Spalanie Opel Corsa D 1.2 80KM (Z12XEP)
Autor Wiadomość
 gesk


Informacje
podlaskie

LPG: Nie
Imię: Grzegorz
Dołączył: 27 Gru 2017
Posty: 26
Skąd: Białystok
Wysłany: 27 Grudzień 2017, 10:16   Spalanie Opel Corsa D 1.2 80KM (Z12XEP)
   Moje auto: Corsa D 1.2 80KM


Witam,
od roku posiadam taki samochód i staram się dokładnie liczyć ile kosztuje jego utrzymanie. Ponieważ minął dokładnie rok, to postanowiłem policzyć średnie spalanie w skali roku po przejechaniu ok 4000km.

Wyszło mi że pali 7.6L/100km.

Jak liczyłem spalanie? Mam przebieg spisany od zakupu i wszystkie rachunki z litrami zalanymi przez ten czas. Dlaczego o tym piszę, bo mam wrażenie że zdecydowana większość ludzi ogólnie rzecz biorąc spalanie bierze z informacji jaką podaje komputer i potem wychodzą takie cuda, że taka Corsa to pali ponad 5L co jest bzdurą.

Co do mojej jazdy to jest to prawie 100% po mieście, biegi zmieniam przy 2000 obr/m, w zimie na ogrzewaniu nie oszczędzam, w lato nie zawsze klimę włączam.

Zdecydowałem się napisać o tym na tym forum ponieważ w gąszczu recenzji tego samochodu ze świecą szukać podanego rzeczywistego spalania.
Ciekaw też jestem, czy Wy również dokonujecie takich obliczeń i jakie wyniki wam wychodzą.
 
     
 Adam10


Informacje
pomorskie

LPG: Tak
Klub: Omega Klub
Imię: Adam
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 07 Wrz 2017
Posty: 225
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 27 Grudzień 2017, 10:35   
   Moje auto: Z12XEP


Ja zarówno w swojej Omedze Y32SE jak i Corsie C Z12XEP zawsze tankuje do pełna i każdy paragon wpisuje do excella. Mam każde rzeczywiste spalanie policzone od momentu zakupu i zapisane w jakim trybie auto jechało.

Dla Corsy wygląda to następująco:

na Pb:
- w trybie miejskim: 7,14l/100km - średnia z 954,6km
- w trasie: 6,48l/100km - średnia z 1958,2km
- w cyklu mieszanym 6,51l/100km - średnia z 1260,9km

ogólne średnie spalanie Pb to 6,64l/100km - średnia z 4173,7km

na LPG:
- w trybie miejskim: 8,32l/100km - średnia z 1109,2km
- w trasie: 7,37l/100km - średnia z 12321km
- w cyklu mieszanym: 7,64l/100km - średnia z 4456,2km

ogólnie średnie spalanie LPG to 7,50l/100km - średnia z 17886,4km

Auto kupiłem 28 lipca i większość jeżdżę w trasie :) LPG posiadam od 6 Września
 
     
 Piecia



Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Imię: Piotr
Pomógł: 5 razy
Wiek: 30
Dołączył: 02 Mar 2017
Posty: 299
Skąd: Warszawa/Merzig (DE)
Wysłany: 27 Grudzień 2017, 10:39   
   Moje auto: Corsa C 1.3 CDTI


gesk, bardzo fajny pomysł, warto byłoby założyć taki temat dla każdego modelu i prowadzić taki dziennik spalań ;) albo nawet wszystkie razem, raczej nie byłoby problemu z odszukaniem co nas interesuje ;)
:dp1:
Sam muszę zacząć zbierać paragony :)
 
     
 renatan


Informacje
malopolskie

LPG: Nie
Imię: renata
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 29 Kwi 2017
Posty: 175
Skąd: Kraków
Wysłany: 27 Grudzień 2017, 11:36   
   Moje auto: Corsa D 1.2 enjoy


gesk napisał/a:
ze świecą szukać podanego rzeczywistego spalania.

tu masz ta świecę https://www.autocentrum.p...80km-2006-2010/ ok 280 prywatnych raportów
 
     
 steraf


Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Rafał
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sie 2016
Posty: 51
Skąd: Poznań
Wysłany: 29 Grudzień 2017, 16:43   
   Moje auto: CORSA D Z12XEP


Jako fanatyk wklepuje wszystkie wartości do exceka.

Moje Z12XEP jeździ zazwyczaj prawie puste, 70% w trasie. Zazwyczaj lekka noga.

Średnie spalanie to 6,2 l / 100 km (pomiar z dystrybutora i licznika kilometrów w aucie). Tankuję 95. Na autostradzie przy 130 (3,5k rpm) 5,8l. Rekord na autostradzie to około 5,3 l. Niestety nie pamiętam jaka prędkość przelotowa. Gdybym jeździł tylko w mieście (korki, światła, bez żadnych tam dojazdówek), podejrzewam że kalkulator wyświetli 8,5 l.

Niestety większość raportów jest z "komputera", lub z jakiejś pojedynczej losowo wybranej kalkulacji "własnej". Rzetelne zbieranie paragonów należy do rzadkości. Ile należy doliczyć do wskazania komputera? 0,5 l ? Nie mam pojęcia ... Dokładne pozostają dystrybutory, no chyba że ktoś nie wierzy w ich rzetelność ;)
Dodatkowo jest tutaj pewien szczegół o którym nikt nie pamięta. Licznik samochodu zazwyczaj pokazuje prędkość troszkę zawyżoną. Przykładowo: licznik pokazuje 100km/h, GPS około 93? Co daje zawyżenie przejechanego dystansu o około 7,5%.

Biorąc dwa w/w czynniki możemy kalkulować.

Komputer wskazał 6 l / 100 km.
Poprawka z komputera -> 6,5 l 100 km.
Poprawka z zawyżonego dystansu -> 6,5 * 1,075 = 6,98 l / 100 km :/

Może jestem przewrażliwiony, ale mi to po prostu tak wygląda :D
 
     
 renatan


Informacje
malopolskie

LPG: Nie
Imię: renata
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 29 Kwi 2017
Posty: 175
Skąd: Kraków
Wysłany: 29 Grudzień 2017, 17:17   
   Moje auto: Corsa D 1.2 enjoy


steraf napisał/a:
Licznik samochodu zazwyczaj pokazuje prędkość troszkę zawyżoną. Przykładowo: licznik pokazuje 100km/h, GPS około 93

to jakas nowa teoria ?
bo ja mam taką że w zależności od wielkości opon mam różnie w stosunku do gps :) czasem mniej czasem więcej
odnośnie dystrybutora i autostrady to wygląda tak : leję w Krakowie full po szyjke jade A4 do Wrocławia sr. 130-140/h i tam leje po szyjkę .....śr. zwykle wychodzi 6.5 /100 haha
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Corsa D - strona techniczna - Pytania i odpowiedzi » Problematyka - Corsa D » Inne » Spalanie Opel Corsa D 1.2 80KM (Z12XEP)
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.