
Skąd: Poznań
Wysłany: 20 Marzec 2011, 13:39   Błędne wskazania termometru

Mam problem z Corsą B 1.0 1999r. Od pewnego czasu termometr znajdujący się przy zegarku pokazuje złą temperaturę. Zawyża ją o jakieś 8-10 stopni. Ostatnio miałem wymieniany alternator, bo w trakcie jazdy akumulator się rozładowywał. Czy błędne wskazania termometru mogą mieć coś wspólnego z tą usterką? Czy jest jakieś rozwiązanie tego problemu nie wymagające wymiany czujnika temperatury? Może jakaś kalibracja?
 
 
     
 kamilzierke


Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Wiek: 35
Dołączył: 25 Sie 2009
Posty: 23
Skąd: Gdynia
Wysłany: 28 Marzec 2011, 22:38   

Nie wiem jak jest u Ciebie, ale ja ostatnio miałem podobny problem: termometr zaczął wariować, pokazywał za wysokie temperatury, czasem pokazywał -30 jak było wilgotno na zewnątrz. Aż ostatecznie wszystko padło i zamiast temp. pokazały się poziome kreski. Co się stało?

Okazało się, że jeden z przewodów prowadzących do gniazda czujnika się przetarł. Jak było wilgotno to masował na karoserię i pokazywał dziwy, jak było sucho - nie łączył za dobrze (opory prawdopodobnie) i pokazywał za dużo. U mnie przewód przetarł się jakieś 5-6cm od gniazda czujnika. Sprawdź, czy to może nie usterka mechaniczna przewodów - dopiero później zrób diagnostykę elektroniki.
 
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 28 Marzec 2011, 23:04   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


prosty sposób na sprawdzenie stanu przewodów:
odpiąć kostkę od Tida. Zewrzeć w kostce piny 2 i 4.
Odpiąć czujnik temperatury (przy zderzaku) a w miejsce niego wpiąć omomierz.
Jeśli wskazanie będzie bardzo małe ( max 2-3 ohmy - zależnie od klasy jakości i błędu pomiaru miernika) to wiadomo, że przewody sprawne.
 
 
     
 tom76


Informacje
Wiek: 48
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 5
Skąd: Wodzisław Śląski
Wysłany: 17 Styczeń 2013, 21:28   

Podpinam się pod temat.
Mam problem z termometrem bo na wyświetlaczu są same kreski.Co jest grane??
Mam zamiar też przyjrzeć się przewodom i je zaizolować co jeszcze można zrobić?
 
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 20 Styczeń 2013, 23:27   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


poszukaj w temacie o TID'dzie.
 
 
     
 Jedrek70


Informacje
dolnoslaskie

LPG: Nie
Wiek: 53
Dołączył: 04 Sty 2010
Posty: 11
Skąd: Boguszów-Gorce
Wysłany: 2 Luty 2013, 16:32   

tom76 napisał/a:
Podpinam się pod temat.
Mam problem z termometrem bo na wyświetlaczu są same kreski.Co jest grane??
Mam zamiar też przyjrzeć się przewodom i je zaizolować co jeszcze można zrobić?


Mój też wariował, przy -10 pokazywał +40 potem działał normalnie i potem same kreski.
Wymieniłem na nowy zamiennik i działa OK` Kupiłem na Opel-Shop.pl 19 zeta.
 
 
     
 mike


Informacje
slaskie

LPG: Nie
Imię: Michał
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 94
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2 Luty 2013, 20:38   
   Moje auto: 1.2 Z12XEP


U mnie tez takie same objawy. Kable sprawdziłem przy czujniku i TIDzie i są Ok ale zrobie jeszcze pomiar.
 
 
     
 Yogi97037



Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 02 Wrz 2012
Posty: 197
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Ostrzeżenia: ( 2/3 )
Wysłany: 2 Luty 2013, 23:00   

proponuję sprawdzić gdzie jest czujnik u mnie np przed chłodnicą (wisi) i jak np przejadę autem to automatycznie od ciepłego silnika przejmuje temperaturę i ją zawyża

Myślę że w tym tkwi twój problem
 
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 7 Luty 2013, 15:39   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


Yogi, wszystkie corsy B mają tam usytuowany czujnik temperatury, a tylko tobie zawyża temperature?
Prędzej masz uszkodzony termistor. Poza tym odsyłam do działu TID - kody usterek, itd. Tam jest jasno napisane co należy sprawdzić, gdy na TID'dzie wyświetlany jest " - - "
 
 
     
 jedras21xxx


Informacje
LPG: Tak
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 21 Sie 2011
Posty: 89
Skąd: Kielce
Ostrzeżenia: ( 2/3 )
Wysłany: 7 Luty 2013, 22:05   

Cytat:
proponuję sprawdzić gdzie jest czujnik u mnie np przed chłodnicą (wisi) i jak np przejadę autem to automatycznie od ciepłego silnika przejmuje temperaturę i ją zawyża


Raczej powinno być odwrotnie, kiedy stoisz w miejscu powinien pokazywać większą temperaturę, ponieważ idzie ciepło od chłodnicy i silnika, a kiedy jedziesz to powietrze go chłodzi i temperatura maleje.
 
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 7 Luty 2013, 22:22   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


jedras21xxx napisał/a:
Cytat:
proponuję sprawdzić gdzie jest czujnik u mnie np przed chłodnicą (wisi) i jak np przejadę autem to automatycznie od ciepłego silnika przejmuje temperaturę i ją zawyża


Raczej powinno być odwrotnie, kiedy stoisz w miejscu powinien pokazywać większą temperaturę, ponieważ idzie ciepło od chłodnicy i silnika, a kiedy jedziesz to powietrze go chłodzi i temperatura maleje.


