CB: jak wybrać odpowiedni sprzęt
Autor Wiadomość
 Nadhira



Informacje
dolnoslaskie

LPG: Nie
Imię: Gosia
Pomogła: 3 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 25 Maj 2009
Posty: 163
Skąd: Wrocław
Wysłany: 11 Luty 2010, 08:25   CB: jak wybrać odpowiedni sprzęt
   Moje auto: Opel Corsa 1.7 DTI


Na rynku znajduje się całe mnóstwo urządzeń CB w najróżniejszych cenach. Jak nie popełnić błędu? Podpowiadamy, czym kierować się przy doborze urządzenia i anteny

Urządzenia CB dostępne są w wielu miejscach - między innymi na stacjach benzynowych, bazarach, w hipermarketach a także w internecie. Miejsce zakupu tak naprawdę nie ma znaczenia. Gwarancję i tak na sprzęt daje producent. My polecamy jednak wybrać punkt, który specjalizuje się w sprzedaży takich urządzeń. Tylko tam osoba nieznająca się na CB może liczyć na fachową pomoc i poradę.

Wydaje się wam, że wystarczy wybrać najtańsze radio i jakąś antenę? Nic bardziej mylnego. Co prawda w ten sposób dołączymy do grona "mobilków", jednak dłuższe użytkowanie urządzenia może sprawić więcej kłopotów niż korzyści. Ciągłe szumy, słaby zasięg może jednie popsuć przyjemność korzystania z radia.

Te najtańsze to wydatek około 200 zł. Najdroższe urządzenia to koszt nawet 1000 zł. Przed wyborem warto najpierw sprawdzić opinie użytkowników. W internecie nietrudno znaleźć informację na ten temat. Wydawałoby się, że kupno najdroższego z nich da nam gwarancje 100-procentowego sukcesu. Nic bardziej mylnego. Najbardziej zaawansowane model mają rozbudowane menu, gdzie często najprzydatniejsze dla kierowcy funkcje mogą być trudno dostępne. Podczas jazdy korzysta się praktycznie z kilku parametrów, dlatego oprócz ceny ważna jest łatwość obsługi.

Kolejny krok to odpowiedni dobór anteny. Można przyjąć, że im dłuższa antena, tym lepszy zasięg nadawania i odbioru. Pamiętajmy jednak, że zamontowana na dachu czy klapie bagażnika powoduje opór powietrza. Przy dużych prędkościach (powyżej 150 km/h) potrafi czasami zsunąć się lub odczepić. Długi bat jest też niepraktyczny przy przechowywaniu lub wsadzaniu do kufra, a na dodatek będzie przeszkadzać przy wjeździe na parkingi podziemne. Duży zasięg paradoksalnie może utrudnić korzystanie z radia. No bo po co kierowcy informacje, jaki jest stan dróg w obrębie 100 kilometrów? Potrzebne są informacje w granicy 20 km. Na drogach jest tylu zmotoryzowanych korzystających z radia, że w zupełności wystarcza krótka antena. Producenci oferują 40-centymetrowe modele, które zapewniają zasięg około 5 km. Przy dłuższych antenach ten zasięg z powodzeniem możemy podwoić.

Kolejne pytanie, które padnie z ust sprzedawcy, to sposób montażu. Najczęściej stosuje się dwa z nich. Jeżeli korzystamy z jednego auta, to możemy pokusić się o montaż na stałe. Takie rozwiązanie ma dwie zalety: lepszy zasięg przy tej samej długości anteny oraz trwałe umocowanie, co daje nam gwarancję, że ta nie odpadnie przy większych prędkościach. Anteny z podstawą magnetyczną będą lepszym rozwiązaniem w przypadku, kiedy korzystamy z wielu aut.

Jeżeli skompletujemy radio i antenę pozostaje montaż. Większość sprzedawców zaproponuje wam strojenie. Tutaj znowu przewagę mają osoby, które korzystają z jednego auta, ponieważ urządzenie stroi się do danego auta. Rezygnacja z tej opcji oznacza nieco gorsze parametry pracy, co przekłada się na krótszy zasięg i większe zakłócenia. Korzystając z wielu aut, można zaopatrzyć się w reflektometr (ok. 30 zł) - łatwe w obsłudze urządzeni do strojenia.

Jeżeli chodzi o podłączenie urządzenia, to można zrobić to na dwa sposoby: za pomocą gniazdka zapalniczki lub bezpośrednio do instalacji auta. Ten drugi sposób gwarantuje lepszą pracę, ale bardziej funkcjonalne jest gniazdko. Z tak przygotowanym sprzętem bez obaw można wyruszyć w drogę.


Źródło: moto.pl
 
 
     
 spidan
Zasłużeni
Beatka + 29.10.2010



Informacje
dolnoslaskie

LPG: Tak
Klub: Astra Club
Pomógł: 29 razy
Wiek: 46
Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 993
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: 11 Luty 2010, 09:04   
   Moje auto: ASTRA G


Tylko jedna uwaga - Kultura i jeszcze raz kultura !!! Bo to co można usłyszeć to przechodzi pojęcie.
 
