Przesunięty przez: Kaszubski
7 Lipiec 2016, 17:04
[Elektryka] Wygląd, miejsce i działanie czujnika zmierzchu
Autor Wiadomość
 CzarnyElo


Informacje
dolnoslaskie

Imię: Leon
Dołączył: 22 Wrz 2013
Posty: 47
Skąd: Lubin
Wysłany: 12 Maj 2016, 01:21   [Elektryka] Wygląd, miejsce i działanie czujnika zmierzchu
   Moje auto: Opel Corsa D 1.2 85KM 2012r.


Witam,

gdzie w naszych korsinkach są czujniki zmierzchu i deszczu? Domyślam się, że deszczu jest pod szybą koło lusterka i nie mam wątpliwości co do jego działania, natomiast zmierzchu nie wiem czy jest zabudowany razem z nim, czy to osobny czujnik? Ktoś wie gdzie się znajduje? Pytam, ponieważ do oświetlenia dziennego zamontowałem żonie fajne żarówki ledowe i chciałbym aby w dzień tylko na nich jeździła i oszczędzała żarówki świateł mijania. Jednak to się nie sprawdza... Mimo, że pokrętło od świateł jest ustawione na auto to przy każdym uruchomieniu samochodu trzeba pamiętać o ponownym przekręceniu na auto, bo zawsze świecą się światła do jazdy dziennej ze światłami mijania... Jak to ma działać, może coś źle kombinuję? Według mnie przy odpaleniu czujnik zmierzchu powinien dać informację i zapalić tylko oświetlenie dzienne, jeśli na dworze mamy piękny słoneczny dzień i ustawienie na auto... No chyba, że Opel zrobił totalnie bezsensownie dając do wszystkich modeli po lifcie światła do jazdy dziennej, a przy tym nie wyposażył niektórych modeli w czujnik zmierzchu? Jak on wygląda i gdzie się znajduje? Jeśli moja Corsa go nie posiada to czy Opel wyprowadził chociaż instalację do jego podłączenia? Czy coś trzeba kombinować, włączać w komputerze po jego dołożeniu?

Pozdrawiam serdecznie!
 
 
     
 Natan



Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: Tomasz
Pomógł: 4 razy
Wiek: 48
Dołączył: 12 Paź 2012
Posty: 149
Skąd: Słupsk
Wysłany: 12 Maj 2016, 07:45   
   Moje auto: CD1,4 90 KM 2008r


Cześć

Nie kombinuj bo przekombinujesz.Podłącz normalnie jak w instrukcji jest napisane.Co Ci po auto-światłach?.I tak trzeba jeździć całą dobę na światłach,więc czujnik zmierzchu nic Ci w tym nie pomoże.
 
 
     
 CzarnyElo


Informacje
dolnoslaskie

Imię: Leon
Dołączył: 22 Wrz 2013
Posty: 47
Skąd: Lubin
Wysłany: 12 Maj 2016, 16:53   
   Moje auto: Opel Corsa D 1.2 85KM 2012r.


Natan ale można jeździć na samych światłach dziennych, a nie mijania i dziennych, w końcu po to zostały one chyba zrobione prawda?... Po co odpisujesz nie odpowiadając na żadne pytanie?
 
 
     
 arturnh


Informacje
malopolskie

LPG: Nie
Imię: artur
Wiek: 51
Dołączył: 29 Lut 2016
Posty: 5
Skąd: kraków
Wysłany: 12 Maj 2016, 19:50   
   Moje auto: corsa d 1,4 16v


witam.
jeśli mogę coś podpowiedzieć.
kupiłem takie światełka http://allegro.pl/swiatla...ars_rule_id=201
z automatem.nie mam czujnika zmierzchu.
pokrętło ustawione w pozycji 0 swiecą tylko ledy,włączają się automatycznie po włączeniu zapłonu w momencie gdy zapada zmierzch przełączam pokrętło na światła mijania i automat odłącza ledy a zapalają się mijania.
 
     
 CzarnyElo


Informacje
dolnoslaskie

Imię: Leon
Dołączył: 22 Wrz 2013
Posty: 47
Skąd: Lubin
Wysłany: 14 Maj 2016, 20:36   
   Moje auto: Opel Corsa D 1.2 85KM 2012r.


