Zamknięty przez: PiotrK65
12 Styczeń 2010, 17:54
Urazy - objawy - postępowanie
Autor Wiadomość
 pucinmz



Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 39
Dołączył: 12 Wrz 2009
Posty: 91
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 12 Styczeń 2010, 17:42   Urazy - objawy - postępowanie
   Moje auto: Vectra C


Uraz kręgosłupa.

Należy zawsze zakładać, że poszkodowany w wypadku mógł doznać urazu kręgosłupa - objawy nie są widoczne i możliwe do stwierdzenia, po badaniu rentgenowskim.
Uszkodzenie szyjnego odcinka kręgosłupa, należy podejrzewać u każdej osoby nieprzytomnej ( lub też u osoby, która doznała wstrząśnienia mózgu - bez uszkodzeń skóry, czy kości czaszki - postępowanie identyczne )
Jeśli nieprzytomnego chcemy wyciągnąć z samochodu ( bo np. grozi wybuchem lub zapaleniem ) pamiętajmy o tym że nie wolno na siłę unosić poszkodowanego za głowę i biodra czy barki i biodra - gdyż powoduje to nadmierne wygięcie kręgosłupa, mogące doprowadzić do ucisku na rdzeń kręgowy i w efekcie do jego uszkodzenia. ( Sposób wyciągania został dobrze opisany w tematycznym wątku ) Dodam tylko , najlepiej wyciągać poszkodowanego w dwie osoby. I bardzo WAŻNE !! - zwykle nie mamy noszy ( to oczywiste ) ale poszkodowany nie może być przenoszony!!! -przed przystąpieniem do wyciągania należy przy samochodzie
na ziemi położyć koc, płaszcz, brezent itp i natychmiast ułożyć delikatnie ofiarę wypadku na plecach, i dopiero w pozycji leżącej odciągnąć z miejsca zagrożonego. Ranny nie może być ruszany do przyjazdu pogotowia - należy tylko sprawdzać tętno (tętnica szyjna lub nadgarstkowa) i oddech ( słuch, lusterko, zewnętrzna powierzchnia dłoni ) - zawsze przy rozległym urazie ogólnym, czy dużej utracie krwi może wystąpić zatrzymanie krążenia krwi. Wówczas mamy 3 - 4 minut na podjęcie akcji ratującej życie ( sztuczne oddychanie, masaż serca - resuscytacja )

Pęknięcie podstawy czaszki.

Typowym objawem tego urazu jest krwawienie ( obfite ) z wszystkich otworów głowy - oczy , uszy, usta, nos ( najczęściej tego urazu doznają ofiary wypadków motocyklowych )
Poszkodowany zawsze jest nieprzytomny, a największym zagrożeniem życia jest brak możliwości oddechu z powodu krwotoku z jamy ustnej - tu zawsze dochodzi do niedrożności układu oddechowego za przyczyną gromadzenia się w nim krwi i powstawania skrzepów . ZAWSZE ! najpierwszą czynnością jest odwrócenie głowy na bok by krew mogła spływać na zewnątrz , należy też przy użyciu rękawiczek gumowych usunąć ( jak najszybciej ) ewentualne powstałe skrzepy w jamie ustnej . W tym przypadku aby udrożnić układ oddechowy możemy ofiarę w dwie osoby delikatnie odwrócić przez lewy bok do pozycji leżącej na brzuchu - pamiętając, żeby pod barki podłożyć zwinięty sweter, ręcznik i tp Ponieważ w tym przypadku duża utrata krwi może spowodować zatrzymanie krążenia - należy cały czas kontrolować tętno i oddech - a w przypadku ich ustania, szybko odwracamy ofiarę na plecy i przy użyciu (dostępnych w sklepach ,na stacjach benzynowych) jednorazowej maseczki do sztucznego oddychania podejmujemy akcję resuscytacyjną ( ( pośredni masaż serca i sztuczne oddychanie )

Urazy wewnętrzne - uszkodzenie wątroby, śledziony, jelit itp.

ZAWSZE ! tego typu urazom towarzyszy krwawienie wewnątrz jamy brzusznej, co w efekcie powoduje zapalenie otrzewnej. Głównymi objawami są : ostry ból brzucha, bladość skóry twarzy, utrudnione oddychanie i twardy brzuch tzw " deskowate napięcie mięśni brzucha " . Ofiara zwykle pozostaje przytomna i zgłasza te dolegliwości - twardość mięśni brzucha możemy stwierdzić dotykiem . Poszkodowanego należy ułożyć w pozycji półsiedzącej ( tułów uniesiony 45-50 o powyżej ) z lekko podkulonymi w kolanach nogami, w celu zmniejszenia napięcia mięśni brzucha. Aby zmniejszyć krwawienie wewnętrzne , na brzuch możemy położyć zimny okład np zmoczony w wodzie ręcznik . Nie podajemy nic do picia !!!!- Poszkodowany powinien jak najszybciej trafić na stół operacyjny - musimy czekać na dalszą pomoc pogotowia - możemy tylko łagodnie rozmawiać z ofiarą -uspokajając ją !


