Głośniki cz. 2: czemu ważna jest biegunowość?
Autor Wiadomość
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 13 Maj 2009, 22:42   Głośniki cz. 2: czemu ważna jest biegunowość?
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


Wielu zwykłych użytkowników sprzętu audio zastanawia się: po co mi w głośniku plus i minus, skoro w obu wariantach grają...
To ja wam teraz odpowiem.
Najpierw podam krótką legendę:
ta sama faza - plus do plusa, minus do minusa
przeciwna faza - plus do minusa itd...
przeciwfaza - jeden głośnik połączony zgodnie z biegunowością, drugi odwrotnie
kolumna wolnostojąca - przykład 1 przykład 2 przykład 3
"...były odcięte jak najniżej" - ich górna charakterystyka była "przycięta" przez filtr jak najwyżej/najwięcej

Otóż sytuacja wygląda następująco:
Bardzo ważne jest to, by dwa ( lub więcej) głośniki były podłączone w takiej samej fazie. Podłączenie ich w przeciwfazie spowoduje, że ciśnienia powietrza wytworzone przez membranę głośników będą się znosiły, co spowoduje gorszą jakość basu ( albo jego brak)

Teraz łączenie głośników:
PAMIĘTAJ: ŁĄCZ ZAWSZE GŁOŚNIKI O TEJ SAMEJ MOCY!

łączenie równoległe:

Takie łączenie daje nam ( przy takich samych głośnikach) zwiększenie mocy i efektywności o 3 dB.
Przykład: łączysz 2 głośniki po 50 Watt każdy, 8 ohm i 90dB efektywności.
Otrzymujesz wtedy moc wypadkowa wynosi 100 W ( suma ich mocy), rezystancja zastępcza układu wyznaczamy wg wzoru: 1/R=1/8+1/8=2/8 czyli R=8/2=4ohm.
Efektywność wypadkowa wynosi o 3 dB więcej, czyli 93 dB.

łączenie szeregowe:

tu sytuacja jest podobna:
Sumaryczna moc układu jest taka sama jak w przypadku połączenia równoległego. Czyli, łącząc szeregowo dwa głośniki: 50W, 90dB, 4ohm otrzymujemy: 100W, 93dB, 8ohm.
Wzór na wyznaczenie rezystancji zastępczej: R=R1+R2+R3...
Przykład: dwa głośniki 4ohm: R=R1+R2=4+4=8.
Jeśli to możliwe, należy unikać połączenia szeregowego ze względu na tolerancję głośników. Raczej trudno jest kupić dwa głośniki o dokładnie tych samych parametrach.

Połączenia równoległe bardzo dobrze sprawdzają się w kolumnach wolnostojących, kiedy nie chcemy stosować jednego dużego głośnika i zachować smukłą przednią ściankę, a przy tym mieć dużą moc. Wtedy też stosujemy tylko jeden filtr dla głośników nisko-średniotonowych.

Połączenie szeregowe spotykane jest w konstrukcjach, gdzie w dolnym zakresie pracuje więcej niż trzy głośniki niskotonowe, ważne jest, aby głośniki takie były odcięte jak najniżej. W przypadku subwoofera śmiało można stosować oba typy połączeń.
 
 
     
 marces
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 2 Lipiec 2009, 11:47   

dudu, musze przyznać odwalasz kawał dobrej roboty w tym dziale. Ja mam do Ciebie takie pytanie , czemu głośnik zaczyna grać ciszej po pewnym czasie ? Trzeba bardziej podkręcić głośność aby było tak samo jak np. tydzień temu ? :P

Albo mi się wydaje albo coś takiego ma miejsce u mnie
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 2 Lipiec 2009, 16:33   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


marces napisał/a:
czemu głośnik zaczyna grać ciszej po pewnym czasie ? Trzeba bardziej podkręcić głośność aby było tak samo jak np. tydzień temu ?

Jakie mas radyjko? Czy to sprzęt w aucie? Jeśli tak to może masz radio, które po wyłączeniu nie pamięta poziomu głośności i dlatego ci sie wydaje, że ciszej grają.

A jeśli jednak naprawde z czasem ciszej zaczynają grać, to może oznaczać tylko jedno - jakaś wada. Albo masz za małe głośniki i zajeżdżasz cewke i zawias głośnika, albo masz za duży i katujesz końcówkę mocy w radiu.
(niektóre radia - głównie te tańsze - mają tak, że końcówka mocy nie spali się od razu, tylko będzie się "nadpalać", czyli uszkadzać powoli...)
 
 
     
 marces
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 3 Lipiec 2009, 08:54   

Kurde no radio nie jest jakieś najtańsze firmy Sony xplode 4x45w a głosniki mam magnata 6.5" , Power handling RMS/max 50/100 w.

Ale ja je tak troche katuje wsumie bo ciągle napindala ostro :P
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 3 Lipiec 2009, 16:00   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


marces, szczerze mówiąc to te słowa mogą mieć słuszność:
deFF napisał/a:
to ja staję sie głuchy a nie sprzęt siada

poprostu masz takie dziwne wrażenie...
 
 
     
 marces
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 19 Lipiec 2009, 11:11   

Szczerze mówiąc to ja mam lekko inną sytuację ja głuchszy to już jestem napewno bo jestem djem i z głośna muzą mam styczność od ponad 3 lat co weekend a nawet i często w ciągu tygodnia , dlatego też potrzebuje głośniej słuchać muzykę żeby słyszeć na tyle głośno na ile chce , a i jestem przyzwyczajiny do mocnego dzwięku :P

Z tym że sądze że jakaś skrzynia załatwki wszystko bo będzie basik , a dwa że te głośniki co mam teraz to sa wysoko i średnio tonowe ;P
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 19 Lipiec 2009, 15:48   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


pochwal się swoim sprzętem jeśli możesz...
PS. na zloty już mamy DJ'a....
 
 
     
 marces
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 19 Lipiec 2009, 16:05   

hehe ta widziałeś fotki ze zlotu była moja część sprzętu.

A jeżeli chcesz wiedzieć co mam za sprzet to porsze:
- mixer djm 400 pioneer
- cd reloop 800s x2
- wzmak pioneer
- 2x głosniki reloop rsp 12
- oświetlenie 4x par 32 + statyw
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 19 Lipiec 2009, 16:09   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


właśnie nie widziałem, bo komp miałem przed formatem i mi niewyciągał...
a po jakoś nie było okazji...

to ci powiem sprzęt masz całkiem całkiem....
 
 
     
 marces
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 19 Lipiec 2009, 16:58   

nie narzekam , ale więcej grałem jak byłem jeszcze w czasach technikalnych ( szkolnych ) teraz to poszedłem do pracy i mniej czasu na granie po klubach czy gdzieś więc teraz wypożyczam sprzęt i trzepie kase i niektóre jego elementy sprzedaje :P

Bo wszystko idzie w Corse :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Techniczny » Elektronika » Głośniki cz. 2: czemu ważna jest biegunowość?
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.