Instalacja LPG - mity i fakty
Autor Wiadomość
 west
Zasłużeni
widoczni.org



Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Bartek
Pomógł: 43 razy
Wiek: 41
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 1485
Skąd: Księstwo Poznańskie
Wysłany: 16 Listopad 2009, 17:33   Instalacja LPG - mity i fakty
   Moje auto: Porshe 911


Gazowy stereotyp

Instalacje gazowe w polskich samochodach są obecne od kilkunastu lat. Wśród kierowców panują różne opinie na temat LPG, zazwyczaj niepochlebne. Auto na gaz śmierdzi, instalacja powoduje awarie silnika i ogranicza jego osiągi, może nawet doprowadzić do wybuchu pojazdu. Czy te i inne przekonania to tylko wydumane stereotypy? Przyjrzyjmy się im bliżej.



Gaz psuje samochody?

Podstawą jest odpowiedni dobór instalacji oraz jej poprawny montaż. Podłączenie gazu wymaga szeregu operacji, wywiercenia w aucie (w tym również w silniku) kilku otworów, a także właściwego połączenia instalacji z fabrycznymi elementami pojazdu. Nieumiejętne wykonanie tych zabiegów może powodować bardzo poważne awarie. To pole do popisu dla mechanika i właśnie od niego zależy czy nasz samochód napędzany LPG będzie działać poprawnie.



Gaz niszczy silnik?

Gaz różni się od benzyny wyższą temperaturą spalania i wiele zależy od układu zapłonowego. Niektóre silniki nie dają sobie z nim rady. Niektóre nowoczesne jednostki nie są przystosowane do spalania gazu, który znacznie skraca ich żywotność. Awaryjność wynika zazwyczaj ze stosowania przez producentów kiepskich materiałów, ale nie z właściwości gazu. W niektórych autach nie powinno się montować instalacji gazowych o czym powinien poinformować nas mechanik.



Czy instalację można zamontować w nowym samochodzie?

Dawniej autoryzowane serwisy zdecydowanie odradzały montaż instalacji gazowych w nowych samochodach. Powodem była próba uniknięcia kłopotów i trudu związanego z późniejszą naprawą źle montowanych instalacji, które swój złoty wiek przeżywały w latach 90. Wtedy też jak grzyby po deszczu powstawały liczne stacje montażowe, które niekoniecznie dobrze wykonywały swoją pracę, kładąc nacisk na ilość, a nie jakość. Obecnie sytuacja wygląda inaczej. Nowe samochody doczekały się fabrycznie montowanych napędów LPG oraz CNG. Do grona producentów oferujących pojazdy z gazem należą m.in. takie marki, jak : Chevrolet, Fiat, Opel, Seat i Skoda.

W aucie brzydko pachnie gazem?

Zapach gazu nie należy do przyjemnych. Celowo nadaje mu się charakterystyczną woń. Ma być wyczuwalna ze względów bezpieczeństwa. W nowoczesnych instalacjach, przy dobrym montażu problem ten nie występuje. Nieprzyjemny słodko-kwaśny zapach towarzyszy nam najczęściej w starszych autach, pozbawionych katalizatora i może świadczyć o nieprawidłowo działającej instalacji.

Zbiornik z gazem łatwo wybucha?

Aby stał się mieszaniną wybuchową, w zamkniętym pomieszczeniu musi się go znajdować od 1,5 do 3 proc. Przy zastosowaniu gazu w instalacjach samochodowych jest to praktycznie niemożliwe. Badania niemieckiego ADAC dowodzą, że rozerwanie się zbiornika nie jest możliwe, a w czasie wypadku do zapalenia się pojazdu dochodzi zazwyczaj z powodu rozlanej benzyny.



Auto na gaz jest wolniejsze?

Istotnie, w samochodach wyposażonych w instalacje starej generacji (zwłaszcza przy nieprawidłowej regulacji) mogą one powodować obniżenie osiągów silnika. Przyczyną może być nieodpowiednie miejsce i sposób wprowadzenia gazu do układu dolotowego silnika. Obecnie, jeśli tylko montaż został wykonany prawidłowo, jadąc na gazie tracimy niewiele mocy. Prędkość maksymalna jest porównywalna z tą rozwijaną podczas jazdy na benzynie. Najnowsze systemy, oparte na wtrysku gazu w fazie ciekłej pozwalają nawet na uzyskanie lepszych osiągów niż przy napędzie benzynowym.

