Przesunięty przez: Kaszubski
15 Lipiec 2016, 16:07
problem ze skrzynią basową
Autor Wiadomość
 plucik4



Informacje
LPG: Nie
Wiek: 36
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 133
Skąd: Łazy
Ostrzeżenia: ( 1/3 )
Wysłany: 11 Grudzień 2009, 15:25   problem ze skrzynią basową

witam. Wczoraj zakupiłem sobie wreszcie radio clariona. Podłączyłem i wszystko jest ok poza jednym: gdy jest podłączona skrzynia basowa i chcę pogłośnić muzykę, dźwięk tak jakby się wyłącza i załącza na nowo, gra cicho a potem coraz głośniej i znów przestaje grać. Jak zmniejszę volume, gra normalnie. Mam podłączony wzmacniacz pod przednie głośniki infinity kappa 165mm (+ cykacze i zwrotnice) no i skrzynię w bagażniku. Jak odpiąłem skrzynie od wzmacniacza wszystko działa idealnie. Co może być nie tak?
 
 
     
 spidan
Zasłużeni
Beatka + 29.10.2010



Informacje
dolnoslaskie

LPG: Tak
Klub: Astra Club
Pomógł: 29 razy
Wiek: 46
Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 993
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: 11 Grudzień 2009, 16:17   
   Moje auto: ASTRA G


wygląda że coś źle podłączyłeś. Napisz : ile radio ma wyjść na wzmacniacz? 2 czy 4 chinche? ile z nich wykorzystujesz? Najlepiej narysuj schemat jak masz to wszytko podłączone. Jeśli dobrze zrozumiałem to powinieneś mieć wzmacniacz 4 kanałowy i jedna para chinchy do suba i jedna para do głośników.
 
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 11 Grudzień 2009, 17:54   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


plucik4 napisał/a:
Mam podłączony wzmacniacz pod przednie głośniki infinity kappa 165mm (+ cykacze i zwrotnice)

wydaje mi sie że tu jest błąd. Wejście sygnału wzmacniacza to wejście niskopoziomowe, a ty podłączyłeś wysokopoziomowe (czyli bezpośrednio z głośników).
Powinieneś podać sygnał na wzmacniacz z wyjść RCA pre-out (czyli wyjście niskopoziomowe). Są one z tyłu radia (Clariony mają je zazwyczaj na 4 cm kablach, na końcu 2, lub 4 gniazda chinch). Jeśli nie masz RCA to musisz ograniczyć sygnał, np dzielnikiem napięcia.

Teraz zależy jak podłączyłeś ten wzmacniacz. Też mi sie wydaje, że źle.

I co dokładnie ci się wyłącza? Sam wzmacniacz czy radio? Jeśli sam wzmacniacz to zmiana kabli zasilania na grubsze powinno pomóc(zależy też jakie masz).
Jeśli to radio się wyłącza, to na 100% masz złe podłączenie.
 
 
     
 plucik4



Informacje
LPG: Nie
Wiek: 36
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 133
Skąd: Łazy
Ostrzeżenia: ( 1/3 )
Wysłany: 12 Grudzień 2009, 00:14   

mam 4 kable rca z radia, podlaczone są pod wzmacniacz. A od wzmacniacza kable idą dalej do skrzynki i osobno na przednie głośniki. Radio się nie wyłącza, jedynie ścisza. Mam wrażenie że to ze wzmacniaczem jest coś nie tak, że to ona się wyłącza, bo słychać ten charakterystyczny dźwięk.
 
 
     
 PatricoWroc
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 12 Grudzień 2009, 00:22   

A ja stawiam na za słabe radio do tychże głośników. Podaj jaka moc jest napisana na radiu, a jaka na głośnikach.
 
     
 spidan
Zasłużeni
Beatka + 29.10.2010



Informacje
dolnoslaskie

LPG: Tak
Klub: Astra Club
Pomógł: 29 razy
Wiek: 46
Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 993
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: 12 Grudzień 2009, 11:44   
   Moje auto: ASTRA G


PatricoWroc napisał/a:
A ja stawiam na za słabe radio do tychże głośników. Podaj jaka moc jest napisana na radiu, a jaka na głośnikach.


Kolego czytaj ze zrozumieniem. Jesteś w błędzie - moc tu nie ma nic do rzeczy. Przecież z radia podaje sygnał przez RCA na poziomie 2 do 4 V. A dopiero wzmacniacz daje sygnał na głośniki :krzyk:

plucik4 - co masz na myśli "charakterystyczny dźwięk"?

Jaki masz wzmacniacz? Jak podłączyłeś suba i głośniki?
Sprawdź wszystkie kable i połączenia czy nie ma gdzieś zwarcia.
Odepnij głośniki i zobacz czy Sub gra wtedy normalnie.
Jeśli nie będzie dobrze to będzie znaczyło, że problem jest w subie.
 
