Przesunięty przez: Kaszubski
7 Lipiec 2016, 15:56
Sterowanie radia z kierownicy
Autor Wiadomość
 Paweu


Informacje
zachodniopomorskie

LPG: Tak
Imię: Paweł
Wiek: 40
Dołączył: 12 Kwi 2012
Posty: 43
Skąd: Koszalin
Wysłany: 25 Styczeń 2013, 11:56   
   Moje auto: Honda Stream, Opel Corsa B


Po wymianie kierownicy na taką ze sterowaniem gdzie nie było wcześniej sterowania trzeba ją oczywiście aktywować techem, ale dodatkowo też należy dołożyć 2 przewody zgodnie ze schematem elektrycznym. Prawy przycisk sterowania działa zawsze po aktywowaniu, bo jest obsługiwany na tych samych przewodach, co klakson (sterowanie różnymi wartościami oporu), lewy nie, wtedy też nie działa podświetlenie przycisków. Należy wtedy dołożyć przewody zgodnie ze schematem, który znajduje się w książce sam naprawiam. Po zrobieniu brakującej instalacji elektrycznej wszystko działa nawet na radiu CD30.
 
 
     
 jjurgiel


Informacje
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Posty: 86
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 26 Styczeń 2013, 14:46   

o to mnie zainteresowałeś tą informacją niestety nie mam tej książki ale może jakieś szczegóły odnośnie tych kabelków co z czym połączyć? dzięki
 
 
     
 Paweu


Informacje
zachodniopomorskie

LPG: Tak
Imię: Paweł
Wiek: 40
Dołączył: 12 Kwi 2012
Posty: 43
Skąd: Koszalin
Wysłany: 1 Luty 2013, 12:49   
   Moje auto: Honda Stream, Opel Corsa B


Tego, które dokładnie to są piny we wtyczkach jeszcze nie rozkminiłem. Aktualnie rozgrzebałem deskę rozdzielczą, bo muszę podłączyć tylne głośniki, aux i głośniczek komputera, bo wymieniłem CD30 na CD30 MP3 + GID i brakuje mi teraz trochę kabli w instalacji. Jak się z tym uporam to opiszę dokładnie, co, do czego i gdzie podłączyć.
 
 
     
 jjurgiel


Informacje
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Posty: 86
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 1 Luty 2013, 18:53   

czekam z niecierpliwością na to info tylne głośniki i aux też oczywiście mile widziane pozdrawiam i życzę owocnej pracy
 
 
     
 Paweu


Informacje
zachodniopomorskie

LPG: Tak
Imię: Paweł
Wiek: 40
Dołączył: 12 Kwi 2012
Posty: 43
Skąd: Koszalin
Wysłany: 1 Luty 2013, 21:36   
   Moje auto: Honda Stream, Opel Corsa B


Kierownica podłączona, trochę rozbierania i akrobacji było, ale ostatecznie wszystko działa pięknie. Opis z lokalizacją wtyczek i co, do czego podłączyć zrobię jak ogarnę jeszcze tylne głośniki. Ogólnie fajny efekt po dodaniu głośnika centralnego, lepiej słychać wiadomości w radiu :D
 
 
     
 jjurgiel


Informacje
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Posty: 86
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2 Luty 2013, 00:42   

pewnie za wiele bym chciał ale może jakiś komiks z fotkami?
 
 
     
 Paweu


Informacje
zachodniopomorskie

LPG: Tak
Imię: Paweł
Wiek: 40
Dołączył: 12 Kwi 2012
Posty: 43
Skąd: Koszalin
Wysłany: 6 Luty 2013, 15:51   
   Moje auto: Honda Stream, Opel Corsa B


Filmików i fotek nie potrzeba, wystarczą 2 kabelki, lutownica, torx do rozkręcenia deski i schematy :) Przydadzą się też piny z wtyczki od opla, ja kabelki z pinami wydobyłem z wiązki od omegi więc jest jak w fabryce. Jak będę miał więcej czasu to opiszę dokładnie co i jak.
 
