Termostat i pompa wody
Autor Wiadomość
 smiler_wojtek


Informacje
lodzkie

LPG: Nie
Imię: Wojtek
Dołączył: 25 Wrz 2016
Posty: 3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 31 Styczeń 2017, 21:06   Termostat i pompa wody
   Moje auto: Corsa B 1.0


Witam.
Auto: Corsa B 1.0 12v (motor X10XE), 2000r., klima.
Problem:
Auto jeździło niedogrzane jakiś czas (tak kupiłem). Długo się nagrzewał silnik i wnętrze. Pierwsze podejrzenie to oczywiście termostat.
Wykręciłem - był zablokowany w pozycji otwartej - wszystko szlo od razu na duży obieg.
Wymieniłem na nowy. Płyn uzupełniłem. Po tym zabiegu zaczął się bardzo grzać silnik. Po ok. 8 km temperatura ponad 100 st.C. Zatrzymałem się - chłodnica zimna, silnik gorący oczywiście.
Pomyślałem o zapowietrzonym układzie, pompie wody, zawalonej chłodnicy lub wadliwym nowym termostacie.
Wykręciłem ten świeżo wstawiony termostat i dawaj go do garnka i gotować. Woda zawrzała termostat otworzył klapkę/zawór/dekielek (jak zwał tak zwał) na jakieś 4-5 mm.
Póki co wstawiłem znów ten stary (zablokowany na otwarciu) i chłodnica się nagrzewa (oczywiście baaaardzo pomału - ale się nagrzewa).
Czy w takim razie mogę obstawiać zdychającą pompę wody, która nie ma już siły na dostateczne przepchnięcie płynu przez (nie tak wąską) szczelinę otwartego termostatu, czy raczej termostat otwiera się za słabo lub za późno - albo może macie jakieś inne przyczyny....
Płynu w oleju i na odwrót nie stwierdziłem. Dymi na biało ale tylko jak jest zimny.
Proszę o sugestie.....pozdrawiam.
 
     
 SzymonSt


Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Szymon
Pomógł: 4 razy
Wiek: 65
Dołączył: 12 Sty 2017
Posty: 132
Skąd: Luboń
Wysłany: 1 Luty 2017, 21:35   
   Moje auto: Corsa S-D 1,3 CDTI


Nie gotujemy wody. Podgrzewamy powoli i obserwujemy.
Najlepiej sprawdza sie go w garnku z woda i termometrem ze skala do 100c ,termostaty maja poczatek otwarcia srednio od 80-85 do90-95pelne otwarcie ,raczej jak nawala to nie otwiera i gotuje sie albo zawiesi sie na otwarciu. Czyli jak sprawny to okolo 70 na wskazniku to chlodnica powinna byc zimna jeszcze.
A może jest układ zapowietrzony.
 
     
 smiler_wojtek


Informacje
lodzkie

LPG: Nie
Imię: Wojtek
Dołączył: 25 Wrz 2016
Posty: 3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 19 Luty 2017, 16:01   
   Moje auto: Corsa B 1.0


Przepraszam - pomyliłem kategorię - miało być w "Opel Corsa B" nie "A" - proszę o przeniesienie....
 
     
 viper12


Informacje
slaskie

LPG: Nie
Imię: Andrzej
Dołączył: 18 Paź 2013
Posty: 22
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 14 Marzec 2017, 10:35   
   Moje auto: Corsa 1.8


ja bym obstawiał winę nowego termostatu. kiedyś miałem coś takiego https://www.noweczesci.pl...33892g1-154075/ i otworzył się przy 90 stopniach ale za chwile się znów zamknął jak temperatura się podwyższyła...
 
 
     
 Jano72


Informacje
slaskie

LPG: Nie
Imię: Jan
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Mar 2017
Posty: 9
Skąd: Bielsko - Biała
Wysłany: 7 Kwiecień 2017, 00:36   
   Moje auto: Opel Corsa B 1.4 8V


Pytanie czy napewno dobrze odpowietrzyłeś układ chłodzenia czekałeś z otwartym (odkręconym) korkiem zbiorniczka wyrównawczego aż włączy się co najmniej dwa razy wentylator chłodnicy i czy otworzyłeś pokrętło grzania w samochodzie na max.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Corsa A - strona techniczna - Pytania i odpowiedzi » Problematyka - Corsa A » Układ chłodzenia, ogrzewanie, klimatyzacja
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.