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 12 Grudzień 2009, 12:24   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


PatricoWroc napisał/a:
A ja stawiam na za słabe radio do tychże głośników.

to może dokładniej spytać: czy masz jakieś głośniki podłączone pod radio? Czy tylko sam wzmacniacz?
Bo jak nic nie jest podłączone, to wzmacniacz sam wzmacnia sygnał na głośniki, więc radio się nie męczy. Jeśli masz coś połączone, to najważniejsze to połączenie. Moc jest drugorzędna. Najważniejsze to dobre połączenie (by rezystancja wynosiła 8 ohm)

Drugie pytanie: jakie masz kable zasilania do wzmacniacza? Chodzi o grubość(średnice). Jeśli masz je dość grube, to zrób test: odpal silnik, daj duże obroty i od razu podgłoś na radiu. Jak sie nie wyłączy, to już wiesz, że wzmacniacz dostaje za mało prądu.

Kolejne pytanie: czy tak dokładnie masz podłączone:(kliknij na załącznik)
 
 
     
 plucik4



Informacje
LPG: Nie
Wiek: 36
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 133
Skąd: Łazy
Ostrzeżenia: ( 1/3 )
Wysłany: 12 Grudzień 2009, 15:16   

wszystko jest podłączone dokładnie tak jak na schemacie dudu. Jedynie jeśli chodzi o sub to dwa kanały zmostkowałem i podłączyłem do skrzyni. Wzmacniacz infinity 54a 4 kanałowy. Kable wyglądają dobrze, są grube nie znam średnicy, zostały po poprzednim właścicielu. radio Clarion CZ209ER. Pod radio nie mam podpięte nic, wszystko jest przez Rca. Zrobię tak jak mówicie i zobaczę co będzie. A charakterystyczny dźwięk to to jak załącza się wzmacniacz, w głośnikach słychać takie jakby uderzenie i syk przez chwile. Bo on się wyłącza a potem włącza od nowa..
 
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 12 Grudzień 2009, 17:28   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


Na 100% to nie wina radia.
plucik4 napisał/a:
edynie jeśli chodzi o sub to dwa kanały zmostkowałem i podłączyłem do skrzyni.

W jaki sposób zmostkowałeś? Może tu tkwi błąd.
 
 
     
 plucik4



Informacje
LPG: Nie
Wiek: 36
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 133
Skąd: Łazy
Ostrzeżenia: ( 1/3 )
Wysłany: 12 Grudzień 2009, 18:54   

no fakt może tu gafę strzeliłem bo w sumie nie sprawdzałem jak powinno się to robić. dwa kable z jednego kanału połączyłem ze sobą i to samo zrobiłem z drugim. z 4 zrobiłem 2 i podłączyłem do skrzyni. Teraz mnie zastanawia czy nie trzeba było czasem połączyć plus z jednego kanału i drugiego w jeden i to samo z minusami zrobić...

[ Dodano: 13 Grudzień 2009, 19:47 ]
faktycznie, źle zmostkowałem. Teraz połączyłem dobrze i byłych objawów nie ma. Nie wiem tylko jak ustawić tą skrzynie żeby fajnie grała. Tzn jak ustawić kanały na wzmacniaczu. Na wzmacniaczu, w sekcji tył są dwa pokrętła oznaczone: crossover (zakres 32 hz do 320 hz, po środku zaznaczone 60 hz. Input gain mode z pokrętłem od 9V do 25V. I przełączniki : przy input jeden z dwoma opcjami : BR i ST a drugi przełącznik output z opcjami LP HP FLAT. Próbowałem coś ustawiać kręcic troche, ale tylko trzaski było słychać. Zanim zacząłem ustawiać skrzynka grała, tylko że słabo dawała bas, bardziej jakby usiłowała grać wszystko. Pomóżcie
 
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 14 Grudzień 2009, 21:47   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


Co do mostkowania to zawsze bierze się plus jednego kanału i minus drugiego kanału (zazwyczaj są one zaznaczone na wzmacniaczu, u ciebie napisem BRIDGE, wtedy musisz dany kanał przełączyć na BR na tych przełącznikach, ale na przełącznikach ustawiasz na BR tylko ten kanał, który mostkujesz)

A co do podłączenia skrzyni to zrób tak:
Lewy przedni głośnik pod lewy przód, prawy pod prawy (popatrz które kable RCA są odpowiedzialne za przód, oraz które wyjścia wzmaka to przód).
Później tył z RCA.... wyjście wzmaka zmostkuj (jak opisywałem) i wsio.
plucik4 napisał/a:
;]crossover (zakres 32 hz do 320 hz,

Wydaje mi sie, że to odcięcie tuby. Czyli filtr inaczej mówiąc. Im niżej odetniesz (im ustawisz mniejszą wartość), tym skrzynia nie będzie grała wyższych dźwięków. (przykład - ciężki bass to ok 40-50Hz, perkusja to ok 200Hz, jak odetniesz ją przy 70Hz, to nie usłyszysz perkusji. Robi się tak przy subwooferach, by sub grał tylko sam bass, bo ja kgra "wyższe" basy, to jest efekt dudnienia i przesterowania)
plucik4 napisał/a:
Input gain mode z pokrętłem od 9V do 25V

To chyba będzie regulacja czułości wejściowej wzmacniacza (czyli głośność).
Aha i od 250mV (0,25V), a nie 25 (tam jest kropka przed 25 -> .25)

