To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Opel Corsa - Fan Klub
Opel Corsa - forum, dyskusje, porady, poradniki, modele Opla Corsy, wszystko co związane z Oplem Corsą

Silnik i osprzęt - Corsa d adaptacja przepustnicy bez opcoma

kubi79 - 5 Wrzesień 2014, 14:31
Temat postu: Corsa d adaptacja przepustnicy bez opcoma
Witam.
Mam pytanie. Czy ktoś wie jak wykonać adaptację przepustnicy w CD bez opcoma albo techa?
Szukałem trochę w necie ale nie mogę na nic ciekawego trafić. W inny samochodach można to zrobić bez interfejsu pytanie czy tutaj się da?
Pozdrawiam
Adam

Milion - 6 Wrzesień 2014, 10:29

szczerze wątpię by w oplach po 96' dałoby się to zrobić bez interfejsu.
kubi79 - 6 Wrzesień 2014, 17:21

witam,
gdzieś kiedyś chyba czytałem, że samo się to adaptuje jakoś ale nie mogę nic znaleźć teraz.

Milion - 7 Wrzesień 2014, 09:38

być może czytałeś, że jak auto nowe, to się adaptuje, tzn dostosowuje swoje nastawy do tego, jak z czasem przepustnica się zasyfia. Jak po paru latach nagle mu wyczyścisz przepustnice, to od razu nie załapie że czyściłeś, tylko 'pomyśli', że kurde coś tu nie tak... Dopiero jak w ECU mu wykasujesz nastawy, to będzie się uczył na nowo, że jak ma sygnał z potencjometru przepustnicy 0.5V to znaczy że przepustnica uchylona na 3% i wtedy powinny być obroty biegu jałowego 900RPM itd.
Jeżeli po latach nauczył się, że zwykle na jałowym biegu sygnał był 1.5V (bo dużo nagaru na przepustnicy i mimo dużego odchylenia mało powietrza przepuszczała), a tu nagle 'zobaczy' 0.5, to ECU iznterpretuje to jako 'nie dawaj paliwa' -> obroty spadną zbyt nisko -> ECU pomyśli "o kurde, muszę podkręcic krokowca by dać powietrza i dać paliwa, bo zdechnę" -> i tak w kółko...
Także, jeśli auto ma adaptację (a uogólniając ople mają), to po zmianie/czyszczeniu przepustnicy zawsze trzeba zresetować ECU. W innych autach wystarczyło odłączenie aku na noc, w X10XE tylko podłączenie pod kompa działa, w nowszych silnikach podejrzewam, że tak samo.

Procedura:
Reset ECU, potem odpalasz auto i nie dotykasz gazu przez 5-10minut. Potem 20-30km jazdy w stylu rozpędzam auto do 90 i następnie hamuję silnikiem do 30 redukując po kolei biegi jak obroty spadną do ok 1500.
Po kilkuset km możesz dopiero uznać że ECU nauczył się na nowo ustawień przepustnicy.

kubi79 - 8 Wrzesień 2014, 21:47

Rozumiem.
Ja akurat posiadam A14XER.
Z tego co znalazłem właściwie opis twojego sposobu :)
http://www.thecorsa.co.uk...-reset-ecu.html
Spróbuję dzięki.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group