Przypominacz o zapięciu pasów
Autor Wiadomość
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 20 Marzec 2008, 18:08   Przypominacz o zapięciu pasów
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


jeśli ktoś ma problem z wykonaniem tego układu to piszcie. pomogę
Schemat przypominacza działa na zasadzie zwiększonego napięcia podczas pracy silnika samochodowego do ok. 14.5V. Normalnie akumulator posiada napięcie 12.5V. Uruchomienie pojazdu powoduje ok. 5 sekundowe zadziałanie generatora piezo. Przerywanie dźwięku oraz dodatkową sygnalizację świetlną zapewnia migająca LED D4. Szeregowe połączenie D2, D3, D4 i Q gwarantuje nam, że wyzwolenie układu nastąpi przy takim, a nie innym wzroście napięcia. Elementy D1, R1, R2, R3, C i T tworzą układ opóźnionego wyłączania generatora. Tranzystor T zwiera po pewnym czasie generator - od tego momentu podczas jazdy migają już tylko diody D3 i D4. Aby nie przeszkadzało to w jeździe możemy D3 ukryć. Za pomocą R2 możemy dobrać czas opóźnienia wyłączenia generatora piezo po uruchomieniu silnika pojazdu. Zgaszony silnik to zaprzestanie ładowania akumulatora i spadek napięcia w instalacji. Przy takim napięciu układ jest w stanie spoczynku i pobiera prąd 0,16mA. Minimalne napięcie do uruchomienia generatora to 13,7V.

Układ możemy zlutować w "pająka" umieszczając w obudowie gniazdka zapalniczki samochodowej. W otworze do wyprowadzenia kabli możemy umieścić D4 migającą, a całość łącznie z generatorem i D3 powinno się wsadzić do środka obudowy.
Ostatnio zmieniony przez dudu 26 Marzec 2008, 15:48, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
 Dżola
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 20 Marzec 2008, 20:11   

He he he he a co to w ogóle jest ?? ja na pewno sobie z tym poradzę bez dwóch zdań ;-) Pozdroofki
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 21 Marzec 2008, 03:40   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


tak to o to chodzi. wiesz nie wszystkim wszystko się podoba. ale może niektórzy klubowicze przejmują się bezpieczeństwem podczas jazdy. I to jest specjalnie dla nich. nie koniecznie dla ciebie. a z resztą jeśli nie masz pojęcia o elektronice to nawet nie zabieraj się do tego
 
 
     
 Dżola
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 21 Marzec 2008, 09:33   

Ach dudu...właśnie sobie żartuję, że dla mnie to jakieś chińskie znaczki i podziwiam Was - Panów w sensie, ze potraficie coś z tego rozczytać :mrgreen: ! Co do zapinania pasów - to zawsze je zapinam i każdy kto ze mną jedzie jest do tego również zobligowany :!: Całkiem mądra rzecz z tym, że pewnie działa po dłuższym czasie drażniąco
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 21 Marzec 2008, 10:16   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


ale jest na to sposób. można zamienić generator piezo na np głośnik i wrzucić jakić programator by leciała muzyczka lub głos ludzki.
 
 
     
 Dżola
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 21 Marzec 2008, 13:05   

Oooo fajnie :!: mogłoby być jak dla mnie "Szefowo - pasy", albo "Mistrzyni - pasy" he he he :mrgreen:
 
     
 MateO89
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 21 Marzec 2008, 14:14   

hmmmm ciekawy patent :-)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Techniczny » Elektronika » Przypominacz o zapięciu pasów
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.