Reszte możesz poczytać w instrukcji
(powiem tylko, że BR-to bridge (chyba mostek), ST-stereo)
[URL=http://manuals.harman.com/INF/CAR/Owner's%20Manual/KAPPA%2054A%20om.pdf]instrukcja[/URL]
 
 
     
 plucik4



Informacje
LPG: Nie
Wiek: 36
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 133
Skąd: Łazy
Ostrzeżenia: ( 1/3 )
Wysłany: 19 Grudzień 2009, 15:01   

dudu wielkie dzięki ta instrukcja mi się bardzo przydała :) Dziś rozebrałem skrzynkę i zobaczyłem co tam za głośnik w niej jest. Jakiś "american sound" (pierwsze słyszę o takiej marce). Na głośniku pisze tylko 8 ohm i ze moc max to 260, ani słowa o rms :/ . I od razu nasuwa mi się pytanko: co lepszego mógłbym tam wstawić? Mam skrzynkę o wymiarach : szerokość 60 cm, wysokość 40, długość postawy dolnej 37 a górnej 26. Głośnik średnica 30 cm. Po głowie chodzi mi takie cudeńko: http://www.allegro.pl/ite...mocniejszy.html . Da rade to podpiąć pod mój wzmacniacz tak żeby ładnie grało? Mój wzmak już ma swoje lata no i daje tylko 50 watt na kanał jak jest podłączony na 4.
 
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 19 Grudzień 2009, 16:13   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


plucik4 napisał/a:
Na głośniku pisze tylko 8 ohm i ze moc max to 260, ani słowa o rms

-suby samochodowe zazwyczaj są 4 ohmowe
-jak 260W max, to będzie ze 100-150Wat RMS.

Jak rozbierałeś ten głośnik, to czy w środku był filtr?
Coś takiego:


I czy kolumna była wygłuszona? (węłną owczą, matą bituniczną, lub chociaż gąbką?

Jeśli nie, to znaczy, że to niezły szajs.

Jak chcesz włożyć inny głośnik, to najpierw musisz obliczyć objętość obudowy(czyli matma ze szkoły sie kłania). Przy obliczaniu objętości pamiętaj, że masz obliczyć objętość wewnątrz (czyli musisz odjąć grubość ścianek).

Jak już będziesz znał objętość, to szukasz takiego głośnika, który będzie zalecany pod taką objętość, lub mniejszą.

Jak znaleźć głośnik, który będzie pod docelową objętość? Tu musisz szukać, lub pisać na forach audio. Jak obliczyć objętość pod dany głośnik? Może to ci pomoże:
http://www.diyaudio.pl/portal.php?show=29

Musisz jeszcze pamiętać o tym, że każdy głośnik musi mieć zestrojony Bass reflex, czyli musisz obliczyć jakiej szerokości musi być BR, jakiej długości i pod jakim kątem ucięty. Chyba, że dany głośnik nie może być w obudowie BR, to wtedy musisz otwór zaślepić. Ale tak porządnie.

Jak jesteś bardziej ambitny, to polecam ten program:
http://www.diyaudio.pl/portal.php?show=25

Żeby obliczyć wymiary skrzyni, trzeba zna parametry: Vas, Fz, Qts. Poszukałem w necie, nawet na stronie producenta i nikt tych parametrów nie podaje pod głośnik z aukcji, który podałeś. Więc musisz sam pomierzyć parametry. Zapewniam, że nie jest to proste.
 
 
     
 plucik4



Informacje
LPG: Nie
Wiek: 36
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 133
Skąd: Łazy
Ostrzeżenia: ( 1/3 )
Wysłany: 20 Grudzień 2009, 02:12   

brak filtra, brak wygłuszenia, czyli tak jak mi się wydawało. SZAJS! Lepiej będzie chyba kupić całą nową skrzynkę
 
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 21 Grudzień 2009, 00:32   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


W gruncie rzeczy zrobienie dobrego sprzętu nie jest łatwe. Materiał na skrzynie może wynieść góra 50 zł ( do tego głośnik - najtańszy stx w miare dobry na suba to koszt bagatela 26 złotych). Ale do tego pare dni roboty na dobrym sprzęcie pomiarowym(JIG, preamp, dobra karta muzyczna, program Speaker Workshop + tydzień na opanowanie obsługi, drugi tydzień na nauczenie się wyznaczania parametrów głośnika i naukę odczytywania otrzymanych wykresów).

Wszystko po to, by z otrzymanych parametrów obliczyć optymalną zabudowę, rozmiar i kąt bass reflexu (jeśli robimy zabudowę BR), wyznaczyć parametry filtra. Dobry filtr może kosztować do 200zł ( do tego wymagana znajomość nawijania cewek powietrznych, która nie jest tak łatwa do opanowania).

To wszytko po to, by otrzymać zadowalający dźwięk naszego suba...
Uwierz mi, to nie jest takie proste.... Wiem z własnego doświadczenia.
Osoby, które pojęły umiejętności "audiofilskie" zarabiają grubą kasę....
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Techniczny » Car Audio » Ogólne » problem ze skrzynią basową
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.