Małe samochody Opla i Volkswagena
Autor Wiadomość
 west
Zasłużeni
widoczni.org



Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Bartek
Pomógł: 43 razy
Wiek: 41
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 1485
Skąd: Księstwo Poznańskie
Wysłany: 31 Październik 2013, 16:16   Małe samochody Opla i Volkswagena
   Moje auto: Porshe 911


Małe samochody Opla i Volkswagena
Opel i Volkswagen już od kilkudziesięciu lat konkurują nie tylko na największym europejskim rynku, czyli w Niemczech, ale i w innych krajach Starego Kontynentu. Auta obu marek są niemal we wszystkich segmentach. Najbardziej zażarty bój o serca i portfele klientów toczą zwłaszcza dwie pary. Opel Corsa i Volkswagen Polo oraz Astra i Golf. Do niedawna ta pierwsza była jedyną w segmencie aut miejskich, ale ostatnie premiery (stylizowany na auto klasy Premium Adam i nie tak wyszukany designersko Up!) pokazały, że jest jeszcze miejsce i zapotrzebowanie na samochody miejskie


Mały może więcej
Samochody miejskiePatrząc na stylizację nadwozia i wnętrza najnowszego małego Opla, widać, że szefowie firmy z Rüsselsheim, starali się stworzyć konkurenta niekoniecznie dla klasycznych miejskich pojazdów (jak Panda czy Twingo), lecz za cel obrali sobie klientelę zainteresowaną Fiatem 500 czy planowanym wkrótce Citroenem DS2. Natomiast Volkswagen, marka bardziej konserwatywna, postawiła na klasykę. Do tego siostrzane modele Skody i Seata różnią się od tego sygnowanego logiem VW w stopniu minimalnym. Tak naprawdę to te same samochody (podobnie jak trójka konkurentów Up! powstająca w czeskim Kolinie, czyli C1, 107 i Aygo).
Adam, mimo większej o niemal 20 cm długości, ma aż o 11 cm mniejszy rozstaw osi. I te wymiary wpływają na przestronność. Nieznacznie więcej miejsca na długość oferuje krótsze auto, zaś na szerokość wprost deklasuje najmniejszego z Opli. Do tego Up! ma aż o 80 l większy bagażnik. Gdzie więc podziały się te centymetry? Odpowiedź jest wręcz banalna. Wyszukana stylizacja aspirującego do klasy Premium Adama jest winna brakujących litrów i centymetrów.

Silniki, czyli cztery kontra trzy cylindry
Patrząc na dostępne w obu samochodach silniki, można zauważyć, gdzie obie firmy szukały (o ile obie szukały) oszczędności. Wszystkie silniki małego Opla mają po cztery cylindry, zaś te modelu z Wolfsburga o jeden mniej. Z jednej strony zapewnia to wyższe koszty wytwarzania w, przypadku Opla, ale jednocześnie gwarantuje wysoką kulturę pracy, czego nie można powiedzieć o modelu trzycylindrowym. Opel oferuje trzy wersje silnikowe (wszystkie na benzynę). Podstawowy motor 1,2 ma moc 70 KM, słabsza z wersji 1,4 legitymuje się mocą 87 KM, zaś mocniejsza ma 100 KM, co czyni z Adama niemal GTI. Up! natomiast oferuje tylko silnik 1,0 w dwóch wariantach mocy (60 i 75 KM). I tutaj także, podobnie jak w przypadku stylizacji, widać, że oba porównywane samochody nie są dla siebie konkurentami.