 
     
 Nadhira



Informacje
dolnoslaskie

LPG: Nie
Imię: Gosia
Pomogła: 3 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 25 Maj 2009
Posty: 163
Skąd: Wrocław
Wysłany: 11 Luty 2010, 09:12   
   Moje auto: Opel Corsa 1.7 DTI


spidan napisał/a:
Tylko jedna uwaga - Kultura i jeszcze raz kultura !!! Bo to co można usłyszeć to przechodzi pojęcie.


Ale czasami można się nieźle uśmiać :)
 
 
     
 west
Zasłużeni
widoczni.org



Informacje
wielkopolskie

LPG: Nie
Imię: Bartek
Pomógł: 43 razy
Wiek: 41
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 1485
Skąd: Księstwo Poznańskie
Wysłany: 11 Luty 2010, 09:40   
   Moje auto: Porshe 911


Ostatnio jak wracałem z ZG, jechałem za kolumną TIR, dostawczaki + inne! Non stop gadali o tym kto jaką ma komórkę! W końcu się odezwałem że to kanał 19 i jak chcą sobie forum urządzać to niech przejdą na inny kanał! Poleciały H, Ch, K i inne że jestem siaki i owaki i nastała cisza! kultura ponad wszystko!
 
     
 Finos
[Usunięty]

Informacje
Wysłany: 11 Luty 2010, 11:41   

Ostatnio słyszałem fajną rozmowę na zjedzie na Wrocławia z A4.

- Kolego, gdzie ty się pchasz z ta rozwaloną naczepą na autostradę? Przecież jak ci to odpadnie to spowodujesz wypadek!
- Wyp..... ty s....., ch.... Cie to obchodzi, ku.....!
- Koledzy podajecie numery tego gościa z tą rozwalona naczepą i lokalizacje, miśki nas na pewno słuchają to zaraz go ściągną
- Właśnie mija zjazd na Wrocław w stronę Katowic,
Tu dodam że w tym momencie zauważyłem Tira z naczepą zawinięta jak by przywalił w jakiś niski most. I za chwile słyszę
-Ok, dzięki chłopaki już go widzimy i jedziemy za nim.

Także miski tez nasz słyszą jak by ktoś nie wiedział. Do mnie tez się kiedyś odezwali i pogrozili :uuu:

Co do kultury:
- Koledzy spokojnie trochę ja tu z dziećmi jadę
- O kur.... ale masz zajeb... duże te dzieci.
Nie skomentuje... Jednak jak by nie narzekać na kulturę CB jest bardzo przydatne i pomocne.

Co do magnesówek, kiedyś dawno, dawno przy moim pierwszym CB, na A4 oderwała mi się magnesówka z dachu, po czym zawisła na kablu, zdarzyłem usłyszeć: kolego antenka Ci poleciała - bo tym teście na jakość tej anteny bardzo szybko się jej pozbyłem.
 
     
 dudu
elektronika/audio pokrewne


Informacje
Imię: Łukasz
Pomógł: 29 razy
Wiek: 35
Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 943
Skąd: Pleszew
Wysłany: 11 Luty 2010, 14:06   
   Moje auto: Citroen C3 1.4 HDI


Nadhira napisał/a:
Producenci oferują 40-centymetrowe modele, które zapewniają zasięg około 5 km.

Ja bym w to za bardzo nie wierzył.
Nadhira napisał/a:
Korzystając z wielu aut, można zaopatrzyć się w reflektometr (ok. 30 zł) - łatwe w obsłudze urządzeni do strojenia.

potocznie zwany SWR meter. Mierzy współczynnik fali stojącej (SWR). Nalezy również pamiętać, że niektóre modele mają wbudowany SWR meter (Alan 28 , Alan 87).
Nadhira napisał/a:
Jeżeli chodzi o podłączenie urządzenia, to można zrobić to na dwa sposoby: za pomocą gniazdka zapalniczki lub bezpośrednio do instalacji auta.

Przy pierwszym uruchomieniu radia należy pamiętać jedną, żelazną zasadę:
NIE WłACZAć RADIA PRZED PODłACZENIEM ANTENY ORAZ GRUSZKI!!!!
podłączenie radia bez obciązenia (radia, gruszki) może spowodować spalenie końcówki mocy.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu  
Forum Opel Corsa - Fan Klub
» Offtopic - na każdy temat! » Wolna amerykanka » Informacje ze świata » CB: jak wybrać odpowiedni sprzęt
Zasady Postowania Opcje
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

 
Jumpbox
Skocz do:  



   Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group    Projekt wykonany przez Kaszubski, dla klubcorsa.pl- wszelkie prawa zastrzeżone.
   Kopiowanie postanowień graficznych i elementów ze strony bez zgody administracji- zabronione.