Auto na gaz strzela?

To prawda, ale podobnie jak w przypadku pozostałych zarzutów nie wynika to z winy samej instalacji. To kwestia doboru odpowiedniej instalacji, jej prawidłowego montażu, regulacji oraz stanu technicznego samochodu. Podstawą jest odpowiedni i regularny serwis elementów silnika, takich jak świece i przewody zapłonowe, filtr powietrza. Warto zauważyć, że czynności te powinno się wykonywać w każdym samochodzie, aczkolwiek przy aucie z gazem należy je robić częściej, bo niektóre elementy ulegają szybszemu zużyciu.

Ceny autogazu wzrosną?

To możliwe, ale nigdy nie będzie droższy niż ropa. Gaz to efekt uboczny procesu oczyszczania ropy naftowej. Statut odpadu oraz produktu ubocznego narzuca pewne ograniczenia przy ustanawianiu ceny takiego paliwa. Jak prognozuje portal Gazeo.pl - ceny gazu zawsze będą niższe o 40-60 proc. od cen ropy naftowej.



Instalacja gazowa w drogim samochodzie to wstyd?

Wydaje się, że najbardziej pazerni na pieniądze są ci, którzy mają ich już najwięcej. Instalacja gazowa to świetne rozwiązanie, które pozwala sporo zaoszczędzić na eksploatacji samochodu. Dotyczy to zwłaszcza dużych samochodów - w tym aut luksusowych, które zdecydowanie nie należą do ekonomicznych. Dlatego widok aut takich marek jak Mercedes, BMW, czy nawet Subaru na stacjach autogazu nie powinien nikogo dziwić.

źr. wp.pl
 
     
 kruszyn1
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 16 Listopad 2009, 20:29   

west napisał/a:
Dlatego widok aut takich marek jak Mercedes, BMW, czy nawet Subaru na stacjach autogazu nie powinien nikogo dziwić.

nie dziwi, ale śmieszy, pracuję na stacji i jak widzę gościa w subaru czy mercu pokroju s klasy jak pokazuje mi gdzie jest ukryty kurek od gazu to żal.pl ;]
no ale cóż ;)
 
     
 dybik666


Informacje
lubelskie

LPG: Tak
Pomógł: 2 razy
Wiek: 34
Dołączył: 19 Kwi 2009
Posty: 39
Skąd: Włodawa
Wysłany: 16 Listopad 2009, 21:59   

a ja jestem przeciwnikiem lpg:) jednak uważam że dobrze zadbana instalacja nie powinna sprawiać większych problemów.A co do aut wyższej klasy? jeżeli stać Cie na auto wyższej klasy to również stać Cie na benzynę:)
 
 
     
 Blade1984



Informacje
Pomógł: 2 razy
Wiek: 40
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 129
Skąd: Włocławek
Wysłany: 19 Listopad 2009, 10:57   

Post ok. Ale jak policzyć koszty ( szybciej zużywające się części, montaż w dobrej pewnej firmie, droższy przegląd, serwis instalacji gazowej, stracony czas)
To pytanie czy nam się to opłaca. Sam miałem w życiu 4 samochody , 2 z gazem różnej generacji i 2 bez instalacji gazowej. Nigdy już nie kupie samochodu z instalacją gazową. Niektórzy bardzo dobrzy mechanicy nawet nie chcą brać do naprawy samochodów z instalacją gazową...
 