Który jest więc lepszy?
Najmniejszy z Opli kusi stylizacją, niepowtarzalnym stylem i większym wyborem silników. Do tego żaden z motorów nie został pozbawiony cylindra. Volkswagen nie dość, że może być mylony ze Skodą czy Seatem, to wygląda stosunkowo niepozornie, jego gama silnikowa jest naprawdę uboga. Ale… to większy Opel nie dość, że jest ciaśniejszy i ma niemal mikroskopijny bagażnik, to jeszcze podstawowa wersja jest droższa od najtańszej sygnowanej logiem Volkswagena o około 10 tys. zł. I właśnie cena będzie, przynajmniej na naszym rynku, wpływała na powodzenie obu samochodów. Przy takiej różnicy cenowej (a nie są to luksusowe limuzyny, ale samochody miejskie) i design, i pracujące z większą kulturą silniki tracą na znaczeniu.
Ostatnio zmieniony przez west 4 Listopad 2013, 11:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
 gumimis



Informacje
LPG: Nie
Imię: gumimis
Pomógł: 4 razy
Wiek: 38
Dołączył: 19 Sie 2012
Posty: 114
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 3 Listopad 2013, 19:45   
   Moje auto: Corsa D 1.4 100KM; MR 2012


Cytat:
stylizowany na auto klasy Premium Adam i nie tak wyszukany designersko Up!

Wg mnie konkurentem dla Up!-a jest raczej nieoferowana na naszym rynku Aglia
 
 
     
 DAMIAN1991
Demon is always in memory



Informacje
slaskie

LPG: Nie
Imię: Damian
Pomógł: 27 razy
Wiek: 32
Dołączył: 25 Mar 2009
Posty: 870
Skąd: Pszczyna
Wysłany: 3 Listopad 2013, 22:01   
   Moje auto: Corsa Razy Dwa X12SZ i X12SZna Stożku z LPG


Zgodzę sie z Przedmówcą. VW nie wypuściło Konkurecji dla Opla bo Jako tako nie stwożyli czegoś na Wzór Gadzetu jak w Przypadku Fiata 500 czy Mini albo Adama właśnie widziałem już kilka razy Ten samochód w Ruchu i tam szukał bym Dla Niego Odbiorców gdzie znajdywał Fiat czy BMW.

VW to Raczej Miejska puszka z Kosiareczką pod Maską która Gania Toyote IQ Opla Agille czy Właśnie Trojaczki PSA
 
 
     
 ralf
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 10 Październik 2017, 07:54   

Gdzieś niedawno dowiedziałem się, że małymi samochodami, tzn takimi z silnikiem o pojemności do 50ccm można jeździć bez prawa jazdy. Wyobrażacie to sobie?

Nie wiem czy VW czy Opel ma takie samochody w swojej ofercie - z tego co wiem, to nie, ale z pewnością coś takiego posiada Aixam - jest to jeden z większych producentów takich mikrosamochodów którymi można jeździć bez prawa jazdy. Np tutaj https://kieruj.pl/samochod-bez-prawa-jazdy-w-polsce/ są przykłady aut którymi można to robić.
Ostatnio zmieniony przez 25 Październik 2017, 07:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
 Piecia



Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Imię: Piotr
Pomógł: 5 razy
Wiek: 30
Dołączył: 02 Mar 2017
Posty: 299
Skąd: Warszawa/Merzig (DE)
Wysłany: 11 Październik 2017, 06:46   
   Moje auto: Corsa C 1.3 CDTI


ralf napisał/a:
Gdzieś niedawno dowiedziałem się, że małymi samochodami, tzn takimi z silnikiem o pojemności do 50ccm można jeździć bez prawa jazdy. Wyobrażacie to sobie?

Nie wiem czy VW czy Opel ma takie samochody w swojej ofercie - z tego co wiem, to nie, ale z pewnością coś takiego posiada Aixam - jest to jeden z większych producentów takich mikrosamochodów którymi można jeździć bez prawa jazdy:


I to w dieslu. Na zachodzie jest to bardzo popularny pojazd. Nawet w Polsce widziałem kilka sztuk.
Raczej to nie mam nic przeciwko takim microautkom, chyba że by jechał przede mną 35 km/h, a ja nie miałbym możliwości wyprzedzenia :P
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Offtopic - na każdy temat! » Wolna amerykanka » Informacje ze świata » Małe samochody Opla i Volkswagena
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.