Przesunięty przez: Kaszubski
19 Marzec 2016, 12:35
Poświetlenie zegarów LEDami w Corsie B
Autor Wiadomość
 StitchRD
[Usunięty]

Informacje
  Wysłany: 5 Kwiecień 2008, 20:25   Poświetlenie zegarów LEDami w Corsie B

Dzisiaj skończyłem pracę nad podświetleniem zegarów w mojej corsinie Wykorzystałem niebieskie diody. Z tego co patrzyłem na necie (aby się zorientować i podłapać kilka pomysłów :-) ) ciężko coś znaleźć ciekawego. Dlatego postanowiłem zrobić poradnik krok po kroku ze zdjęciami. Z podświetlenia jestem bardzo zadowolony dlatego chcę się tym z wami podzielić. Proszę pisać czy jest ktoś zainteresowany.

Kilka szczegółów:
- wykorzystałem 20 diód
- wszystko jest tak skonstruowane, że w każdej chwili można usunąć nowe podświetlenie i założyć stare nie pozostawiając śladu że było coś robione (żadnego wiercenia czy wtapiania w plastik licznika)

Niżej efekt końcowy mojej pracy (na żywo wygląda o niebo lepiej. Zdjęcie tego nie odda a tym bardziej zdjęcie robione telefonem w ciemności :-) )

Więc jeśli jesteście zainteresowani to piszcie a ja jak najszybciej będe mógł zrobię poradnik krok po kroku.
 
     
 west
Zasłużeni
widoczni.org



Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Bartek
Pomógł: 43 razy
Wiek: 41
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 1485
Skąd: Księstwo Poznańskie
Wysłany: 5 Kwiecień 2008, 20:29   
   Moje auto: Porshe 911


bardzo fajne
jak możesz opisz co i jak zrobiłeś no i koszt
pozd west
 
     
 StitchRD
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 5 Kwiecień 2008, 20:39   

Zapomniałem dodać że w planach mam jeszcze zmianę podświetlenia wyświetlacza daty i godziny, wstawienie diód do lampki i podświetlenie nóg kierowcy i pasażera (zapalane po otwarciu drzwi tak jak lampka) no i podświetlenie bagażnika. Ze wszystkiego będe robił sprawozdania :-)

ps. odp na pytanie west'a

Koszt to 23.50 zł za 100szt. niebieskich diód LED

I to wszystko :-) bo to co wykożystywałem jeszcze miałem w domu.

A potrzebne było (lutownica, kawałek kabelka, jakaś plastikowa płytka, itp.)czyli to co każdy ma w domu :-)
 
     
 Dżola
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 5 Kwiecień 2008, 21:23   

StitchRD :!: Jestem zainteresowana!! poproszę o dokładny opis przebiegu montażu :mrgreen: !! Bądź spokojny nie będę tego robić sama - mam obcykanego pomocnika, więc bez obaw Mistrzu, niczego nie zepsuję ;-)
 
     
 dino
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 5 Kwiecień 2008, 21:29   

Ja również podświetliłem licznik diodami z tym że białymi, ja wykorzystałem 11 diod całkowity koszt to 40zł, wygląda to super , tylko powiedz mi przyjacielu czy masz jakiś fajny pomysł na wskazówki?? bo ja chciałbym zrobić święcące czerwone :) , czyli kolorystyka jak np w audi. Zdjęcia podświetlenia narazie nie mogę przesłać ponieważ jestem za granicą a moje autko jest w kraju.
 