 
     
 jjurgiel


Informacje
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Posty: 86
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 19 Październik 2013, 19:43   

kolego Pawle czy masz może trochę czasu na opisanie tych swoich modyfikacji? Oczywiście zdjęcia odpuszczę ale jakiś skromny opis to poproszę przynajmniej te kabelki do sterowania radia z kierownicy. Dzięki
 
 
     
 kajus221


Informacje
dolnoslaskie

Imię: Wojtek
Dołączył: 18 Sty 2014
Posty: 3
Skąd: Wrocław
Wysłany: 18 Styczeń 2014, 11:09   
   Moje auto: corsa d


Koledzy, serdecznie proszę o pomoc. Potrzebuję schematu instalacji i porad jak zainstalować kierownicę multifunkcyjną do corsy D, czy można ją aktywować opcomem?
 
 
     
 pardos


Informacje
lodzkie

LPG: Nie
Imię: Mateusz
Wiek: 30
Dołączył: 08 Mar 2014
Posty: 3
Skąd: Łódź
Wysłany: 17 Czerwiec 2014, 16:35   
   Moje auto: Corsa D 1.3 CDTI


kajus221 napisał/a:
Koledzy, serdecznie proszę o pomoc. Potrzebuję schematu instalacji i porad jak zainstalować kierownicę multifunkcyjną do corsy D, czy można ją aktywować opcomem?

witam Panowie!
Chciałbym sie podpiąć pod pytanie kolegi.
Posiadam Radyjko CD30, zmieniłem zwykłą kierę na tą z multifunkcją. Chciałem aktywować op comem ale nie mogę znaleźć takiej możliwości.
Czy ktoś może pomóc?
 
 
     
 ysebulba


Informacje
slaskie

LPG: Nie
Imię: Andrzej
Dołączył: 26 Lip 2015
Posty: 1
Skąd: Tarnowskie góry
Wysłany: 30 Lipiec 2015, 21:11   
   Moje auto: Corsa D 1,3 cdti


Samo przełożenie jest proste. Opisał je Paweu. Jednak na forum nikt nie napisał gdzie pdłączyć dwa brakujące przewody. Pierwszy to podświetlenie przycisków. Wyprowadzasz go z pinu nr 7 wtyczki która wchodzi z tylu modułu CIM ( to ten z przełącznikami wycieraczek ikierunków ) i z tego co wywnioskowałem ze schematu wchodzi do PINu drugiego 60ciopinowej wtyczki która znajduje sie z tylu modułu comfortu ( tam jest tylko jedna wtyczka i jest trudno dostępna ). Ja podłączyłem do podświetlania
Pokręteł ogrzewania. Drugi ważniejszy pin to pin miedzy tymi samymi kostkami tylko łączy 6 pin pod kierownicą z 50 pinem kostki modułu komfortu. potem jeszcze kodowanie ( wystarczy opcomem ) i wszystko działa.
 
     
 Wojtenio


Informacje
Imię: Wojtek
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 31 Gru 2013
Posty: 68
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 17 Sierpień 2015, 07:58   
   Moje auto: Corsa D A12XER


Poprawie trochę kolegę z postu wyżej , co do kostek w BCM to są z tyłu dwie, ta wyżej to XI5 i ta nas nie interesuje a ta niżej to XI3 i w tą będziemy ciągnąć nasze dwa kabelki .
Pierwszy kabel kostka XC46 ta przy kierownicy pin 6 do XI3 ( ta dolna ) pin 50 i drugi kabel kostka XC46 pin 7 do XI3 pin 14 ( oświetlenie ) .
Pozostałe dwa przewody od sterowania kierownicy już są podłączone .

Jak zdemontować BCM ( bo bez tego będzie ciężko podłączyć nasze kabelki ) , mamy tutaj :
http://klubcorsa.pl/forum...p?p=64430#64430

Resztę załatwia kodowanie ( czyli aktywacja ) .
https://www.youtube.com/watch?v=RPtLyeDrj-0


A jak zdemontować kierownicę do wymiany to jest tu :
https://www.youtube.com/watch?v=_FUg3e9v7VA

I nie trzeba robić żadnych dziur , jak to jest na tym filmiku :
https://www.youtube.com/watch?v=JCcwXtreLPQ
( link też podwieszony w naszych manualach ) i nie trzeba demontować osłon licznika , ani samego licznika i osłon kierownicy jak zalecano na filmie z pierwszego linku .

