klimatyzacja - ubytki czynnika R134a
Autor Wiadomość
 GregorK3


Informacje
podkarpackie

LPG: Nie
Imię: Grzegorz
Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 5
Skąd: Mielec
Wysłany: 8 Luty 2020, 16:54   klimatyzacja - ubytki czynnika R134a
   Moje auto: Corsa E 1.4 75KM


Witam. Mam pytanie czy koś z Was robił już w swojej Corsie pełny przegląd klimatyzacji wraz z odciąganiem całego pozostałego czynnika i później z wbiciem go na nowo? Chodzi mi dokładnie o to czy po ściągnięciu czynnika mieliście duże jego ubytki? Mi po dwóch latach użytkowania w klimie manualnej brakowało 100 gram czynnika i teraz się zastanawiam czy to norma w naszych autach czy po prostu układ jest gdzieś nieszczelny? Wg serwisu Opla gdzie robiłem serwis klimatyzacji taki ubytek niby jest OK. Pełny stan czynnika powinien wg tabliczki znamionowej wynosić 450 gram. Jakie macie własne doświadczenia w tej kwestii? W kwietniu kończy mi się gwarancja i chciałem w razie w, jeśli wyjdzie jakaś nieszczelność jeszcze to naprawić na gwarancji.
 
     
 Airline


Informacje
slaskie

LPG: Nie
Imię: Corsarz
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Paź 2015
Posty: 102
Skąd: Gliwice
Wysłany: 10 Luty 2020, 09:48   
   Moje auto: Corsa E 1.4 XEL 90KM


Zapomnij, że coś takiego zrobisz w ramach gwarancji. Jeśli faktycznie jest jakaś nieszczelność to jest ona tak minimalna, że można to podciągnąć pod "normę naturalnego ubytku czynnika".
Mojej corsie minęły 4 lata eksploatacji, klima chłodzi dobrze i póki co nie ruszam tego. Tylko bieżąca dezynfekcjia. Nie odciągałem jeszcze czynnika...

Żebyś ugrał coś w sprawie naprawy gwarancyjnej to musisz mieć wpuszczony marker do układu klimy a następnie stwierdzony ślad i miejsce wycieku (ulatniania się) czynnika.
 
     
 GregorK3


Informacje
podkarpackie

LPG: Nie
Imię: Grzegorz
Dołączył: 08 Lut 2020
Posty: 5
Skąd: Mielec
Wysłany: 10 Luty 2020, 18:58   
   Moje auto: Corsa E 1.4 75KM


Dlatego pytam czy ktoś już ściągał i wpuszczał ponownie czynnik w serwisie, aby wiedzieć ile go przy takiej operacji ewentualnie brakowało. Może ubytek 50 gram na rok, to faktycznie może być normalny "sezonowy" ubytek dopuszczalny przez producenta jako max. 10% w ciągu roku. Chciałem mieć jakieś porównanie z innymi Corsami. Jeśli ktoś sprawdzał układ klimatyzacji np. po 3 latach w serwisie to pewnie wie ile czynnika mu brakowało lub może nic nie brakowało.
 
     
 ipman1


Informacje
malopolskie

LPG: Nie
Imię: Mateusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lip 2018
Posty: 23
Skąd: Wyjężdzą czołg?
Wysłany: 24 Październik 2020, 00:53   
   Moje auto: Corsa E 1.4 90KM


Ja też 3.5 roku jeżdżę inklimy nie dotykałem, jak przestanie chłodzić dopiero się nabije.
 
     
 nester85


Informacje
mazowieckie

LPG: Tak
Imię: Marcin
Dołączył: 06 Sty 2017
Posty: 8
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Kwiecień 2022, 14:17   
   Moje auto: Corsa E B14XEL Color Edition


Ostatnio sprawdzałem klimę, został odciągnięty stary czynnik i było go 450g czyli po 6 latach nic nie ubyło.
 
     
 madżenta


Informacje
kujawsko pomorskie

LPG: Nie
Imię: Bartek
Dołączył: 01 Gru 2018
Posty: 51
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 11 Maj 2022, 09:01   
   Moje auto: Corsa E; 1,4 90 KM


Chciałbym się dopytać o rodzaj czynnika jaki jest w Corsie E - R134a czy R1234yf?
Niestety poprzedni właściciel usunął tabliczkę z pasa przedniego i nie wiem jaki rodzaj czynnika jest tam nabity.
Tutaj piszecie że macie w Corsach R134A, a na stronie dixi-car (dixi car) jest mowa o R1234yf.
Z resztą byłem w ASO, mówią że jest R1234yf, w innym serwisie, typowo od klimy, mówią że g... prawda i chcą nabijać R134a. To wreszcie jaki tam jest czynnik?
 
     
 Wtwgplt


Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Imię: Łukasz
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 19 Mar 2017
Posty: 75
Skąd: Warszawa
Wysłany: 11 Maj 2022, 18:58   
   Moje auto: Corsa E Enjoy 1.2 70Km


Od 2017 roku ładowny był już nowy czynnik do 2017 stary (R134a). Nie wiem czy już dokładnie od stycznia, ale generalnie taka jest zasada: corsa z 09/2016 roku kupiona w lutym 2017 stary czynnik, corsa z lipca 2017 już nowy czynnik
 
     
 mietrusz


Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: sigi
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 23 Wrz 2014
Posty: 515
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 12 Maj 2022, 00:31   
   Moje auto: Corsa E 1,4 75 KM


Ja po 4 latach dobijałem.Klima jeszcze chłodziła ale resztkami sił.Mechanik się dziwił ,że się nie wyłączyła.Podobnie miałem w Astrze po 4 latach.Dodam,że klima automatyczna i jeżdżę na niej cały rok bez wyłączania..
 
     
 mietrusz


Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: sigi
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 23 Wrz 2014
Posty: 515
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 12 Maj 2022, 00:33   
   Moje auto: Corsa E 1,4 75 KM


Ja po 4 latach dobijałem.Klima jeszcze chłodziła ale resztkami sił.Mechanik się dziwił ,że się nie wyłączyła.Podobnie miałem w Astrze po 4 latach.Dodam,że klima automatyczna i jeżdżę na niej cały rok bez wyłączania..
 
     
 Wtwgplt


Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Imię: Łukasz
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 19 Mar 2017
Posty: 75
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20 Lipiec 2022, 18:59   
   Moje auto: Corsa E Enjoy 1.2 70Km


Mały update ws. klimatyzacji.
Niedawno byłem na przeglądzie po V roku w ASO, przebieg 45 kkm. Zleciłem też sprawdzenie ilości czynnika (R1234yf).
Na fakturze było uzupełnienie 100g czynnika, ale dowiedziałem się że to jest minimalna ilość czynnika za jaką wystawiają fakturę (jakieś 120PLN/100g). Może ubyć tylko 5g, ale i tak liczą za 100g.

Nie widzę różnicy w pracy klimy, zatem konkluzję mam taką, że dopóki klimatyzacja chłodzi, to nie ma sensu jej "nabijać", bo czynnik raczej nie ucieka sam w sprawnym układzie.

pozdrawiam
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Corsa E - strona techniczna - Pytania i odpowiedzi » Problematyka - Opel Corsa E » Układ chłodzenia, ogrzewanie, klimatyzacja » klimatyzacja - ubytki czynnika R134a
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.