     
 StitchRD
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 5 Kwiecień 2008, 21:47   

Szczerze powiem że nie myślałem nad sposobem zamontowania podświetlanych wskazówek, z tego względu że to już trzeba by było przerabiać licznik a tego nie chciałem robić. Zresztą wiązało się to z dodatkowymi kosztami. A tak za 23.50 zł kupiłem 100 sztuk LEDów z dobranymi rezystorami na 12v czyli wszystko co trzeba żeby świeciły. I więcej kosztów nie poniosłem ponieważ stosowałem takie materiały które posiadam w domu ;-)
 
     
 dino
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 5 Kwiecień 2008, 22:29   

hmmmmmmmmm może warto by było pomyśleć nad tym , dało by to piornonujący efekt, mój licznik jest troszeczke inny od twojego , ja mam z obrotomierzem więc u mnie jeszcze więcej roboty ze wskazówkami, ja sprubuje dopasować wskazówki z innego samochodu, jeśli uda mi się to zrobić to podziele sie tym z tobą :)
 
     
 StitchRD
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 5 Kwiecień 2008, 23:38   

Jeśli uda Ci się to to koniecznie opisz zmiany ;-)
 
     
 dino
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 5 Kwiecień 2008, 23:47   

powiedz mi tylko czy podświetlenie jest równomierne u ciebie ?? bo powiem ci że jak na ilość zastosowanych ledów , udoło się to super
 
     
 marmi
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 5 Kwiecień 2008, 23:51   

U mnie licznik tez jest podśiwtlony idealnie równomiernie i trzeba było tylko 6 diod do tego.... :d

Tyle ze numer większych... :P

Zmień liczik na taki z obrotkiem i rób wskazówki.... :P
 
     
 StitchRD
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 6 Kwiecień 2008, 10:28   

U mnie podświetlenie jest równomierne. Na zdjęciach może się wydawać że pewne miejsca są ciemniejsze ale na żywo tak nie jest. Na początku troche się obawiałem czy będzie podświetlać wystarczająco ale kiedy już to złożyłem i włączyłem aż mi się gęba uśmiechnęła :-D z tego co czytałem osiągnąć równomierny efekt na niebieskich diodach jest dosyć ciężko dlatego też zastosowałem 20 diód i wyszło super:]
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 6 Kwiecień 2008, 10:53   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


StitchRD napisał/a:
Szczerze powiem że nie myślałem nad sposobem zamontowania podświetlanych wskazówek, z tego względu że to już trzeba by było przerabiać licznik a tego nie chciałem robić. Zresztą wiązało się to z dodatkowymi kosztami. A tak za 23.50 zł kupiłem 100 sztuk LEDów z dobranymi rezystorami na 12v czyli wszystko co trzeba żeby świeciły. I więcej kosztów nie poniosłem ponieważ stosowałem takie materiały które posiadam w domu ;-)


podejrzewam, że miałeś obliczony rezystor (450Ω dla diody 3V) do każdej diody i osobno musiałeś go dolutowywać. Jeśli tak robiłeś to troszke te diody naczerpią ci prądu, bo na każdym rezystorze jest spadek napięcia 9V, a rezystorów jest tyle co diód z tego co piszesz, a taki rezystor weźmie z 0.5W każdy, a gdzie tu jeszcze diody. Lepiej by było jak byś wrzucił rezystor 20/40 Ω pod 4 diody równolegle. Albo zastosował układ płynnie regulowanego źródła(patrz dział elektronika) i od razu miał byś regulowaną intensywność świecenia.
 
 
     
 StitchRD
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 6 Kwiecień 2008, 15:51   

Kolego a możesz podać mi wzór z którego mogę obliczyć jaki rezystor podłączyć pod diody łączone równolegle czy chodziło Ci o to że 4 diody łączyć szeregowo z rezystorem i te zestawy po 4 diody łączyć równolegle. Wzór na rezystor diód połączonych szeregowo to R=U/I ale nie wiem jaki jest na diody połączone równolegle :-(


Właśnie znalazłem jak komuś tłumaczyłeś

I tam wyliczałeś rezystor dla 4 LED

R=13V - 3V*4/0,12A

Czyli mam rozumieć że oblicza to się w ten sposób:

R=13 - 3*4/0,12 = 13 - 12/0,12= 1 /0,12 = 8,333....Ω

Chodzi mi o kolejność działań bo tak nie widać czy wszystko przez 0,12 czy tylko 4.

czyli tak łącząc trzeba łączyć zestawy po 4 diody jeśli chce się więcej podłączyć?? Popraw mnie jeśli się mylę.
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 6 Kwiecień 2008, 16:32   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


Diody najlepiej łączyć równolegle, ale rezystor do nich należy połączyć szeregowo. a co do obliczenia rezystora dla 4 diód to dobrze obliczyłeś. ale gdyby się one paliły(bo jest taka możliwość niestety, jest to spowodowane niestabilnością charakterystyki napięciowo-prądowej diody) to zastosuj układ płynnie regulowanego źródła( dokładny opis w dziale elektronika), zamiast 4 diód możesz wrzucić np. 8, ale wtedy zmniejsz rezystor 220Ω na 110Ω
 
 
     
 StitchRD
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 6 Kwiecień 2008, 23:02   

A nie lepiej podłączyć 4 diody szeregowo i do tego dobrać rezystor?? Szczerze powiem Ci że przy podświetleniu zegarów chyba już nie będę majstrował. Tak mam zabezpieczoną każdą diodę więc na pewno się nie przepali. Tak samo zrobię w wyświetlaczu bo tam przyjdą jakieś 2-4 diody. Przy podświetleniu nóg i bagażnika pomyślę nad szeregowym połączeniem lub tą płynną regulacją.

Dzięki kolego dzięki Tobie moja wiedza się znowu powiększyła ;-) od niedawna się bawię w rezystorki itp. i cały czas się uczę :-P Pozdr :mrgreen:
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 7 Kwiecień 2008, 19:01   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


Nie polecam łączenia diód LED szeregowo, gdyż w takim połączeniu prąd płynący w diodzie pierwszej jest większy od prądu płynącego w diodzie ostatniej, choć na pozór świecą takim samym światłem. Więc w takim połączeniu bez żadnego układu stabilizującego i regulującego przepływ prądu i spadki napięcia takie diody po pewnym czasie zaczną się przepalać. Z praktyki wiem, że najlepiej łączyć diody LED równolegle. Pozwala to (wg. napięciowego i prądowego prawa Kirchoffa) na równy rozkład prądów i spadków napięcia na każdej diodzie. Pamiętaj tylko że każda dioda LED potrzebuje 20mA (góra 30mA) prądu by świecić.
 
 
     
 marcin77766
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 10 Kwiecień 2008, 21:00   

A ja na ten przykład zrobiłem podświetlenie zegarów na czerwono łącznie z wyświetlaczem na datę i godzinę. Wstawiłem też diody pod siedzenia z tyłu tak że świeci pod nogami z tyłu i z przodu, efekt jest świetny. A zrobiłem wszystko na czerwono bo moja corsa jest właśnie tego koloru. Jak zrobię zdjęcia to wam wstawię sami ocenicie efekt.
 
     
 StitchRD
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 10 Kwiecień 2008, 23:33   

W dziale download jest już poradnik. Możecie ściągać no i czekam na opinie :-)
 
     
 xkamilek243x
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 28 Maj 2008, 21:10   

StitchRD pomaluj sobie wskazowki jakims fajnum lakierem swiecacym. to daje super efekt. ja mam tak samo zrobione podswietlanie jak ty bo robilem z poradnika jak napisales. wskazowki pomalowalem na rażący zielony i zaje**** wyglada :D :D:D:D :-D :-D :-D
 
     
 StitchRD
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 3 Czerwiec 2008, 22:07   

xkamilek243x wrzuć fote jak to wygląda ;-)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 2 
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Corsa B - strona techniczna - Pytania i odpowiedzi » Problematyka - Corsa B » Tuning optyczny i mechaniczny » Poświetlenie zegarów LEDami w Corsie B
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.