 
     
 kruszyn1
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 19 Listopad 2009, 11:06   

Blade1984, ja zrobiłem 10tys na benzynie i 10tys na gazie to na gaz wydałem dokładnie 1200zł mniej niż na paliwo (spritmonitor.de)
średnio 4 miesiące na każdym z nich, więc przez rok mam ok 3000zł oszczędności, na przegląd wydajesz 50zł więcej, świece wymieniasz cześciej które kosztują, nie pamiętam, 50zł? nawet niech 100zł...
montaż to wiadomo że 2000zł, ale to raz i się zwróci po pewnym czasie, serwis instalacji gazowej kosztuje mnie 80zł co 10tys km, a stracony czas to co to jest? 1 dzień na założenie i 1 dzień co 3-4 miesiące podjechać na przegląd? bez przesady ;)

oszczędnośc jak dla mnie jest widoczna, nawet bardzo, ale jeśli ktoś na dzień dobry na NIE, to jego nic nie przekona
 
     
 pablo731



Informacje
pomorskie

LPG: Tak
Wiek: 32
Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 59
Skąd: Gdańsk
  Wysłany: 21 Listopad 2009, 22:17   

W moim przypadku jeżdżenie na benzynie jest trzy razy droższe niż na gazie. Jak na benzynie pali mi 8/100, to wychodzi 34 zł bo PB 95 4,21zł a na gazie 10/100 a gaz po 2zł czyli wychodzi 20 zł. Więc sami porównajcie.
 
 
     
 kruszyn1
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 21 Listopad 2009, 23:57   

od kiedy 34zł jest 3 x droższe od 20zł?
 
     
 west
Zasłużeni
widoczni.org



Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Bartek
Pomógł: 43 razy
Wiek: 41
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 1485
Skąd: Księstwo Poznańskie
Wysłany: 22 Listopad 2009, 08:49   
   Moje auto: Porshe 911


http://www.autocentrum.pl...ulator_LPG.html
 
     
 kruszyn1
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 22 Listopad 2009, 08:53   

west, wg tego linka wyszło mi że w 4 roku zaoszczędzę 12tys zł :D pytanie na czym?
 
     
 west
Zasłużeni
widoczni.org



Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Bartek
Pomógł: 43 razy
Wiek: 41
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 1485
Skąd: Księstwo Poznańskie
Wysłany: 22 Listopad 2009, 08:57   
   Moje auto: Porshe 911


kruszyn tutaj chodzi ,że jeżeli byś miał dwa identyczne auta, jeden jeździ tylko na LPG drugi tylko na benzynie, odliczając koszty napraw itp LPG
Zaoszczędzasz 12 tyś zł w ciągu 4 lat na aucie który jeździ na LPG (różnica między LPG a benzyną)
 
     
 kruszyn1
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 22 Listopad 2009, 09:01   

no to już bardziej prawdopodobne, źle zrozumiałem to co tam napisali ;)
 
     
 Blade1984



Informacje
Pomógł: 2 razy
Wiek: 40
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 129
Skąd: Włocławek
Wysłany: 11 Grudzień 2009, 09:56   

No dobra a jak wyjaśnicie, że producenci np mitsubishi ( Lancer X sedan ) specjalnie przygotowują samochody pod instalacje gazowe, wymieniają różne podzespoły które są w silniku... Gaz skraca żywotność silnika i to jest fakt.
Skoro gaz nie szkodzi silnikowi to po co te zmiany?
 
 
     
 west
Zasłużeni
widoczni.org



Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Bartek
Pomógł: 43 razy
Wiek: 41
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 1485
Skąd: Księstwo Poznańskie
Wysłany: 11 Grudzień 2009, 11:02   
   Moje auto: Porshe 911


Blade1984 napisał/a:
to po co te zmiany?


zmienia się temperatura spalania ;)
np. nie mogą być stosowane kolektory z tworzywa
 
     
 robert_j
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 11 Grudzień 2009, 22:26   

Dajcie na luz mitomani :)

Jak ktoś kupił jakieś padło z już założonym gazem albo zakładał w stodole, bo taniej, do tego skręca maksymalnie mieszankę żeby mniej paliło, to nie dziwne że narzeka że źle jeździ albo zawory poszły.
Takie postępowanie to proszenie się o problemy, a później opinie że to czy tamto. Dziadowanie wychodzi zawsze bokiem, prędzej czy później.

Osobiście znam przykład DU Matiza 380 tysięcy na gazie, bez problemów. Zaoszczędzone 40-50 tysięcy złotych, sam matiz kosztował ok 25 tyś nowy :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Techniczny » Instalacje paliwowe » Instalacje LPG » Instalacja LPG - mity i fakty
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.