Koledzy pomóżcie...?

Ten czujnik na środku konsoli, taka wystająca czarna bańka to właśnie czujnik zmierzchu, czy czujnik nasłonecznienia, który współpracuje z układem klimatyzacji? A może brak czujnika deszczu powoduje u mnie to, że nie działa też czujnik zmierzchu? Gdzie on jest?
 
 
     
 Wojtenio


Informacje
Imię: Wojtek
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 31 Gru 2013
Posty: 68
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 15 Maj 2016, 09:48   
   Moje auto: Corsa D A12XER


Ta czarna kropka za wyświetlaczem to czujnik nasłonecznienia ( temperaturowy ) i czujnik temperatury wewnętrznej , dwa w jednym , a czujnik deszczu jest na szybie po środku za lusterkiem ,w takim czarnym pasie jak patrzysz z zewnątrz i tam też jest sensor zmierzchu ( zwróć uwagę że tam są dwa oczka , jedno malutkie a drugie duże ) .

W TIS2000 piszą , że jak jest problem ze zmianą świateł to należy sprawdzić sensor światła który jest w sensorze deszczu i dokonać pomiaru napięcia na odpowiednich pinach .
 
 
     
 CzarnyElo


Informacje
dolnoslaskie

Imię: Leon
Dołączył: 22 Wrz 2013
Posty: 47
Skąd: Lubin
Wysłany: 15 Maj 2016, 22:03   
   Moje auto: Opel Corsa D 1.2 85KM 2012r.


Wojtenio chciałbym, abyś miał rację, ale oglądam te czujniki deszczu na Allegro i widzę tylko jedną kropkę...
http://allegro.pl/opel-co...5722199552.html


natomiast właśnie o tej bańce na desce rozdzielczej piszą, jako o czujniku zmierzchu...
http://allegro.pl/czujnik...5916588431.html


Chyba, że były różne czujniki same deszczu lub deszczu i zmierzchu w jednym??
 
 
     
 Wojtenio


Informacje
Imię: Wojtek
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 31 Gru 2013
Posty: 68
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 15 Maj 2016, 22:41   
   Moje auto: Corsa D A12XER


Co do czujników to jest jak pisałem a procedury serwisowe mówią konkretnie tak jak wyżej .
Co do sprawdzenia tego czujnika zmierzchu to należy ustawić pokrętło włącznika w pozycje auto , oczywiście silnik włączony i zakryć ten czujnik na szybie , powinno się przełączyć na światła mijania , wcześniej jak jest światło dzienne lub sztuczne ( jakaś lampa świecąca na czujnik ) , powinny działać DRL .

Pamiętaj również o tym że w corsach D FL nie świecą się nigdy oba światła razem DRL i mijania .

Ale ma do Ciebie pytanie , czy przed zmianą na te ledowe żarówki to działało ? . Tzn samo przełączało światła ? . Bo może układ już wcześniej był nie sprawny .

Co do czujnika -sensora przyjrzyj się tutaj , widać to dobrze :
http://www.ebay.ie/itm/VA...FYAAOSwJQdXA~Dd
Nie sugeruj się że to od zafiry , jest taki sam jak do corsy , na twoim foto tego nie widać , na środku czujnika jest duże oczko ( bez żelu ) , na obrzeżu te malutkie .

Co do twojej wypowiedzi że ludzie piszą o tym drugim czujniku jako zmierzchu , to moge tylko dodać że mam taki zbędny i nie widać tam żadnego elementu optycznego który by rozróżniał czy jest jasno czy ciemno , zresztą EPC to potwierdza .
Np tu :
http://www.neoriginal.ru/...S07_/P_1__12_44
Musisz przesunąć suwakiem bocznym do końca by zobaczyć opis i dolnym w prawo , resztę załatwi translator jak nie znasz języka .

Polecam też sprawdzić bezpiecznik nr 14 w BCM jest on od czujnika-sensora deszczu a co za tym idzie i od zmierzchu .
 
 
     
 CzarnyElo


Informacje
dolnoslaskie

Imię: Leon
Dołączył: 22 Wrz 2013
Posty: 47
Skąd: Lubin
Wysłany: 16 Maj 2016, 21:15   
   Moje auto: Opel Corsa D 1.2 85KM 2012r.


