Przesunięty przez: Kaszubski
19 Marzec 2016, 13:23
sprzęgło
Autor Wiadomość
 Tomky


Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Tomasz
Wiek: 30
Dołączył: 23 Mar 2015
Posty: 4
Skąd: Poznań
  Wysłany: 27 Marzec 2015, 15:53   sprzęgło
   Moje auto: Corsa b 1.2 8v


Witam,
Dostałem w spadku opla corsę 1.2 8v. Nie wiem nic na temat tego auta. Tydzień temu go odebrałem od cioci i przyjechałem nim do Poznania (jakieś 160 km). Wiem tylko tyle, że wujek na nie chuchał i dbał. Jeździł rzadko. Zrobił nią może z 1 000 km przez jakieś 6-7-8 lat.
I sprawa wygląda tak, w drodze po przejechaniu jakiś 90 km zapaliła się kontrolka check-engine. Zjechałem na parking, zgasiłem silnik i ponownie uruchomiłem. Kontrolka zgasła. Podczas wjechania do Poznania zauważyłem, że biegi ciężej wchodzą przy redukowaniu. Gdy dotarłem do celu otworzyłem maskę i zauważyłem spory wyciek oleju ze skrzyni biegów. Olej był brązowy. Coś tam czytałem na różnych forach ale niczego ciekawego nie znalazłem. Podejrzewam że olej mógł wyciec przez ten taki czarny grzybek nie wiem jak to się fachowo nazywa. W Poznaniu jestem sam. Nie znam żadnego mechanika. Na święta planuje zjechać do domu (130 km) i oddać ją do znajomego. I mam takie pytanko. Co mam z nią zrobić do świąt? Na razie stoi pod blokiem i nie wiem czy dojadę do domu bezawaryjnie, czy nie zatrę sprzęgła i nic się nie stanie. Mam dolać olej do skrzyni? No nie mam pojęcia. Może ktoś mi poradzić, pomóc, coś powiedzieć?
Pozdrawiam
 
     
 yosh


Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: yosh
Pomógł: 42 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 529
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 27 Marzec 2015, 18:55   
   Moje auto: Corsa B 2.5 V6 , Corsa B 1,2 16V


W którym miejscu na skrzyni pojawił się ten wyciek?
 
 
     
 Tomky


Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Tomasz
Wiek: 30
Dołączył: 23 Mar 2015
Posty: 4
Skąd: Poznań
Wysłany: 27 Marzec 2015, 19:01   
   Moje auto: Corsa b 1.2 8v


Podejrzewam że olej mógł wyciec przez ten taki czarny grzybek nie wiem jak to się fachowo nazywa.
 
     
 DAMIAN1991
Demon is always in memory



Informacje
slaskie

LPG: Nie
Imię: Damian
Pomógł: 27 razy
Wiek: 32
Dołączył: 25 Mar 2009
Posty: 870
Skąd: Pszczyna
Wysłany: 27 Marzec 2015, 19:39   
   Moje auto: Corsa Razy Dwa X12SZ i X12SZna Stożku z LPG


Możesz sprecyzować skąd ten wyciek-"Brązowy" olej wygląda na przekładniowy. Warto ustalić skąd Cieknie Jeśli Jakiś uszczelniacz pół osi to próbował bym dolać i jechać do domu Jeśli Coś innego To Proponuje Jednak poszukać mechanika albo Napisz do Westa jest z Poznania może Pomoże :)
 
 
     
 Tomky


Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Tomasz
Wiek: 30
Dołączył: 23 Mar 2015
Posty: 4
Skąd: Poznań
Wysłany: 28 Marzec 2015, 15:49   
   Moje auto: Corsa b 1.2 8v


Nie mam pojęcie skąd może być wyciek, dołączam zdjęcia tego co zobaczyłem po tworzeniu maski w Poznaniu.
Opel corsa 1.
 
     
 yosh


Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: yosh
Pomógł: 42 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 529
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 29 Marzec 2015, 21:38   
   Moje auto: Corsa B 2.5 V6 , Corsa B 1,2 16V


Ten czarny grzybek to odpowietrznik skrzyni .
Zdarza się że olej wycieka przez wyeksploatowany uszczelniacz wybieraka , ale żeby wyjechał odpowietrznikiem to jeszcze nie widziałem :lol1:

Opel zalewał do tych skrzyń olej (SAE 75W-85 API GL4) oryginalnie zalany olej miał barwę czerwoną i takiego koloru oleju powinniśmy się spodziewać w tej skrzyni .
Skoro więc barwa jest inna to moim zdaniem poprzedni właściciel znacznie przesadził z poziomem oleju lub uzupełnił niedobór innym niewłaściwym olejem w wyniku czego mogło dojść do kawitacji oleju .
 
 
     
 Tomky


Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Tomasz
Wiek: 30
Dołączył: 23 Mar 2015
Posty: 4
Skąd: Poznań
  Wysłany: 29 Marzec 2015, 21:55   
   Moje auto: Corsa b 1.2 8v


Ok. I teraz mam po prostu zmienić tylko olej?
 
     
 yosh


Informacje
pomorskie

LPG: Nie
Imię: yosh
Pomógł: 42 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 529
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 30 Marzec 2015, 01:38   
   Moje auto: Corsa B 2.5 V6 , Corsa B 1,2 16V


Na początek sprawdź aktualny stan oleju , skrzynia w twoim aucie to zapewne F13 w której powinno znajdować się 1,6l.
W skrzyni jest korek przelewowy który wyznacza maksymalny poziom oleju , znajduje się przy wewnętrznym przegubie z lewej strony skrzyni (od strony lewego koła).
Po wykręceniu korka przelewu olej może delikatnie pocieknąć .
Jeśli stan oleju okaże się właściwy i stwierdzisz że olej należałoby wymienić to czynność spuszczenia oleju można wykonać jedynie demontując pokrywę przekładni głównej (dolna pokrywa jest dostępna z kanału lub podnośnika) .
Po wykręceniu odpowietrznika olej można zalać przez otwór w obudowie wybieraka biegów , olej uzupełniamy do momentu aż pokarze się w otworze przelewowym przy przegubie .
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Corsa B - strona techniczna - Pytania i odpowiedzi » Problematyka - Corsa B » Silnik i osprzęt » sprzęgło
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.