To narazie tyle !! Jutro ciąg dalszy - Pamiętajmy ! każdego rannego należy chronić przed utratą ciepła. otulając go folią termoizolacyjną i jak to możliwe, czymś ciepłym !!


Krwotok zewnętrzny.

Krwotokiem, nazywamy bardzo obfite krwawienie z rany z powodu przerwanej ciągłości tętnicy - krew koloru jasnego wydobywa się silnym strumieniem - tryskając cyklicznie, zgodnie z uderzeniami serca ( pompa ssąco - tłocząca ) - taki krwotok, doprowadza do szybkiego wykrwawienia, szeregu powikłań i zagraża bezpośrednio utracie życia przez rannego.

WAŻNE !!

1 - Rannego trzeba położyć. a kończynę z urazem unieść powyżej serca - nie przeprowadza się akcji ratowniczej u rannego stojącego czy siedzącego - chyba, że w ekstremalnych warunkach, w których zazwyczaj możemy pomoc ograniczyć wyłącznie do uciśnięcia tętnicy... (cierpliwie, do przyjazdu pogotowia ) .

2 - Założenie opatrunku zawsze wymaga czasu - należy poprosić najbliższą ze stojących osób, aby ręką ucisnęła tętnicę ( powyżej na nie uszkodzonej skórze ) doprowadzającą krew do uszkodzonego odcinka.

Postępowanie:

Jeśli rana jest ziejąca - tamponujemy ją jałową gazą (1m/1m) ( co to znaczy ? - należy w czystych, przemytych salicylowym spirytusem, rękawiczkach gumowych rozpakować gazę - złożyć na pół i skręcić - taki tampon wciska się w ziejącą ranę - tampon powinien uciskać otwór tryskającej krwią tętnicy - można też wcisnąć mocno gazę w ranę, będzie też dobrze ) na wytamponowaną ranę położyć następną gazę jałową, zamykając ją w całości - opatrunek zabezpieczamy plastrem. Okrężne bandażowanie kończyny pociąga za sobą ryzyko upośledzenia osłabionego krążenia krwi w kończynie. Na końcu robimy opatrunek uciskowy typu " kokon" - wykonuje się go z kilku warstw gazy jałowej, które następnie należy przymocować opatrunkiem " kłosowym " ( okrężny - może nasilić krwawienie !!) . Krwotok w ogromnym zakresie ograniczony - czekamy na pogotowie . W przypadku szybkiego przesączenia opatrunku - należy uciskać tętnicę , żeby ograniczyć dalsze krwawienie !!


Krwawienie zewnętrzne


W przeciwieństwie do grożnych dla życia masywnych krwotoków będących następstwem rozległych lub głębokich ran, krwawienia zewnętrzne towarzyszą najczęściej ranom tłuczonym i miażdżonym. Charakterystyczny kolor krwi : ciemny brunatny .
Urazy tego typu pociągają za sobą obkurczanie się uszkodzonych naczyń krwionośnych - i jeśli nie ma większego ubytku tkanek - dochodzi do sączących krwawień na dużej powierzchni, bez cech nagłego, masywnego ubytku krwi.
W tym przypadku można ranę opatrzyć czyli ją odkazić.
Przy opatrywaniu takiej rany, główny nacisk trzeba kłaść na odkażenie otaczającej ją skóry, usunięcie brudu, ziemi albo innej substancji która się tam może znajdować.
Samą ranę należy obficie przepłukać wodą utlenioną i zamknąć gazą jałową grubo położoną - przylepić plastrem. Teraz przystępujemy do odkażania okolic rany - skórę naokoło należy przemyć : spirytusem salicylowym, jodyną lub ... benzyną . Teraz można lekko miejsce zabandażować - aczkolwiek nie koniecznie...

W przypadku zranień głowy, klatki piersiowej, brzucha i miednicy, kiedy okolica zranienia wskazuje na możliwość zakażenia narządów powietrznych czy miąższowych, WAŻNE należy nakładać wyjątkowo masywne opatrunki i pilnować, aby nie uległy przemoczeniu - gdyż z tą chwilą istnieje realna grożba zakażenia z zewnątrz
Dobrą ochronę stanowi warstwa celofanu bądż folii, włożona między dwie warstwy gazy

USUWANIE CIAŁ OBCYCH Z RANY PRZEPROWADZA SIĘ DOPIERO W SZPITALU, W SALI OPERACYJNEJ !
NIGDY !! nie należy podczas pierwszej pomocy usuwać ciał obcych, co nie znaczy, że... rany nie opatrujemy !
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Offtopic - na każdy temat! » Wolna amerykanka » Pierwsza pomoc - przydatne informacje » Urazy - objawy - postępowanie
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.