Wojtenio dzięki za szczegółowe info. Widzę, że jesteś ogarnięty, czy do Corsy po lifcie montowali tylko czujniki o numerze GM 13280250?? Czy lepiej zadzwonić do serwisu i się upewnić po numerze VIN?

Żarówki nie mają tutaj znaczenia, po prostu niedawno zauważyłem, że od kupna nie miałem tego czujnika, poprzedni właściciel przy wymianie szyby chyba nie założył... Zastanawiało mnie to jak włączyłem na wycieraczki z sensorem to po pewnym czasie zaczynały ścierać na najszybszym trybie, a niedawno wsadziłem żonie te żarówki ledowe i chciałem ustawić, żeby tylko na nich jeździła i się nie dało... Podrążyłem temat i sprawdziłem, a tu nie ma czujnika tylko wolna wtyczka pod obudową lusterka ;)

Teraz znaleźć tylko odpowiedni czujnik, zamontować i cieszyć się systemami ;)
 
 
     
 Wojtenio


Informacje
Imię: Wojtek
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 31 Gru 2013
Posty: 68
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 17 Maj 2016, 15:26   
   Moje auto: Corsa D A12XER


Ten czujnik to lepiej sprawdź po vinie , bo były dwa do numeru i od ale jak znam życie pewnie oba będą działać . Po montażu upewnij się też czy sensor jest aktywowany w BCM i wykasuj błędy .
 
 
     
 CzarnyElo


Informacje
dolnoslaskie

Imię: Leon
Dołączył: 22 Wrz 2013
Posty: 47
Skąd: Lubin
Wysłany: 17 Maj 2016, 15:37   
   Moje auto: Opel Corsa D 1.2 85KM 2012r.


Wojtenio dzwoniłem do serwisu i potwierdzili, że to jest ten numer GM 13280250, ale twierdzą, że jest to tylko czujnik deszczu, a moja Corsa po sprawdzeniu po numerze VIN nie posiadała czujnika zmierzchu... I bądź tutaj mądry... Jak powiedziałem, że widzę właśnie ten czujnik na zdjęciu i są na nim ewidentnie dwa sensory to już nie do końca wiedzieli jak to jest, ale po konsultacji nadal twierdzili, że to tylko czujnik deszczu...
 
 
     
 Wojtenio


Informacje
Imię: Wojtek
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 31 Gru 2013
Posty: 68
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 17 Maj 2016, 15:47   
   Moje auto: Corsa D A12XER


To jak już się pofatygowałeś do nich to trzeba było zapytać , o włącznik świateł ( jaki jest po vinie ). No chyba że ten poprzedni właściciel coś z tym kombinował , no i jeszcze jedno pytanko , czy masz lusterko wewnętrzne monochromatyczne ? .Bo to występowało w komplecie : Czujnik deszczu, automatyczny włącznik świateł, lusterko wsteczne światłoczułe .

Ps. sprawdź PW
 
 
     
 CzarnyElo


Informacje
dolnoslaskie

Imię: Leon
Dołączył: 22 Wrz 2013
Posty: 47
Skąd: Lubin
Wysłany: 17 Maj 2016, 21:15   
   Moje auto: Opel Corsa D 1.2 85KM 2012r.


Nie fatygowałem się do nich, bo szkoda czasu, tylko dzwoniłem. Mam przełącznik świateł z wyborem AUTO oraz jest lusterko monochromatyczne do którego z podsufitki wychodzi dość szeroka wtyka i mniejsza wtyczka trzypinowa właśnie pod ten nieszczęsny czujnik, którego jak się okazało nie miałem... Oczywiście miejsce na montaż czujnika jest w postaci plastiku przyklejonego do szyby.
 
 
     
 Wojtenio


Informacje
Imię: Wojtek
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 31 Gru 2013
Posty: 68
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 18 Maj 2016, 06:47   
   Moje auto: Corsa D A12XER


Dokładaj czujnik zmierzchu -deszczu i będzie działać :powodzenia: .
ASO omijaj szerokim łukiem .

Wyposażenie z VIN poszło na PW .
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Corsa D - strona techniczna - Pytania i odpowiedzi » Problematyka - Corsa D » Układ elektryczny, zapłon » [Elektryka] Wygląd, miejsce i działanie czujnika zmierzchu
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.