Klucz do jej odkręcenia to Torx 50 , a moment dokręcenia śruby kierownicy to 30 Nm i zalecane jest użyć masy uszczelniającej gwint śruby .
Przy montażu kierownicy zwrócić też uwagę na znaki jakie znajdują się na kierownicy i przekładni , muszą się pokrywać .


Jak ktoś już zakłada sobie sterowanie na kierownicy to warto się pokusić o kierownicę z ogrzewaniem i sterowaniem czyli dwa w jednym ( wtedy trzeba szukać kierownicy z 6 kablami w dużej czarnej wtyczce ) bez ogrzewania mają tylko cztery kabelki , oczywiście będą tylko skórzane i nie ma ich za dużo ale warto .

Nasze Corsy D są już wyposażone w odpowiednie wtyki w taśmie kierownicy i trzeba tylko pociągnąć dwa kable do zasilenia ogrzewania i wszystko będzie działać :
Pierwszy to + ( plus) , i tu wykorzystujemy swój BCM ( zabezpieczenie 3A bezpiecznik pozycja nr 13 w BCM ) kostka przy kierownicy XC46 pin 8 do BCM z tyłu kostka górna XI5 pin 7 , a drugi kabel to minus kostka XC46 pin 4 , i tu jest dowolna możliwość po dowolnym dołożonym włączniku i przekaźniku z masy , no i jakaś kontrolka by było widać czy włączone czy nie , np dioda LED .
Plus do zasilenia przekaźnika można podłączyć do tego samego pinu co plus ogrzewania kierownicy bo jest on po zapłonie , natomiast minus sterujący przekaźnikiem po włączniku do masy , no i główne dwa zwierne styki przekaźnika to jeden masa nadwozia a drugi do kierownicy na pin 4 kostka XC46 , kontrolkę podpiąć na wyjścia + i - do kierownicy .

Nie trzeba wykorzystywać oryginalnego panelu do włączania ogrzewania kierownicy a co najlepsze nic nie trzeba kodować i przy takim podłączeniu moduł BCM nie zgłasza błędów .

Działające ogrzewanie kierownicy w zimie bezcenne :powodzenia: .
 
 
     
 arti-mz


Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Artur
Wiek: 38
Dołączył: 23 Gru 2015
Posty: 1
Skąd: Kościan
Wysłany: 6 Styczeń 2016, 22:49   
   Moje auto: Corsa D 1.2 5D


Witam, jutro zabieram się za montaż podgrzewanej kierownicy i sterowania radiem - multifunkcja. Zastanawiam się czy jest ktoś na forum z okolic Kościana, kto pomógłby mi w zaprogramowaniu tych funkcji?
 
     
 Roni


Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Imię: Hubert
Wiek: 39
Dołączył: 25 Sty 2016
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 1 Luty 2016, 22:53   
   Moje auto: Corsa D 1.3 cdti


I jsk udało sie ? :)
Masz moze jakies fotki z montazu ;)
 
     
 Robik


Informacje
mazowieckie

LPG: Nie
Imię: Robert
Dołączył: 01 Maj 2018
Posty: 3
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: 2 Maj 2018, 01:04   
   Moje auto: Corsa 1.4


Witam, jakie kolory przewodów znajdujące się w kostce wpinanej do radia, które odpowiadają za sterowanie radiem w Carsie przed liftem
 
     
 yacoos


Informacje
slaskie

LPG: Nie
Imię: Jacek
Dołączył: 21 Wrz 2018
Posty: 1
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 3 Październik 2018, 21:34   
   Moje auto: Corsa D 1.2


Witam wszystkich
Niedawno 'nadobyłem' okazyjnie corsę d. Ma dołożoną kierownicę multifunkcyjną, ale nie działa w niej oświetlenie klawiszy.
Sprawdziłem kostkę xc46 ( zgodnie z informacjami z forum) i pin 7 jest wolny.
Pytanie: gdzie można by najprościej podpiąć pin oświetlenia, żeby nie wyciągać i nie grzebać we wtyczce XI3?
Może jakiś inny kabel oświetlenia po włączeniu świateł? Tylko jakie napięcie tam przychodzi? +12 po włączeniu świateł?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu Strona 2 z 2 
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Corsa D - strona techniczna - Pytania i odpowiedzi » Problematyka - Corsa D » Układ kierowniczy » Sterowanie radia z kierownicy
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.