Przesunięty przez: Kaszubski
28 Marzec 2016, 15:54
Prawo pracy - pytanie do specjalisty
Autor Wiadomość
 west 
Zasłużeni
widoczni.org



Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Bartek
Pomógł: 43 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 1485
Skąd: Księstwo Poznańskie
Wysłany: 28 Luty 2010, 20:59   Prawo pracy - pytanie do specjalisty
   Moje auto: Porshe 911


Witam
Mam pytanie do specjalistów, osób które są obeznane w temacie prawa pracy.

1) Mam przepracowane w jednej firmie ponad 4 lata (łącznie 10 lat pracy)
Pytanie: Jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje?

2) Czy na okresie wypowiedzenia mogę skorzystać z opieki nad żoną 14 dni po porodzie?

3) Jak to wygląda z urlopem?
Czy urlop wypracowany w jednej firmnie przechodzi automatycznie do drugiej firmy?

Dziękuję za porady, :piwo:
 
     
 fredzia55 


Informacje
dolnoslaskie

Pomogła: 2 razy
Wiek: 64
Dołączyła: 16 Mar 2009
Posty: 70
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: 28 Luty 2010, 21:13   

Witaj!

Nie specjalista kadrowiec,ale znajomość rzeczy z racji innego stanowiska:
-wypowiedzenie 3 miesiące
-możesz skorzystać z L$ - nie jest zależne od wypowiedzenia i nie zmienia jego biegu
- urlop zgodnie z kodeksem - u każdego pracodawcy w proporcji do okresu przepracowanego, przy wypowiedzeniu umowy za porozumieniem- u nowego pracodawcy można wszystko mieć:)

zgodnie z art. 30 K.p., do rozwiązania umowy o pracę może dojść na skutek:

* porozumienia stron,
* oświadczenia jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
* oświadczenia jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia,
* upływu czasu, na który została zawarta,
* nadejścia dnia ukończenia pracy, dla której wykonania strony ją zawarły.

Art. 1551.§ 1. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:

1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
 
 
     
 west 
Zasłużeni
widoczni.org



Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Bartek
Pomógł: 43 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 1485
Skąd: Księstwo Poznańskie
Wysłany: 28 Luty 2010, 21:15   
   Moje auto: Porshe 911


Cytat:
Nie specjalista kadrowiec,ale znajomość rzeczy z racji innego stanowiska:
-wypowiedzenie 3 miesiące


Ja myślałem że 1 miesiąc bo 10 lat nie mam w jednej firmie przepracowane ;|
 
     
 fredzia55 


Informacje
dolnoslaskie

Pomogła: 2 razy
Wiek: 64
Dołączyła: 16 Mar 2009
Posty: 70
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: 28 Luty 2010, 21:20   

ja mam takie ustalenia :
Okres wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia...

...i wynosi:

* 2 tygodnie - przy okresie zatrudnienia krótszym niż 6 miesięcy,
* 1 miesiąc - przy okresie zatrudnienia co najmniej 6 miesięcy,
* 3 miesiące - przy okresie zatrudnienia co najmniej 3 lat

wywołaj "kodeks pracy" i znajdziesz w paragrafach:)
 
 
     
 RudaMaruda 


Informacje
pomorskie

Pomogła: 1 raz
Wiek: 31
Dołączyła: 06 Kwi 2009
Posty: 37
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 28 Luty 2010, 21:28   

west napisał/a:
Ja myślałem że 1 miesiąc bo 10 lat nie mam w jednej firmie przepracowane ;|


Jeżeli w umowie o pracę nie jest napisane inaczej, to są 3 miesiące wypowiedzenia.
 
 
     
 fredzia55 


Informacje
dolnoslaskie

Pomogła: 2 razy
Wiek: 64
Dołączyła: 16 Mar 2009
Posty: 70
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: 28 Luty 2010, 21:30   

amiętać należy, że okres zatrudnienia liczy się dla danego pracodawcy. Jeżeli pracowałeś w szkole 20 lat i zatrudniłeś się na czas nieokreślony w sklepie przez pierwsze 6 miesięcy okres wypowiedzenia będzie wynosił 2 tygodnie.

W przypadku gdy dany pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego okresy zatrudnienia ulegają zsumowaniu. Jeżeli więc pracowałeś przez 4 lata w hurtowni - hurtownia zaś została wniesiona jako aport do spółki jawnej - nadal twój okres wypowiedzenia wynosi nadal 3 miesiące.

Strony nie są związane terminem wypowiedzenia. Jeżeli po dokonaniu przez jedną z nich wypowiedzenia uznają wspólnie, iż nie chcą więcej na siebie patrzeć mogą za obopólną zgodą okres wypowiedzenia skrócić. Skrócenie terminu jest skuteczne dopiero po dokonaniu wypowiedzenia. Nie można podpisać tego typu porozumienia �a zapas� Podpisanie tego typu porozumienia nie zmienia tryby rozwiązania umowy o pracę - nadal jest to wypowiedzenie, nie zaś porozumienie stron.

cytat z prawa pracy

[ Dodano: 28 Luty 2010, 21:31 ]
oczywiście z artykułu wyjaśniającego- prostuję nieścisłość

[ Dodano: 28 Luty 2010, 21:38 ]
i jeszcze jedna informacja- istotna- okres wypowiedzenia zawsze można skrócić w porozumieniu z pracodawcą
 
 
     
 mkass 



Informacje
opolskie

LPG: Nie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 35
Dołączył: 08 Lip 2009
Posty: 146
Skąd: Zawadzkie
Wysłany: 1 Marzec 2010, 09:40   

Bartek ja zaciągnąłem informacji na ten temat i dostałem w skrócie taką odpowiedź.:
1- zależy jaka umowa czas określony 2 tygodnie, nieokreślony 3 m-ce, chyba że przewidziano dłuższy okresy
2 jeżeli lekarz wystawi zwolnienie to tak
3 po 10 latach pracy masz 26 dni urlopu, natomiast u każdego pracodawcy rozlicza się urlop proporcjonalnie do okresu zatrudnienia
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Offtopic - na każdy temat! » Wolna amerykanka » Ogólne » Prawo pracy - pytanie do specjalisty
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group Sitemap

   Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.