Przesunięty przez: Kaszubski
1 Marzec 2016, 11:11
CB 1.0 Przegrzewający się silnik + dźwięk diesla / film
Autor Wiadomość
 the_black4


Informacje
malopolskie

LPG: Nie
Imię: Piotr
Dołączył: 04 Lip 2015
Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: 4 Lipiec 2015, 18:48   CB 1.0 Przegrzewający się silnik + dźwięk diesla / film
   Moje auto: Corsa B 1.0 12V X10XE


To mój pierwszy post, witam wszystkich!

Trochę o samochodzie:

Corsa B 1998 r. 1.0 X10XE 127kkm przebiegu, jestem czwartym właścicielem.

Samochód kupiony od kobiety. Z tego co mówi, wymieniany był blok silnika (pęknięty tłok), wymieniana chłodnica.


Problem:
Silnik po przejechaniu ok. 2 km nagrzewał się zbyt mocno i wskazówka wędrowała za ostatnią kreskę.
Wentylator nie włączał się.
Poszperałem internet i zdecydowałem wymienić czujniki temperatury. Wymieniłem ale okazało się że był to czujnik na zegar. Bez zmian, no może tylko wskazówka reagowała żwawiej.

Podejrzewałem termo włącznik wentylatora chłodnicy więc wyciągnąłem wtyczkę i włożyłem do niej drucik w celu włączenia wentylatora jak tylko włączy się zapłon. Nic to nie dało więc stwierdziłem że musi to być termostat, skoro nie puszcza płynu na chłodnice to nie włączy się wentylator. Przy ponad 100 stopniach chłodnica nie była gorąca, raczej lekko ciepła. Wymieniłem termostat, termo włącznik, w chłodnicy stary płyn zastąpiłem wodą destylowaną. Wlałem tej wody lekko ponad ten szew w zbiorniku, włączyłem silnik na postoju i nowy termostat co prawda puszcza po jakimś czasie wodę na chłodnice ale wentylator nie włączą się. Po przejechaniu 2 km wskazówka dalej zatrzymuje się na ostatniej kresce i wentylator nie reaguje po czym zazwyczaj wyłączam silnik żeby oszczędzić UPG. Zwarcie drucikiem wentylatora na krótko po wymianie termostatu nic nie daje, wentylator pracuje ale układ nie jest w stanie zatrzymać temperatury niżej jak 102 stopnie (wg wskazań obok prędkościomierza)
Nie mam już pomysłów co może być nie tak.

Dodam że we wlewie oleju nie pływa żadna maź, nie pokazują się też bąbelki w zbiorniku płynu, z rury nie śmierdziało jak miałem płyn, oleju nie przybywa, nie widzę żeby w mierniku poziomu oleju były jakieś oka.
Nie wiem jak inaczej sprawdzić UPG.

Może ma to jakiś związek z tym że silnik, mimo że 3 cylindrowy pracuje jak diesel i troche nim wibruje kiedy jest na jałowym na postoju. Kiedy dodam gazu wibracje znikają. Tak czy owak, nie jestem znawcą - to mój pierwszy samochód ale dźwięk wydaje mi się co najmniej podejrzany. Z reszta nie tylko mi, 2 osoby z wiekszym doświadczenie zauważyły to samo.

Co się może dziać z układem chłodzenia?
I czy ma to związek z tym dziwnym dieslowskim odgłosem?

Załączam krótki film z pracy silnika:

https://youtu.be/4by5irQj08o
 
     
 CJ


Informacje
lodzkie

LPG: Nie
Imię: Bartek
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 123
Skąd: Brzeziny/Łódź
Wysłany: 4 Lipiec 2015, 21:07   
   Moje auto: Corsa B 1.0


Ja miałem problem z temperaturą rok temu, ale wymiana termostatu na szczęście pomogła- temp szła na czerwone pole, wiatrak włączał się, ale mało to dawało. Musisz się przyzwyczaić, że w tym silniku, nawet jak jest w 100% sprawny, to wskazówka w upały wędruje po skali, oczywiście wiatrak powinien zbić tak gdzieś do połowy skali. Praca silnika nie ma nic do rzeczy, silnik nie jest wyważony, zawsze będzie trząsł :D A odgłos diesla, to znak firmowy tego silniczka, mój ma 212 000 km i klepie równo. Grunt, to regularna wymiana oleju i pilnowanie jego stanu. Ot takie refleksje po prawie 6 latach i 80 000 km;)
 
 
     
 the_black4


Informacje
malopolskie

LPG: Nie
Imię: Piotr
Dołączył: 04 Lip 2015
Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Lipiec 2015, 10:32   
   Moje auto: Corsa B 1.0 12V X10XE


Martwi mnie właśnie to, że nawet z podłączonym na krótko wentylatorem temperatura idzie w górę.
A to, że się nie załącza, pewnie jest winą termo włącznika. Tak myślę przynajmniej. Dzięki, o oleju będę pamiętał :)
 
     
 yosh


Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: yosh
Pomógł: 42 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 529
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 5 Lipiec 2015, 13:56   
   Moje auto: Corsa B 2.5 V6 , Corsa B 1,2 16V


Może wirnik pompy ma częściowo wyłamane łopatki i słabo miesza , warto byłoby tam zajrzeć .
W razie czego przed demontażem zaopatrz się w nową profilowaną uszczelkę pompy wody .
 
 
     
 the_black4


Informacje
malopolskie

LPG: Nie
Imię: Piotr
Dołączył: 04 Lip 2015
Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: 11 Lipiec 2015, 14:55   
   Moje auto: Corsa B 1.0 12V X10XE


Wybieram się po weekendzie do mechanika.
Zaobserwowałem że w czasie jazdy przy załączonym na krótko wentylatorze temperatura rośnie do ok. 102 stopni i staje lub czasem delikatnie opadnie w dół.

Czy kupiony czujnik (na zegar) może przekłamywać wskazanie?
Stary gdzieś mi się zapodział więc nie mam jak porównać. Gdyby ta, to miał bym przyczynę tego, że czujnik w chłodnicy nie załącza wentylatora - po prostu za zegarze było by niby ponad 100 a w rzeczywistości za mało by zamknąć obwód.
 
     
 yosh


Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: yosh
Pomógł: 42 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 529
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 11 Lipiec 2015, 17:21   
   Moje auto: Corsa B 2.5 V6 , Corsa B 1,2 16V


Podłącz pod komputer i porównaj temperaturę cieczy na zegarku z tą odczytaną przez czujnik cieczy ECU .
Można jeszcze porównać temperaturę za pomocą pirometru jeśli się takie cuś posiada , w sumie mając takie narzędzie można wykonać wszystkie czynności związane z pomiarem temperatury.
 
 
     
 the_black4


Informacje
malopolskie

LPG: Nie
Imię: Piotr
Dołączył: 04 Lip 2015
Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: 11 Lipiec 2015, 19:38   
   Moje auto: Corsa B 1.0 12V X10XE


Pomysł dobry ale nie posiadam interface'u. Najwyżej u mechanika :)

[ Dodano: 13 Lipiec 2015, 15:49 ]
Problem rozwiązany, winny okazał sie czujnik temperatury na zegar z allegro.
Wystarczyło przygrzać trochę silnik a wentylator jednak sie włączył.

Po wymianie na czujnik firmy EPS (Made in Italy) wszystko jest w porządku.
Dzięki za zainteresowanie! :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Corsa B - strona techniczna - Pytania i odpowiedzi » Problematyka - Corsa B » Silnik i osprzęt » CB 1.0 Przegrzewający się silnik + dźwięk diesla / film
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.