Ludzie kochani, nic nie chłodzi, nic nie maleje/rośnie.
Wy myślicie, że niemieccy inżynierowie byli na tyle głupi, by umieścić czujnik tak, by mógł on zawyżać/zaniżać pomiary w zależności od prędkości czy temperatury silnika?
Jeśli macie takie przypadki, to macie USTERKĘ!!!!!!!!

Po pierwsze: konstrukcja przedniego zderzaka uniemożliwia jakiegokolwiek wpływu pędu powietrza na odczyt temperatury!!!!
Po drugie: odległość od chłodnicy jest wystarczająca, by "jej" temperatura nie zawyżała pomiaru (już nie wspomne o tym, że wymiana ciepła między chłodnicą a otoczeniem odbywa się na dwa sposoby: -promieniowanie ciepła (UNOSZENIE) przez medium chłodzące, oraz przez wymuszony obieg powietrza, gdzie chłodne powietrze "zaciągane jest" z zewnątrz, odbiera ono temeraturę od chłodnicy i jako ciepłe wlatuje do komory silnikowej)

Nadal nie kapujecie??????
 
 
     
 jedras21xxx


Informacje
LPG: Tak
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 21 Sie 2011
Posty: 89
Skąd: Kielce
Ostrzeżenia: ( 2/3 )
Wysłany: 10 Luty 2013, 19:21   

Po pierwsze kolego nie każdy ma oryginalne zderzaki z przodu, jeśli masz Corsę B albo wiesz gdzie jest czujnik temperatury to wiesz, że jest on bezpośrednio za zderzakiem i bezpośrednio działa na niego pęd powietrza. Po drugie czy odległość 15 cm od chłodnicy jest tak daleka, że nie ma ona żadnego wpływu na zawyżanie temperatury? Mam w tym momencie już czwartą Corsę i w każdej było tak samo. Jeszcze jedno nie miałem na myśli zawyżania czy zaniżania temperatury o 40 stopni tylko w granicy jednego czy dwóch.
 
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 11 Luty 2013, 16:33   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


Najwyraźniej miałeś aż 4 autka z wadliwymi czujnikami, lub elementami instalacji. Znam wiele osób, które miały i mają corsy i żadna nie miała problemów z wahaniami wskazań.
A różnica jednego czy dwóch stopni: to jest dopuszczalna granica błędu.
Ludzie kochani, czy to ludzie głupieją z wiekiem, czy to świat oszalał?
Zaraz może nowy temat powstanie: mój prędkościomierz zakłamuje wskazania o 1,7*sqrt(2) km/h.

Poddam twoje przemyślenia próbie i odpowiedz mi na pytania dwa:
-czy jesteś pewien, że to akurat pęd powietrza, czy ta nieszczęsna chłodnica zawyżyła odczyt, a nie ogólna temperatura powietrza dookoła Twojego świata?
-czy posiada Pan wymaganą aparaturę pomiarową, by ZAPEWNIĆ TE SAME WARUNKI POMIARU i przeprowadzić je zgodnie z obowiązującymi normami?

Uważam temat za wyczerpany, gdyż z góry znam odpowiedzi na w/w pytania.
Również znany mi jest poziom Twojego poirytowania podczas czytania mojego "wywodu", więc ze względów zdrowotnych, wolę wycofać się z tej dyskusji, bo zaczynam czuć, że mój puls jest o 2 uderzenia za wysoki.....
o kurde, a może mój pomiar został zakłócony i nie 2 a 3 uderzenia? A może tylko jedno?......................................................
 
 
     
 Yogi97037



Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 02 Wrz 2012
Posty: 197
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Ostrzeżenia: ( 2/3 )
Wysłany: 13 Luty 2013, 19:43   

jedras21xxx napisał/a:
Cytat:
proponuję sprawdzić gdzie jest czujnik u mnie np przed chłodnicą (wisi) i jak np przejadę autem to automatycznie od ciepłego silnika przejmuje temperaturę i ją zawyża


Raczej powinno być odwrotnie, kiedy stoisz w miejscu powinien pokazywać większą temperaturę, ponieważ idzie ciepło od chłodnicy i silnika, a kiedy jedziesz to powietrze go chłodzi i temperatura maleje.



Jędras:
Chodziło o to że jak PRZEJADĘ autem (nagrzeje się silnik) zatrzymam się zgaszę samochód i postoję to temperatura wskazuje o jakieś 3-6 stopni więcej natomiast podczas jazdy w trasie bądź z rana jak wsiadam do auta wszystko jest ok. Może zbyt mało dokładnie napisałem


I dlatego napisałem koledze żeby sobie sprawdził jak jest z jego czujnikiem bo mój WISI bezpośrednio przed chłodnicą 1-2mm od niej, a nie jest zamieszczony w zderzaku 15cm przed chłodnicą więc dudu czytaj ze zrozumieniem a nie się tu wymądrzasz bo skoro są objawy jak wyżej opisałem że na zimnym temperatury są ok a na ciepłym zawyża to chyba jest możliwe to że czujnik w jakiś sposób przejmuje ciepło zwłaszcza że raczej NIE JEST POPRAWNIE ZAMONTOWANY
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Corsa B - strona techniczna - Pytania i odpowiedzi » Problematyka - Corsa B » Wyposażenie wnętrza » Błędne wskazania termometru
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



wiata na śmieci reflektory samochodowe Czujnik uderzenia
   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.